Kawa i papierosy Dylemat, co wybrac?

Ramzes5

Passing Basics
Beginner
2 Grudzień 2014
20
8
3
QNAP
null
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Jestem tutaj po raz pierwszy więc wypada się przywitaćPapapa.
Witam i pozdrawiam Wszystkich.
trafiłem tutaj jak sadze podobnie do innych z powodu rozdwojenia jaźni podczas wyboru NAS-u do domu.
Od kliku ładnych lat użytkuję konkurencyjne rozwiązanie pt. S DS110j które stało się mało wydajne i chcę kupić coś nowego do domu.
W pracy pracuje dodatkowo na większym rakowym S na którym mam macierz w RAID5, ale nie ta sprawa jest przedmiotem mojego wstępu w szanowne Grono.
Nie znam zupełnie firmy QNAP ale z tego co wyczytałem i poklikałem na live-demo zarządzanie podobnie jak w S jest systemem otwartym opartym o pingwina, także dostępność wirtualizacji stałą się dal mnie wielką, mega pokusą. W pracy mam na wystawionych ISCSI i Lunach postawione VMware VSphere (3 maszyny) ale i w domu coś bym się pobawił.To wszystko pobudziło pokrótce moje zainteresowanie ewentualną przesiadką na Qnap-a.
Do rzeczy, potrzebuję garść typowych informacji na temat przesiadki na Qnap-a w domu.
Technologia posiadanej sieci - stan istniejacy.
LAN cat 5e
Router WiFi 300MB b/g/n (obsługuje 3 laptopy pod Windows-ami, trzy Androidy w telefonach i jeden w tablecie)
2 x TV podpięte po LAN-u przez Microtic 1Ghz na których oglądane są filmy z S 110j
1x XBox360
stałe IP
łącze 100 MB
wszystko w jednym Vlan-e
POTRZEBY
  • Przede wszystkim poprawa wydajności NAS w kierunku oglądania filmów (dokładnie bajek) w HD. S DS110j przestaje wyrabiać, niektóre z nich zaczyna podcinać. Po za tym kolejne aktualizacje S powodują wolniejszą prace panelu admina,
  • Dostęp z zewnątrz dla utworzonych użytkowników do udostępnionych im zasobów, na podstawie nadanych im uprawnień
  • serwer FTP
  • osobista chmura (Cloud)
  • możliwość zabawy z wirtualkami
Całość powinna poprawić przede wszystkim oglądalność "bajek" w większej rozdzielczości.
Myślę, że każdy nowy NAS będzie lepszy od posiadanego S110j no ale...

Plany

Zastanawiam się nad zakupem urządzenia przede wszystkim do multimediów dla dziecka w domu (główne zastosowanie) i rozważam wybór NAS dwu dyskowego z postawionym RAID1 między :
  1. S DS215j
  2. S DS214+
  3. QNAP TS-212P
a) I teraz pytanie o Qnap-a którego nie znam. Jak radzi sobie z odtwarzaniem filmów HD po LAN (DLNA)?
b) Jak wygląda spraw fatycznych transferów przy planowanych HDD WD RED?
C) głupie pytanie ale czy warto... coś mnie kusi na Qnap-a? i to po mimo teoretycznie lepszych parametrach hardware S.

Za wszystkie udzielone podpowiedzi serdecznie z góry dziękuję i jeszcze raz witam.
d) głośność TS-212P?
 
W sieci jest switch gigabitowy ? Bo wydaje mi się że nie ma - a daje to ogromne przyśpieszenie w stosunku do routera.

I teraz pytanie o Qnap-a którego nie znam. Jak radzi sobie z odtwarzaniem filmów HD po LAN (DLNA)?
DLNA ? Jak bedzie działać to zadziała, to jest pomyłka a nie standard przemysłowy. Na forum są przypadki że coś działa od ręki, albo trzeba poklikać coś jaki i że wcale nie działa.

b) Jak wygląda spraw fatycznych transferów przy planowanych HDD WD RED?
Martw się NASem, dyski w znakomitej większości nie są słabym punktem. SATA III jest standardem wszędzie.

