Pomoc Dyski SSD - konfiguracja

qander

Passing Basics
Beginner
6 Marzec 2014
11
3
3
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Now problem = nowy temat
Witam. Pozwolę się dołączyć do tematu bo nie znalazłem konkretnego odpowiedniego a qstn też dotyczy dysku SSD jako pamięci podręcznej. Niestety opis w helpie jest tak ubogi w QNAPie że nie rozwiał moich wątpliwości czy przypadkiem nie uwalę sobie danych na już działającym NASie. Obecny stan TS453pro to 3 dyski i RAID5. Pomyślałem że jak mam wolny 4-ty slot to wstawię dysk SSD i użyje go do przyśpieszenia pamięci podręcznej. Podczas ustawiania dostałem informację że dane z wolumenu 1 zostaną usunięte i teraz qstn jest taki czy dotyczy to tylko samego cache ustawionego automatycznie podczas pierwszej inicjacji czy całego wolumenu na którym mam kupę danych? Czy istnieje jakieś inne rozwiązanie by nie ustawiać wszystkiego od początku i bez kopiowania danych z serwera? Będe wdzięczny z podpowiedź. Pozdrawiam
 
Witam. Pozwolę się dołączyć do tematu bo nie znalazłem konkretnego odpowiedniego a qstn też dotyczy dysku SSD jako pamięci podręcznej. Niestety opis w helpie jest tak ubogi w QNAPie że nie rozwiał moich wątpliwości czy przypadkiem nie uwalę sobie danych na już działającym NASie. Obecny stan TS453pro to 3 dyski i RAID5. Pomyślałem że jak mam wolny 4-ty slot to wstawię dysk SSD i użyje go do przyśpieszenia pamięci podręcznej. Podczas ustawiania dostałem informację że dane z wolumenu 1 zostaną usunięte i teraz qstn jest taki czy dotyczy to tylko samego cache ustawionego automatycznie podczas pierwszej inicjacji czy całego wolumenu na którym mam kupę danych? Czy istnieje jakieś inne rozwiązanie by nie ustawiać wszystkiego od początku i bez kopiowania danych z serwera? Będe wdzięczny z podpowiedź. Pozdrawiam

Nie wiem czy tak się da w twoim przypadku, bo dyski ssd musisz wstawić do dwóch pierwszych slotów aby wykorzystać pełną szybkość sata - w serii x53 tylko dwa pierwsze sloty na dyski są SATA III, więc dedykowane dla SSD :)
 
Sprawdzałem przed chwilą w tabeli i chyba nie masz racji bo cytuję:
TS-x53 Pro / TS-x53S Pro
Taca SSD: Wszystkie
Obsługiwana liczba SSD:Brak ograniczeń
więc nie jest to problem.

Masz pewnie stare informacje dotyczące serii x53 bez pro i choć w stopce mam x53 (nie ma możliwości wyboru pro) to źle się zasugerowałeś. W zapytaniu podałem właściwy model czyli TS453pro. Reasumując mogę bez problemu wykorzystać dysk SSD jako pamięć podręczną w slocie 4 i na to mi QTS 4.2 pozwala.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Podczas ustawiania dostałem informację że dane z wolumenu 1 zostaną usunięte
Niemożliwe
Chyba że masz na myśli ten komunikat. Ale zapoznaj się z nim dokładnie to zobaczysz o jakie dane chodzi

upload_2015-10-15_15-5-47.png

Czy istnieje jakieś inne rozwiązanie by nie ustawiać wszystkiego od początku i bez kopiowania danych z serwera? Będe wdzięczny z podpowiedź. Pozdrawiam
Tak, wkładasz SSD w wolny slot i postępujesz zgodnie z przewodnikiem. Wybierasz z jakich vol ma cache'ować i tyle

BTW
Do jakich zastosowań zamierzasz używać SSD Cache ?
 
Ten komunikat widziałem i jest ok. Natomiast już podczas tworzenia pamięci podręcznej SSD po wybraniu wolumenu którego ma to dotyczyć (u mnie jest jeden) pojawia się komunikat: "Wszystkie dane z zaznaczonego wolumenu zostaną usunięte. Czy jesteś pewien?" i to mi zabiło ćwieka.

