jarsonek78

Entry Technician
Q Associate
14 Grudzień 2016
32
0
6
46
Busko - Zdrój
QNAP
TS-x51+
Ethernet
null
Jestem przed zakupem Qnap TS-251+.
Ale zanim dokonam zakupu chcialem kupic dwa dyski 2TB. Znalazlem taka aukcje DYSK 3,5'' WD Black WD2003FYPS 2TB 7200 64Mb FV !!
Nie ukrywam, ze cena jak dla mnie bardzo fajna, bo nie chcialbym wydac za duzo kasy. Zakup NASa i dyskow to duzy wydatek.
Co sadzicie o tych dyskach, kupic czy nie?

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka
 
Ja bym chyba odpuścił bo:
1. nie ma tego dysku na liście kompatybilności modelu który chcesz kupić - wiem, że to nie znaczy, że nie będzie działał ale jednak dla mnie byłaby to przeszkoda,
2. dyski są stare (data produkcji 2010). Kto wie ile razy były transportowane przez te 6 lat, może pudełko upadło kilka razy?
3. Tylko rok gwarancji (i to raczej sprzedawcy a nie producenta z uwagi na wiek dysków) a biorąc pod uwagę powyższe to już dla mnie znów problem,
4. SATA II a nie III. To może mniejsza sprawa ale ja chciałbym mieć możliwość osiągnięcia pełnej wydajności.

Jak zawsze - niska cena idzie w parze z jakimiś niedogodnościami. Ty musisz ocenić ile PLN jest wart twój spokój, że w razie awarii nie będziesz sobie pluł w brodę tekstami "po cholerę kupiłem te tanie dyski". Może na początek kup 1 dysk i dbaj o backup a na drugi dozbieraj później?
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
A powiedzcie mi czy zwykle dyski nie nadaly by sie do moich potrzeb. Serwerka chce glownie uzywac do przechowywania zdjec, muzyki, filmow i do monitoringu z narazie jednej kamery. Moglbym robic dodatkowa kopie zdjec co jakis czas na trzeci zewnetrzny dysk.
Zakup serwera i dyskow to jednak duzy wydatek i wiem ze nie powinno sie na dyskach oszczedzac ale moze jednak te zwykle by byly tez dobre na moje potrzeby.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka
 
Zwykły dysk to moim zdaniem jeszcze gorszy wybór niż ten z Allegro o którym pisałeś wyżej. Dyskowi jest obojętne co na nim jest (Twoje zdjęcia czy archiwum CIA), jeśli będzie pracował w warunkach dla niego nieoptymalnych to padnie prędzej (szczególnie praca 24/7, duże ilości operacji I/O, ilość zapisanych danych - pamiętaj, że kamera to ciągły strumień danych do zapisania).

Żeby dużo nie pisać przejrzyj proszę: Jaki dysk twardy do serwerów NAS?

ps. kopię powinieneś robić nawet mając dyski enterprise ;)
 
Czyli nic nie uda mi sie zaoszczedzic.
A dysk enterprice sie nada, bo jest tanszy i moze dzialac 24/7?

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka
 
Myslalem ze uda mi sie kupic dyski tak za 250zl za sztuke ale chyba nic z tego.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka
 
To jeszcze jedno pytanie.
Kupuje dysk 2TB dedykowany do NASa np WD, drugi na ktorym bedzie robiona kopia np zwykly 1TB.
Czy moge ustawic tak serwer aby robil mi kopie tylko np zdjec raz w tygodniu? Tak aby ten zwykly dysk nie pracowal non stop?


Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka
 
To jeszcze jedno pytanie.
Kupuje dysk 2TB dedykowany do NASa np WD, drugi na ktorym bedzie robiona kopia np zwykly 1TB.
Czy moge ustawic tak serwer aby robil mi kopie tylko np zdjec raz w tygodniu? Tak aby ten zwykly dysk nie pracowal non stop?


Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka
Kopia bezpieczeństwa na tym samym urządzeniu??? Powinno być nie tylko na innym urządzeniu, ale i w innej lokalizacji geograficznej (w innym mieszkaniu u kogoś z rodziny lub w pracy). Można ustawić tryb uśpienia dysków, na przykład po godzinie nieaktywności. Jeśli korzystasz z serwera sporadycznie, to nie powinno im zaszkodzić. Jeśli dyski będą startowały co kilka minut, zarżniesz je na 100%. Interwał usypiania dysków po godzinie bezczynności nie powinien ich ubić, oczywiście pod warunkiem, że nie będą się faktycznie wybudzały co godzinę czy dwie. Ja mam ustawione usypianie co 30 minut i jeszcze nie mam problemów, a używam NAS ok. 14 miesięcy (w tym usypianie dysków może z 6 miesięcy).
Dysk podstawowy zapewne będzie wykorzystywany częściej niż ten do backupu, więc z nim ostrożnie. Ten do backupu raz w tygodniu, więc jemu tryb uśpienia powinien bardziej służyć niż zaszkodzić, ale to tylko moje przypuszczenia.
Pamiętaj też o regularnym odkładaniu jakiejś kwoty na nowe dyski tak, jakby wymiana była konieczna co 5 lat (zawsze celuj w pojemność większą niż masz obecnie). Jak dysk padnie, to bierzesz środki ze swojego wewnętrznego funduszu i nie będzie to odczuwalne finansowo. Jeśli dyski posłużą dłużej, masz więcej środków na nowego NASa.