C) głupie pytanie ale czy warto... coś mnie kusi na Qnap-a? i to po mimo teoretycznie lepszych parametrach hardware S.
Jeśli chcesz wirtualizować OS na NASie, to inny model. Jak chcesz tylko udostepniać dane po SMB/DLNA i czasem po iSCSI podpiąć LUNa to 212P da rade. Rosną wymagania ? To zastanów się nad model na Intelu a nie ARM. Drożej ale za to szybciej.
 
Switch gigabitowy zostanie zakupiony razem z NAS-em jaki by ostatecznie nie był. Z działaniem DLNA w LAN problemy znam, S z automatu chce konfigurować tylko sobie znane Routery, inaczej trzeba samemu configi i przekierowania robić. Nie chce także prawidłowo działać w podsieci. Wirtualizaowac chcę wyłącznie aby poznać możliwości softu - nie sprzętu. Cieszę się, że można wystawić LUN do sieci LAN np. aby podłączyć zasoby dla userów, tam mam porobione pod S. Działa wyśmienicie.

Będący tematem zapytania TS-2012P ma być z założenia sercem multimediów czyli źródłem do odtwarzania bajek na TV, no i czasami filmów. Dlatego tak mnie interesuje czy da radę? tak aby zawiech nie miewał bo mi Żona nie da żyć. To jest powodem moich pytań o to czy ktoś użytkował to urządzenie (w praktyce a nie reklamach) we własnej sieci domowej LAN. Nie znam nikogo kto by miał taki sprzęt wiec i poklikać nie mam gdzie.

Chciałbym oczywiście odpalić serwerek FTP - podstawa no i udostępnić dostęp userom z zewnątrz do zasobów. Ale to chyba na pewno Qnap potrafi.
Wolałbym nie pchać większych pieniędzy w NAS domowy służący rozrywce.
No i chciałbym poznać produkty Qnap z zastrzeżeniem, że nie będę przy tym musiał ciągle ślęczeć i czegoś poprawiać.
 
Z działaniem DLNA w LAN problemy znam, S z automatu chce konfigurować tylko sobie znane Routery, inaczej trzeba samemu configi i przekierowania robić.
Chyba mówimy o różnych rzeczach - DLNA to "standard" do multimediów a z Twojego opisu wynika że mówisz o UPNP.

TS-2012P ma być z założenia sercem multimediów czyli źródłem do odtwarzania bajek na TV, no i czasami filmów. Dlatego tak mnie interesuje czy da radę? tak aby zawiech nie miewał bo mi Żona nie da żyć.
Po gigabicie - transmisja HD spokojnie.
 
To moze pytanie z innej baczki - jaki masz "fundusz", ktory mozesz ewentualnie przeznaczyc na nowa "zabawke" :) ?
gdybys np. poszedl w strone 4/6/8 zatokowca z serii x70 to w pozniejszym czasie zaproponowalbym Ci zmiane procka :) i wtedy Wirtualizacja bedzie pelna geba.
Skoro stoisz przed decyzja zakupu nowej maszyny rozwaz wlasnie te "drozsze" opcje, ktore za rok/2/3 bedziesz mogl zmodyfikowac - dorzucic dyski (nigdy za duzo miejsca), wymienic proc, dorzucic RAMu :). Zamist bawic sie w DLNA (najpierw sprtawdz czy dziala, moze okazac sie wystarczajace dla Ciebie), moze pomysl o pociagnieciu jeszcze jednej nitki skretki i rzucenie extender'a HDMI po Cat 5/6 - chyba, ze pudelko stoi pod TV - tutaj modele z wyjsciem HDMI.
Wracajac do glownego pytania - budzet ?? (odejmij od niego Dyski, switch, i inne duperele, ktore beda modernizowane) - to bedziemy wiedziec na czym stoimy.
 