Jeśli dotyczy to tylko samego cache'u który ma być przeniesiony na SSD to ok ale jeśli ma mi rozwalić całą macierz to do kitu. Niestety ten komunikat nie jest zbyt oczywisty. SSD cache ma mi przyspieszyć działanie odczytu mediów dlatego w całości wszystkie sekwencje będą przechodziły przez SSD a nie tylko losowe jak jest przy wirtualizacji. No ta bene wirtualek też używam ale jest to raczej używane do testów oprogramowania a nie na stałe. Multimedia to główny temat i backup danych z komputerów oraz jako pamięć masowa dla innych danych w tym cloud więc odczytu trochę będzie. Zapodałem cruciala mx200 250GB i myślę że tyle wystarczy jeśli sam QTS też tyle w tym momencie sobie sam przydzielił.
 
Na 99% dotyczy to dysku SSD, który właśnie włożyłeś. Odpalałem cache kilka razy for fun i nic mi sie niepokojącego nie rzuciło w oczy. BTW przełącz sobie język na angielski w kluczowych momentach bo tłumaczenie na PL wykonywał jakiś humanista, więc nie do końca oddaje to co "autor miał na myśli".

Co do twojego zastosowania to raczej nie widzę sensu ale przekonaj się sam :)
 
hehe zaraz sprawdzę bo faktycznie te tłumaczenia już nie raz namieszały bardzo i tutaj bardzo możliwe że jest tak jak mówisz ... swoją drogą to sam PL od razu się wciska podczas inicjacji więc człowiek "jedzie" jak po sznurku ... btw na routerze czy innych apkach w tym oracle'u też mam j. angielski własnie z tego powodu ...
a ssd mam na boku wolny więc pomyślałem sobie czemu ma sie marnować ;)

ad. sprawdziłem po zmianie języka .. jest dokładnie to samo ... ale ... zachęcony przykładem kolegi że podczas zabawy nic się nie stało ... puknąłem dalej i... ok .. UFFF .. wszystko zostało ... jednak jestm bardziej ostrożny :Dumny: nie zmienia to faktu że dla QTS vol1 jest i dla wolumenu i dla nowego dysku stąd to zamieszanie ...
podziałam teraz na qnapie przez najbliższe dni i zobaczymy co to mi da albo co mi dała FIRMA :D dzięki za wsparcie duchowe od mariuszsal B-)
info po dłuższym działaniu "dopalcza" pamięci podręcznej ... jest po prostu bardzo dobrze ... o ile wcześniej wczytywało się wszystko w miarę szybko to teraz idzie to piorunem ... oglądanie 3 filmów na 3 TV w FHD jest całkowicie bezproblemowe choć wcześniej potrafiło się coś przyciąć ... oczywiście w tle chodzą dodatkowo inne usługi ... wyprzedzanie wczytywania jest w sytuacjach dużego obciążenia na poziomie 60-70% wykorzystania i wskaźnik odczyt/trafienie na poziomie 70/90%

reasumując jestem zadowolony i jeśli ma ktoś pod ręką dysk ssd warto go użyć ... minus jest tylko jeden czyli finansowy bo jednak dyski ssd nie są jeszcze w cenie krajzerek

a z innej bajki: zastanawiałem się jak by to wszystko hulało gdyby na dysku ssd zainstalować system a wolumen z danymi utworzyć na dyskach hdd ... próbował ktoś ?
 
zastanawiałem się jak by to wszystko hulało gdyby na dysku ssd zainstalować system a wolumen z danymi utworzyć na dyskach hdd ... próbował ktoś ?
Taką mam konfigurację. Jest duża różnica w czasie dostępu do QTS, uruchamianiu i odpalaniu aplikacji. Ogólnie pracuje sprawniej.

