Pomoc Dostęp do Ubuntu (Linux Station) przez klienta VNC

oloman

Nowy użytkownik
Noobie
3 Październik 2014
5
0
1
Dotychczas uzyskując dostęp do Ubuntu na Linux Station wystarczyło mi podanie numeru IP i portu
Obecnie klient TightVNC upomina się dodatkowo o hasło.
Niestety nie mam pojęcia o jakie hasło może chodzić i gdzie je ewentualnie znaleźć / skonfigurować.

Nie czyniłem w tym względzie jakiś zmian w systemie. Być może mają na to wpływ ostatnie aktualizacje.
Proszę o pomoc.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3.0378 Build 20171117
Model serwera: QNAP TS-853A
 
U mnie było tak samo po aktualizacji linux station, pomyślałem że wyłączenie i włączenie pulpitu zdalnego pomoże, ale pogorszyło sprawę, bo teraz nie mogę pulpitu zdalnego włączyć.
 
Testowo postąpiłem analogicznie jak opisałeś i mam ten sam efekt - brak możliwości włączenia pulpitu zdalnego.
Dodatkowo zdegradowałem Linux Station do wcześniejszej wersji, z której korzystałem 1.2.2009 ale nie rozwiązało to problemu z hasłem dostępu poprzez klienta VNC i włączeniem zdalnego pulpitu.
Problem chyba leży w aktualizacji QTS a nie Linux Station.
Szukam dalej rozwiązania
 
Znalazłem w sieci wątki dotyczące podniesionego przeze mnie problemu:

1.
Link: https://www.reddit.com/r/qnap/comments/7ey3ne/linux_station_vnc_password/



2. Linux Station VNC Passwort ? - QNAP - NAS Hilfe und Support Forum
Niestety po ich analizie i licznych próbach nadal nie mam rozwiązania:
1. Na moim NAS-ie nie mam takich plików z hasłami jak podane w powyższych wątkach. Chyba, że są w innej lokalizacji.
2. Na niewłączający się zdalny pulpit pomogła reinstalacja Ubuntu (w tym kontekście zastanawiam się jak się robi kopię zapasową Ubuntu i jej przywracanie pod Linux Station?)
3. Klient VNC wciąż żąda hasła i nie wiem gdzie je znaleźć
Tyle z pola walki.
 
Tylko że powiedźcie mi jak to jest. Skoro mój NAS jest w sieci pod jakimś numerem IP a Linux Station na zupełnie innym numerem bo tworzy sobie wirtualny mostek sieciowy, to jak do niego wejść z zewnątrz? Jakie porty trzeba przekierować itp?

Co prawda VNC działa bardzo dobrze przez przeglądarkę, po zalogowaniu się do QTS-a.
 
rozwiązanie podane w linku przez olomana działa. Plik skryptu znajduje się fizycznie na maszynie wirtualnej ubuntu. Podmieniona linijka zawiera hasło do vnc otwartym tekstem w przykładzie do "MyPassword". Wystarczy tylko zrestartować maszynę i powinna widzieć nowe hasło. Jedna ważna sprawa, nie działa resetowanie z terminala np. "reboot -n". Tzn. reboot działa, ale nie przypisuje nowego "fizycznego" adresu IP. Po restarcie z panelu zarządzania "Linux station" można dostać się via vnc pod adresem widocznym w panelu.

btw. vnc przez przeglądarkę działa o niebo lepiej niż vnc "na wprost" do linuksa
 
tlonowski, mam prośbę o pomoc krok po kroku, bo może robię coś źle i nie umiem sobie poradzić ze znalezieniem tego hasła do VNC.
Będąc w Ubuntu pod Linux Station widzę w katalogu głównym /tmp/.qnap/ ale nie mam dostępu do .qnap
Poprzez konsolę PuTTY logując się na QNAP jako administrator i wydając komendę cat /tmp/.qnap/vncpassword dostaję zwrotnie No such file or directory

Jeśli chodzi o samo VNC to nie wiem od czego to zależy, ale u mnie bezpośrednio przez TightVNC Ubuntu działa płynniej niż przez przeglądarkę
 
na ubuntu w /etc/systemd/System/x11vnc.service

musisz podmienić następującą linię

Kod:
 ExecStartPre=/bin/bash -c "[ -f /tmp/.qnap/vncpassword ] || openssl rand -base64 8 > /tmp/.qnap/vncpassword"
na
Kod:
 ExecStartPre=/bin/bash -c "[ -f /tmp/.qnap/vncpassword ] || echo TuPodajeszSwojeNoweHaslo > /tmp/.qnap/vncpassword"

po restarcie linuksa vnc powinien "odpowiedzieć" na Twoje nowe hasło :)

Pewnie da się też zakodować hasło przez openssl, ale nie próbowałem
 
Ok, przed tym co napisałem otwierasz terminal, a w terminalu
sudo su
hasło jest takie same jak admina qnap
powinieneś mieć już uprawnienia root'a

Edytujesz linię z hasłem
Kod:
# nano /etc/systemd/System/x11vnc.service

:)