Dopiero do domu wróciłem, ale dzięki serdeczne za odpowiedzi. Na dziś potrzebuję faktycznie zabawki dla rodzinki wiec i budżet ok. 1500 PLN winien być wystarczający.
Nie wykluczone, że po nowym roku budować będę coś większego w jednej z firm którą obsługuje wtedy będę rozglądał się za czymś mocniejszym, pozbawionym z założenia wodotrysków do miejsca na bazy danych, backupu, może migracji aktualnego fizycznego serwera, jeszcze nie wiem. Na razie na RAID1 postawiłem tam serwer na których hula Subiekt Team, położyłem LAN i skończyły się ich kłopoty (mieli architekturę klient-serwer) w dosłownym tego słowa znaczeniu Pani Zosia pracowała na serwerze wykonując różne dziwne operacje na systemie który z tego właśnie powodu się wieszał. Typowy szal kończyło się tak zwanym adidas network czyli dyskietka lub pendrivie i do innego kompa z BD aby można było coś odzyskać.
Silas Marisza thx. za info o pracy wentylatora, jak będę zaopatrywał się w mocniejszą maszynę także stawiam na Intela, jak pisałem nie znam zupełnie floty Qnqp-a ale poczytam o TS-251.
Paweł Tłoczko Q's - Expert wielkie ukłony także o tym myślę i nie wykluczone, że w tym kierunku w przyszłości podążę. Marzy mi się system zgłaszania dla klientów yak aby ciągle nie dzwonili z downloadem po zalogowaniu, łącze ze stałym IP już mam. Wtedy będzie mi potrzebna wydajniejsza maszyna, choćby na kształt użytkowanej w pracy S z serii 4xx rackowej. Aktualnie robi za macierz ale w roku przyszłym zostanie uwolniona - zakup już zatwierdzony macierzy, powód prosty ma tylko pojedynczy zasilacz aż drżę że padnie i kicha, wysypią mi się maszyny VMware i będzie trzeba odbudowywać układ dwóch serwerów z kopii streamer.
Jak pisałem na Cito potrzebuję czegoś w zastępstwie użytkowanego aktualnie Synka 110j, na bajki dla Córki z tąd planowane koszty ok. 1500 PLN. Jeszcze raz przyznam się, że Qnap mnie kusi choćby z poznawczych powodów.

Pigers dzięki za odpowiedzi, oczywiście, że DLNA to podstawa a problemy o których pisałem dotyczą sytuacji jaką miałem gdy po przemeblowaniu próbowałem spiąć router z telewizorami za pomocą odrębnego AP po WiFi. Niby się udawało ale źle odnawiało adresacje IP, więc wywaliłem AP i pociągnąłem LAN i wsio gra. Jedna adresacja pod jednym DHCP i NAS przestał robić problemy z dostępem do podsieci, mostu itd. Dopóki wszytskie elementy były odpalone działało. Wystarczyło wyłączyć TV i NAS się hibernował i elementy zestawiały się po uruchomieniu bardzo długo.
Dzięki za potwierdzenie, że przy prędkości 1GHz będzie możliwa sprawna transmisja HD o to najbardziej mi chodzi.

Pozdrawiam Qnap-ową Brygadę.
Aż miło być traktowanym poważnie jako nowicjusz na Forum.:)
 
Witam wszystkich,
ja również jestem ciekaw jak się sprawi Qnap 212P - skusiłem się dwa dni temu na propozycję na ibood, ale do 15 grudnia mogę skasować zamówienie.
Do tej pory przymierzałem się do S 213j jako - budżetowego nasa, lub nawet Zyxela 325v2, który jest jeszcze tańszy.
Chciałbym aby nas był centrum multimedialnym do serwowania filmów w 1080p przez sieć do tv.
Raczej nie przewiduję aby stał pod tv, choć jest to możliwe.
Mam sieć zbudowaną na nieznanym mi kablu (była już zatynkowana), ale raczej nie jest to cat5e bo z tego co pamiętam przy zakładaniu gniazdek kabel był miękki, bez tego sztywnego rdzenia który jest cat5e pomiędzy żyłami.
Router cisco z łączem do swiata 50MB, drugi router rozsiewa wifi b/g/n (TPLINK 1024).
Planuję dwa switche 1 gb, ale tu mam pierwsze pytanie:
1. czy przy nieznanej jakości kabla kupowanie switcha 1gb ma sens? (mam switch 100mb)
2. czy wspomniany ts-212p jest na tyle wydajny, zeby dało się z niego płynnie oglądać materiał w fullHD?
3. czy ts-212p potrafi, bez zbytniego grzebania w systemie (nie umiem i nie mam czasu się uczyć), sciągać pliki z serwerów www (coś w stylu niesławnego rapidshare itp, raczej nie chodzi mi o rodzimego gryzonia)?
4. Jeśli nie ten qnap, to co może być lepsze, zakładając budżet do 800zł na samo urządzenie? (1 lub 2 dyski) - znalazłem na razie thecusa n2520 z dual core atomem - co o tym sądzicie?

