Pomoc Dysk z Nas TS-451+ ma Bad Sectory

Andrz3j

Nowy użytkownik
Noobie
13 Luty 2017
6
1
3
39
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Witam Wszystkich, mam nadzieję że ktoś udzieli mi prostej wskazówki lub pomoże rozwiązać mój problem.

W zaszłym roku miałem problem z dyskami w moim NAS. Mam dysk SSD oraz 3 dyski WD RED NAS 3TB. Jeden z dysków w serwerze ma bad sectory co powodowało że serwer nie uruchamiał się poprawnie.
Poprosiłem o pomoc i Silas pomógł mi rozpiąć dyski z Raid i z grubsza powiedział jak wykonać kopię dysku.
Niestety pomimo wielu prób nie udało mi się skopiować. Zakupiłem więc taki dysk, oraz postawiłem linuxa na starym komputerze którzy złożyłem "w piwnicy".

Mam 2 pytania:

1. Jak poprawnie sklonować (pod Windows lub Linux) dysk mimo uszkodzeń?
2. Jak go spiąć z powrotem w RAID tak aby działał na serwerze oraz aby pliki "w miarę możliwości" były na swoim miejscu?


Model serwera: QNAP TS-451+
Witajcie,

Wykonałem kopię dwóch dysków programem CloneZilla, w tym jeden okazał się tym uszkodzonym. Mam teraz kolejne pytanie, w systemie pisze mi że jeden jest odpięty co jak już pisałem wykonał kiedyś poprzez teamviewer - Silas. Jak to teraz spiąć do kupy bez formatowania aby serwer zaczął go wykrywać jako część macierzy a pliki które na dyskach są były widoczne w serwerze NAS?
 
I stracić wszystkie dane? Ja chciałem zachować dane. Teraz już wiem że da się klonować dysk bez rozpinania, nie wiem tylko czy to będzie działać. Każdy nowy dysk trzeba zainstalować tracąc wszystko. Rozpiął to Silas i miałem nadzieję że znajdzie chwilę by to spiąć z powrotem aby sprawdzić czy to będzie działać i będę miał dostęp do swoich pików.
 
Witajcie,

Wykonałem kopię dwóch dysków programem CloneZilla, w tym jeden okazał się tym uszkodzonym. Mam teraz kolejne pytanie, w systemie pisze mi że jeden jest odpięty co jak już pisałem wykonał kiedyś poprzez TeamViewer - Silas. Jak to teraz spiąć do kupy bez formatowania aby serwer zaczął go wykrywać jako część macierzy a pliki które na dyskach są były widoczne w serwerze NAS?
Kopia dwóch dysków to tak nie dziala.

Działa serwer na jednym dysku z RAID?
Próbowałeś włożyc drugi?
 
Po tym jak rozpiąłeś mój dysk nie miałem dostępu do plików. Zrobiłem Clonezillą kopię dysku i miałem nadzieję że da się to spiąć i będzie dostęp do plików. Dyski wykrywa jako sprawne. Musiałem to zrobić w trybie pilnym - gwarancja na dysk mijała. Próbowałem kilak razy jak mi pisałeś ale nie udawało mi się.
 
Pierwszy dysk to SSD z systemem, Trzy kolejne WD RED z danymi. A jak się te 4 dyski zepnie będzie znów działać a pliki będzie widać? Aby się dowiedzieć prosiłem na GG i Facebooku o kontakt. To trudny temat.