Pomoc dysk 1 w raid 1 padł - wymiana i co dalej?

cetone

Nowy użytkownik
Noobie
14 Maj 2013
3
0
1
43
Ethernet
witam nie znalazłem na forum co ijak, spotkałemsie z tekstami ze sam automatycznie po podmianie dysku kopiuje dane, ale w moim przypadku cos jest nie teges...
od poczatku:
qnap ts 210 :
2 x 1 TB (wszystko jedno jakie, ale ja mialem WD)
padł dysk 1 (z raid 1)
dioda migala na czerwono, sprawdziłem smart - bład odczytu dysku.... no to do sklepu - kupiłem 500GB, podmieniłem dysk nr 1 (ten co był walniety) uruchomiłem system i pokazuje że mam dostepne 700 iles tam GB - cos nie tges pomyslelm bo dysk dołozony miał 500 - wiec skad ta nadwyżka, szukałem na googlach, forum Qnapa itd.... nie znalazlem odp na moje pyt:
-czy musze gdzies cos w nim teraz grzebac by dane były zarówno na starym 1TB jak i nowym podmienionym 500 ?
w "monitor zasowów" widze:
wilumin lustrzany 2 0 < to mi nie pasuje! bo wyglada na to ze nia mam raida tylko 2 dyski niezaleznie pracujace, adalej:


Całkowita: 915.42 GB
Wykorzystano: 94.61 GB
Dostępne miejsce: 820.81 GB
-------------------
wiec on widzi ten 1 TB ze starego raida - o dziwo uzytkownicy sieci (6 komputerów idza dane na swoich dyskach, na pubie etc....
-------------------
przxegladajac dalej znalazlem inforamcjje:
"Obecna konfiguracja woluminu dysku : Woluminy logiczne
WoluminSystem PlikówCałkowity rozmiarDostępny rozmiarStatus
Lustrzany wolumin dysku: 2EXT4915.42 GB820.81 GBW zdegradowanym trybie
Formatuj terazSprawdź terazUsuń teraz"

i martwi mnie słowo " W zdegradowanym trybie"
czy to oznacza ze moje dnae sa na starym 1 TB a te dołożone 500 jest tak se o , puste?

moje pytanie:
co robic by miec dane na obu dyskach, i w razie awarii tego 1 TB co jeszce działa miec dane na nowym dysku po podminie ?

-wydawało mi sie ze dane same sie zreplikuja a ja poprostu bede miec swiety spokoj, jednak nie.... bo info ktore tu zacytowałem wskazuje iż jestem w czarnej d.... i musze dalej walczyc....
prosze o rade co zrobic by sie nie narobic a miec spowrotem dane na raid 1 i miec poczucie bezpieczenstwa danych w firmie?
 
Nie , bo raid 1 to lustrzane odbicie tego samego dysku i wymagane są dwa dyski tej samej pojemności.

Wsadź 1tb i po problemie ;>
 
Nie , bo raid 1 to lustrzane odbicie tego samego dysku i wymagane są dwa dyski tej samej pojemności.
Wymagane są minimum dwa dyski, mogą być o różnej pojemności.
W przypadku dysków o różnej pojemności raid zostanie utworzony o wielkości najmniejszego dysku.
Oczywiście zaleca się stosowanie dysków o identycznych parametrach i nawet o identycznych wersjach firmware.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. padł dysk w qnap co robić