z góry dzięki za odpowiedzi
 
Mam sieć zbudowaną na nieznanym mi kablu (była już zatynkowana), ale raczej nie jest to cat5e bo z tego co pamiętam przy zakładaniu gniazdek kabel był miękki, bez tego sztywnego rdzenia który jest cat5e pomiędzy żyłami.
Sztywny rdzen (plastikowy plusik) jest w cat 6, w 5 nie spotkalem sie, jesli jest miekki (kabel) to moze byc linka, zamist druta (przekroj "nitek" kabla)
1. czy przy nieznanej jakości kabla kupowanie switcha 1gb ma sens? (mam switch 100mb)
A jak rozkrecisz gniazdko, to widzisz kabel? - da rade cos z niego odczytac?
Jak kabel ma 8 zyl to powinien pociaganc 1000Mbit
TU znajdziesz male podsumowanie kabli i podzial na Cat wg specyfikacji
Tech-portal.pl - Kategorie kabli miedzianych
BTW: switch 1Gbit zawsze sie przyda :) - zawsze urzadzenia wpiete do niego beda sie komunikowac po 1GB - jesli obsluguja, tu jedynie Ci odpada nitka, ktora jest pod tynkiem pod warunkiem, ze nie jest w stanie obsluzyc 1Gbit'a. Od biedy mozesz zignorowac istniejacy kabel i poscic sobie 2 np. w Cat 6. :) by miec pewnosc :).
Czy Twoj TV jest w 1Gbit czy moze 100Mbit ? - bo ja nie spotkalem sie jeszcze z TV w 1Gbit :| (przynajmniej w TV do 2013 r. produkcji).
 
1. czy przy nieznanej jakości kabla kupowanie switcha 1gb ma sens? (mam switch 100mb)
Switch 100M ? Wymien na gigabitowy - kosztuje grosze.

2. czy wspomniany ts-212p jest na tyle wydajny, zeby dało się z niego płynnie oglądać materiał w fullHD?
Po gigabicie : tak

3. czy ts-212p potrafi, bez zbytniego grzebania w systemie (nie umiem i nie mam czasu się uczyć), sciągać pliki z serwerów www (coś w stylu niesławnego rapidshare itp, raczej nie chodzi mi o rodzimego gryzonia)?
średnio - jest dużo zmian w serwisach i producent nie nadąża ze zmianami, warto doinstalować IPKG i dograć jakieś inne narzędzie niż wbudowane

Mam sieć zbudowaną na nieznanym mi kablu (była już zatynkowana), ale raczej nie jest to cat5e bo z tego co pamiętam przy zakładaniu gniazdek kabel był miękki, bez tego sztywnego rdzenia który jest cat5e pomiędzy żyłami.

Nieistotne - bez testera kabla niewiele można powiedzieć, chyba że masz napis z kawałka kabla.
 
Ponownie ja Panowie
Router pod tytułem TP-Link TL-WDR3600 już w sieci pracuje. Konfiguracja jak w każdym TP-Linku powiększona o kilka dodatkowych funkcji w tym co cieszy o wyizolowaną sieć bezprzewodową Guest, serwer media, printserwer. Niestety wszystkie funkcje dotyczące USB oparto o nie wiedzieć czego wersje kontrolera 2.0?.
Pierwsze spostrzeżenia, strony www chyba się szybciej lądują. DLNA zasilane sygnałem na Synolody DS110j - zauważyłem lekką poprawę.
Teraz czas na wybór nowego NAS-a w miejsce Synka 110j*-:)
Tak sobie w wolnych chwilach przeglądałem ofertę Qnap Line for Home z zastosowaniem Waszych podpowiedzi i pod uwagę biorę modele: QNAP TS-212P, QNAP TS-220, QNAP TS-231, QNAP TS-251.
Pierwsze dwa z nich oparte o etn sam procesor, pamięć ts-220 ma eSata. TS-231 to maszynka z mocniejszym dwuwątkowym procesorem ale nie Intelem. Czwarta z nich to już konkurencja dla Synlology DS214play z obróbka HD w locie.
Rozstrzał cenowy także spory i wzięcie pod uwagę TS-251 na tą chwilę traktuje poglądowo. Jak pisałem wolał bym nie pchać większych pieniędzy w sprzęcik do tak ograniczonych potrzeb.
Teraz pytania. Zestawiłem sobie te urządzenia w porównywarce sklepu qnap.pl i ciekawe rzeczy wyszły?
1. System operacyjny - każdy z nich w zestawieniu ma inny system (myślę, że to pomyłka w opisie) od - przesz QTS 4.0 do QTS 4.x
2. Opis dotyczący możliwości i konfiguracji kont Userów w przypadku dwóch ostatnich widnieją kreski tak jak by nie były te funkcje dostępne (tutaj także zakładam błędy pisarskie)
3. Bark w porównaniu pozycji dot. możliwości zabaw z wirtualizacją.
no i pytanie dodatkowe czy wersje Turbo GUI można użyć w każdym z nich?