A co do samego ssd cache się trochę nie zgodzę bo rolą jego jest buforowanie i przyśpieszanie wymiany danych pomiędzy CPU-RAM-HDD. Aby to coś "zadziałało" musi zostać wcześniej sczytane i wrzucone do cache (twojego SSD). Po pierwsze nie wiem jak często zdarza ci się korzystać z konkretnego pliku multimedialnego żeby został uznany za element częstego użycia i się tam znalazł. Oraz czy przypadkiem sam bufor nie jest ograniczony wielkością pliku tj lądują tam tylko małe często poszukiwane.
Przeanalizuj hit-rate podczas pracy systemu i zobaczysz na ile system wykorzystuje ten dysk.

Jest genialnym rozwiązaniem do baz danych, oraz grupowej pracy na wielu często używanych zasobach. Ale nie do multimediów ? Nie widzę zastosowania.
 
Taką mam konfigurację. Jest duża różnica w czasie dostępu do QTS, uruchamianiu i odpalaniu aplikacji. Ogólnie pracuje sprawniej.
mariuszsal , podasz jakiegoś tutka jak to zrobić ?
Mam wolną zatokę ( niestety czwartą - więc pewnie trzeba by ręczne przenieś dane z mojejgo raida 5) i zastanawiam się czy nie dołożyć małego ssd w konfiguracji jak wyżej.
 
Nie mam tutka :)
U mnie VOL1 jest na SSD jako single. A pozostałe to już HDD.

Zwyczajnie tworzysz pojedynczy wolumen na tym dysku. Pierwszy w systemie jest tym na którym domyślnie urządzenie "pracuje".
Gdzieś tu Silas pisał o przenoszeniu "systemu" na inny wolumin ale jakoś nie mogę odszukać (a fajnie to napisał :))
 
  • Lubię to
Reakcje: killjoy
zastanawiałem się jak by to wszystko hulało gdyby na dysku ssd zainstalować system a wolumen z danymi utworzyć na dyskach hdd ... próbował ktoś ?
Taką mam konfigurację. Jest duża różnica w czasie dostępu do QTS, uruchamianiu i odpalaniu aplikacji. Ogólnie pracuje sprawniej.

A co do samego ssd cache się trochę nie zgodzę bo rolą jego jest buforowanie i przyśpieszanie wymiany danych pomiędzy CPU-RAM-HDD. Aby to coś "zadziałało" musi zostać wcześniej sczytane i wrzucone do cache (twojego SSD). Po pierwsze nie wiem jak często zdarza ci się korzystać z konkretnego pliku multimedialnego żeby został uznany za element częstego użycia i się tam znalazł. Oraz czy przypadkiem sam bufor nie jest ograniczony wielkością pliku tj lądują tam tylko małe często poszukiwane.
Przeanalizuj hit-rate podczas pracy systemu i zobaczysz na ile system wykorzystuje ten dysk.

Jest genialnym rozwiązaniem do baz danych, oraz grupowej pracy na wielu często używanych zasobach. Ale nie do multimediów ? Nie widzę zastosowania.

Hm, nie czytałeś chyba uważnie mojej wypowiedzi gdzie opisałem co zostało ustawione albo nie używałeś tego trybu zbyt długo albo wcale. Po pierwsze są dwa ustawienia. Jedno jest faktycznie tylko do małych plików systemowych itp a drugie, które trzeba sobie odhaczyć, wczytuje wszystkie pliki. Ja świadomie używam drugiego ustawienia. Dlaczego? Nie dlatego że od czasu do czasu obejrzę jakiś film, bo wtedy faktycznie nie miało by to zbyt dużego zastosowania, ale dlatego że w swojej bibliotece mam masę plików mp3 oraz mp4 (z muzą na video) które ciągle są używane przez kilka osób podpiętych do QNAPa. Zauważ że podałem statystyki użycia pamięci podręcznej (dysku ssd) w której wyraźnie widać że użycie jej to nie czcze gadanie. Faktycznie pliki są wczytywane.
Reasumując tak sobie myślę, poużywaj, faktycznie, trybu przyśpieszenia pamięci podręcznej w jakimś dłuższym czasie, albo użyj jej uważnie czytając co zaznaczasz i po co. Ktoś z QNAPa opisał te dwa ustawienia w miarę dokładnie. Zaznaczając drugie ustawienie oczekiwałem właśnie tego i widzę że to po prostu działa. BTS nie zmienia top faktu że jest to drogie rozwiązanie i może faktycznie nie spełniać oczekiwań większości.