Pozdro
 
1. System operacyjny - każdy z nich w zestawieniu ma inny system (myślę, że to pomyłka w opisie) od - przesz QTS 4.0 do QTS 4.x
Jest jeden sluszny ! QTS w najswiezszej wersji od producenta (chyba 4.1.2 ma byc na dniach)

2. Opis dotyczący możliwości i konfiguracji kont Userów w przypadku dwóch ostatnich widnieją kreski tak jak by nie były te funkcje dostępne (tutaj także zakładam błędy pisarskie)
Eee , bledy w sztuce pisania - wbij na demo.qnap.com i obejrzyj dokladnie :)

3. Bark w porównaniu pozycji dot. możliwości zabaw z wirtualizacją.
Do wirtualizacji tylko modele z Intelemna pokladzie.

czy wersje Turbo GUI można użyć w każdym z nich?
A co to jest Turbo GUI ? Bo wg mnie to tylko nazwa wlasna dla GUI (interfejsu WWW) QNAPa...
 
witam ponownie, trochę się koledze wciąłem w wątek, ale w sumie mamy bardzo podobne wątpliwości, więc chyba bez sensu byłoby zakładać nowy wątek.
zrobiłem zdjęcie kabla:
Pokaż załącznik anaforum.zapodaj.net_thumbs_beab8ba0e916.png
wg mnie to cat5e albo cat5s(??) - czyli opcja na gigabitową sieć staje się realna?

TV to Samsung h6640, znalazłem info, że obsługuje lan do 100mb - w tym układzie jak będzie z oglądaniem 1080p po sieci? Da się?

teraz pozostaje pytanie, czy ts212p będzie potrafił po DLNA serwować film i jednocześnie np ściągać coś z netu?
Zastanowiłem się dziś nad wykorzystaniem tego sprzętu i wyszło mi, że jednak przez jakieś 60=70% czasu będzie zupełnie nieużywany - czy wówczas potrafi się
zahibernować i wybudzić, gdy jakiś sprzęt go wyzwie i zarząda dostępu (wake on lan?)?

Czy da się zalogować przez interface www do tego serwera i poprzez wbudowaną przeglądarkę uruchomić jakiś serwis z plikami po http tak jak z desktopa?

Pojawił mi się dziś pomysł zbudowania jakiegoś "pudełka" w oparciu o płytę mITX, i postawienia na nim ********* czy czegoś podobnego - wówczas w cenie low-endowego NASa będę miał quadcore z 4gb ramu, hdmi i mnóstwo możliwości (oraz potencjalnych problemów - zdaję sobie sprawę, że komfort oprogramowania out of the box jest nie do przecenienia) - czy ktoś z forumowiczów próbował przygody z "samoróbką"?
 
Jeśli chodzi o kabelek to wg mnie to kabelek cat. 5e czyli do długości ok. 100mb masz 100Mb/s. Kategorię 5e stworzono po to aby lepiej zachowywała się w sieciach gigabitowych. Nie jest to cat 6 ale daje radę. Przecież kabli ze ścian wyrywać nie będziesz.
Jeżeli chodzi o pozostałe wątpliwości to myślę, że z pewnością da radę. Mam aktualnie wiekowego NAS-a S DS110j i daje radę choć ma problemy z serwowaniem HD. Równoczesna zabawa z innymi funkcjami NAS-a jest możliwa.
Czy TS-212P da redę, powinien w końcu ma dwukrotnie lepsze parametry i epokowo jest dużo młodszym rozwiązaniem. Potwierdzają to niektórzy na tym forum.
Ja planuję podjecie decyzji o zakupie jeszcze przed świętami. Mam doświadczenie z S ale strasznie kusi mnie Qnap. Jest to nowe wyzwanie a to lubię, daje większe możliwości konfiguracyjne, wydaje się być bardziej otwartym i dojrzałym rozwiązaniem no i bardzo podoba mi się świetne Forum w QnapClub:D
Rozszerzyłem swój zakres wyboru o modele QNAP TS-212P, QNAP TS-220, QNAP TS-231, QNAP TS-251 i jego konkurenta S DS214play. Teraz tylko przełożyć sprzęt na potrzeby i gotowe. Ja potrzeby mam nie wielkie.
  • dla Rodziny - źródło rozrywki przede wszystkim bajek i filmów - główna i podstawowa funkcja sprzętu.
  • drobna chmura dla potrzeb własnych
  • serwer ftp
  • źródło plików (okresowe) dla Rodziny - stąd potrzeba dostępu przez przeglądarkę wg nadanych uprawnień HTTP/HTTPS bo nie każdy wie co to jest FTP
  • miejsce przechorowywania kopii istotnych danych - dokumentów, zdjęć czy filmów (oczywiście nie jedyne) druga kopia leży na zewnętrznym nośniku w szafie
  • iSCSI być musi na pokładzie aby życie stało się w sieci lżejsze no i jakaś postać choć podstawowa wirtualki by się przypadła. Choćby na wystawionych do LAN LUN-ach, oby sprzęt dał radę
czyli typowe zastosowanie NAS-ów.
Oczywiście marzy mi się zupełnie inny dużo mocniejszy sprzęt ale w domu takich potrzeb od lat nie mam. Nie wykorzystał bym tego a do własnej zabawy szkoda pieniędzy.

Planowane przez Ciebie wykorzystanie sprzętu w zakresie 40% czasu to w standardowych warunkach home LAN wydaje się być normą. Ja mam ustawione wyłączanie zasilania NAS-u w zakresach czasowych i spokój. Wybudzanie sprzętu działa OK.

Aktualnie balansuje między wyborem budżetowym a maksymalnymi dostępnymi w w tym zakresie parametrami dlatego tak trudny jest wybór. TS-212P w porównaniu z używanym Syn... 110j wydaje się być wystarczającym wyborem. To w moim przypadku epokowy krok na przód gwarantujący poprawę dotychczasowej pracy przy zachowaniu aktualnej funkcjonalności. Z punktu widzenia użytkujących system w domu i tych korzystających z dostępu przez przeglądarkę internetową czy FTP nie powinno się wiele zmienić - oczywiście po za wyglądem graficznym. Przesiadka z S na Qnapa nie powinna nikomu zatem przy stworzyć problemów. To ważny aspekt sprawy a rzadko podnoszony na forach.
TS-220 niewiele się różni od TS-212P nie na tyle aby inwestować w przypadku pracy w domu dodatkowych środków.
Z kolei wybór TS-231 za niewiele większe pieniądze wydaje się lepszy choćby ze względu na obsługę HDD oraz lepszy dwu wątkowy procesor.
No i aspekt dotyczący rozwiązania ze wsparciem sprzętowej obróbki w locie HD i wyjście HDMI w postaci TS-251 i procesora którego nie znam Intel Celeron na dwóch rdzeniach. Daje możlio0wć rozbudowy RAMU co także jest ważne ale nie najbardziej istotne przy domowych zastosowaniach. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest nie co tańszy S DS214play.
Tylko czy wydatkowanie ponad 2000PLN (TS-251+2xHDD) tylko do oglądania bajek na TV ma sens? to nie jest kino czy wyścig z sąsiadem o jakość wyświetlanego obrazu. Jeżeli to samo można zobaczyć przy użyciu dużo tańszego TS-212P czy bardziej mi się podobającego TS-231 to po co inwestować.
Transkodować można sobie plik wcześniej na komputerze a na serwer wysyłać gotowe pliki filmowe w formacie odpowiednim dla TV. Robię tak od lat na S110j i zdaje to egzamin.
Mam nadal wątpliwości choć dzięki udzielonym w tym wątku odpowiedziom dużo mniejsze za co dziękuję. Jeżeli zakupię Qnap-a to będziemy się na forum spotykać dużo częściej. Niestety nikt ze znajomych w ogóle nie użytkuje NAS-a nie mówiąc o Qnap-ie. Podejrzeć zatem w celu weryfikacji wydajności nie mogę. Dlatego tak ważne stają się Wasze deklaracje o tym, że sprzęt da radę z wyświetlaniem filmu w jakości HD na telewizorze.