Wracając do instalacji systemu na dysku ssd ... dzięki za informację. Pzdr
Tutek do przeniesienia systemu mi też się gdzieś rzucił przed oczy przy przeglądaniu forum.
 
Okey, rozumiem ale nie do końca :)
W jaki sposób przyśpieszenie wczytywania mp3/mp4 z ssd czy hdd może być tak mocno "wyczuwalne". Gdyby to było 8000 mptrójek po których skaczesz co kilka sekund - to jakoś jeszcze byłbym sobie to wytłumaczyć.
Ten cały przyrost jest jakoś mierzalny ? Zmienił ci się czas "przerwy" miedzy utworami czy szybciej "grają" ? Po prostu staram się zrozumieć idee która temu przyświecała.
 
  • Haha
Reakcje: whitemax
Żadna idea nie przyświecała ... miałem wolny dysk ... QTS dostarczył taką możliwość wykorzystania tego SSD ... odpaliłem ... porównałem ... działa ... czy lepiej ... uważam że tak obserwując czas wczytywania się na kilku sprzętach równocześnie po dłuższym czasie. Wczesniej widziałem , wprawdzie rzadko, ale przycinki w dekodowaniu, teraz ich nie mam. Teraz spróbuję ustawić system na tym dysku i zobaczymy jak będzie wtedy hulać.
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Nie mam tutka :)
U mnie VOL1 jest na SSD jako single. A pozostałe to już HDD.

Zwyczajnie tworzysz pojedynczy wolumen na tym dysku. Pierwszy w systemie jest tym na którym domyślnie urządzenie "pracuje".
Gdzieś tu Silas pisał o przenoszeniu "systemu" na inny wolumin ale jakoś nie mogę odszukać (a fajnie to napisał :))

Czyli teoretycznie wystarczy "przesunąć" mój raid o jedną kieszeń, wstawić ssd do pierwszej, postawić tam system i cieszyć się z szybszej kanapy :)
Ale dla pewności poszukam tego tutka Silasa, skoro gdzieś jest :)
 
Obecnie mam w 2 pierwszych zatokach po dysku 3TB jako raid1. Mam też wolny disk SSD 120 GB. Pytanie:
Czy jak przesunę te dyski na 2 i 3 pozycję a SSD dam w 1 zatokę, to
a) mogę przenieść system na ten SSD
b) czy 120 GB nie będzie za mało
c) czy po przesunięcu tych dysków na 2 i 3 zatokę dalej będą widoczne, jako RAID, czy będę musiał je od nowa formatować (utrata danych)
 
Nie mogę znaleźć tego posta (chciałem dać linka), ale gdzieś chyba ze 2 tygodnie temu tu na forum przeczytałem, że sam system zajmuje ok. 8GB z podstawowymi programami.

W tym wątku znalazłem sporo odpowiedzi na swoje pytania, jednak jedna sprawa mnie nurtuje. Mam ts-451. Konfiguracja w pierwotnym zamyśle miała być w postaci RAID5 z 3 dysków, jednak po tym co doczytałem, to niekoniecznie RAID ma u mnie sens i pewnie będzie to 3x pojedynczy dysk na dane i do tego SSD na system. Teraz dwa pytania:

1. Czy stoi coś na przeszkodzie (i czy jest sens) aby SSD wkładać powiedzmy do zatoki 2 lub 3 aby był ze wszystkich stron otoczony przez dyski? Wydaje mi się, że jak będę miał zwykłe HDD w zatokach 2, 3 i 4 to ten w 3 będzie miał najcieplej i będzie z tego powodu najbardziej narażony na usterki, a tak bym małym dyskiem SSD zrobił większą przestrzeń pomiędzy dyskami.

2. Jeżeli bym miał RAID5 z trzech dysków jako wolumen z danymi w zatokach 1, 2 i 4 to mogę mieć system na dysku w zatoce 3?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. buforowanie