Wielkie gratulacje i podziękowania dla Admina za słuszne umieszczenie tego typu wątków w dziale Dylemat, co wybrać?. (drink) Takich "serferów internetowych" mających tego typu rozterki jest naprawdę sporo. Takie dyskusje choć może dla niektórych śmieszne są potrzebne. Bez nich nikt niczego by się nie dowiedział i wielu z potencjalnych nowych właścicieli serwerów NAS nie zdecydowało by się na ich zakup.

O Panie rozpisałem się już kończę i pozdrawiam.
 
Rozszerzyłem swój zakres wyboru o modele QNAP TS-212P, QNAP TS-220, QNAP TS-231, QNAP TS-251 i jego konkurenta S DS214play.
aeu1.qnap.com_ftpedm_2014_US_baytrail_image_01_2x.png


O Panie rozpisałem się już kończę i pozdrawiam.
Dobrze dobrze. :)
 
Jeśli chodzi o kabelek to wg mnie to kabelek cat. 5e czyli do długości ok. 100mb masz 100Mb/s. Kategorię 5e stworzono po to aby lepiej zachowywała się w sieciach gigabitowych. Nie jest to cat 6 ale daje radę. Przecież kabli ze ścian wyrywać nie będziesz.
Standart mowi jasno: Gigabit 5e i wyzej , chociaz dobry kabel kat 5. pociagnie gigabita bez problemu, tu najlepiej zrobic test i modlic sie zeby wszystkie nitki byly zarobione ;)


QNAP Product Comparison - Tower Models <- molej lektury
ja bym pobawil sie ts-231 dwa rdzenie arm - ta moc mnie kusi :) dekodowanie przez noc moze smigac na jednym core, a drugi niech zajmuje sie OS + torrent

Pominiales jeden istotny aspekt - predkosc przesylu 110MB/s robi swoje ;)
 
no cóż, nie planuję wydatku rzędu 1.5k zl na nas i pozostaje mi poczekac na mojego skromnego ts212p za mniej niż jedną trzecią tej ceny... i mieć nadzieję ze nitki są zarobione a procek się wyrobi :)
swoją drogą, jeśli sygnał ma iść do tv który obsługuje lan 10/100Mb to po co się szarpać z tym gigabitowym lanem?
I jeszcze podpytam o transkodowanie - rozumiem, że jest to przydatne, gdy np mam film w kodeku h256costam a tv nie potrafi tego odczytać i nas w locie przekonwertuje wysyłane dane na kodek np divix (jesli plotę bzdury to wybaczcie) - dobrze to sobie wyobrazam?
Bo celowo wybralem tv samsunga o którym wiadomo, że odtworzy prawie wszystko żeby się o to nie martwić.
 
swoją drogą, jeśli sygnał ma iść do tv który obsługuje lan 10/100Mb to po co się szarpać z tym gigabitowym lanem?
Bo kazda inna transmisja jest szybsza - a jak wiadomo czekac nikt nie lubi.

I jeszcze podpytam o transkodowanie - rozumiem, że jest to przydatne, gdy np mam film w kodeku h256costam a tv nie potrafi tego odczytać i nas w locie przekonwertuje wysyłane dane na kodek np divix (jesli plotę bzdury to wybaczcie) - dobrze to sobie wyobrazam?
h264 - NAS zajmuje sie tylko transmisja - kwestia kodowania w locie zalezy tylko i wylacznie od oprogramowania kotre to DLNA obsluguje , Twonky itp ....

Szajsung ? O, to bede ciekaw wynikow starcia DLNA Qnapa vs DLNA Szajsunga.
Przypominam DLNA to nie jest standart ... to nieporozumienie ... standartem jest skretka, transmisja protoklem TCP/IP a DLNA stanowczo NIE!