Kawa i papierosy Dyski SSHD

_Toem

Entry Technician
Q Associate
7 Grudzień 2010
91
10
8
QNAP
TS-410
Ethernet
1 GbE
Witam,
jako że pewnie przez przypadek trafiłem na informację o rozwiązaniu SSD+HD tzw SSHD zastanawiam się nad przydatnością takiego rozwiązania jako dysku/ków do TS-a.
Wyprzedzam pytanie - Nie sprawdzałem z listą compatibility dla dysków.

Jednak postawię pytania na forum, o ile rozwiązanie SSHD ma sens a może ktoś już testował !? i chce się pochwalić własnymi spostrzeżeniami ?

Zasada dysku SSHD - sposób jego pracy wskazuje na wykorzystamie 2 technologi naraz, czy takie rozwiązannie ma sens w produktach Q-Nap-a ? Ciekawi mnie co szybciej może się posypać (np ze względu na żywotność / wielokrotność zapisu danych) w takiej hybrydzie przy normalnej eksploatacji danych- Jak zachowa się takie rozwiązanie w układzie wielodyskowym poczynając od 2 i wiecej?

Oczywiście pytania maja jedynie sens w przypadku zgodności produktu. :) lub testów przeprowadzonych przez innych użytkowników.
 
Używałem tych dysków w komputerach. SSD jest przeźroczystym cache'm dla dysku mechanicznego, nie masz wpływu na to co się tam znajdzie, kontroluje to firmware.
A jak się skończy SSD to nie będzie cachowania i zostanie on zwykłym HDD ;)

Co do RAID: kontroler RAID ignoruje że jest to SSHD i traktuje tego dyski jako HHD, po prostu będziesz miał super odczyty, a niższe prędkości zapisu (patrząc na odczyt).
Stwierdzono organoleptycznie, klient potrzebował RAID1 - dostał go właśnie na SSHD, śmiga jak burza.

Zużycie ? Po 10 latach będziesz się martwił! Mam czystego SSD w stacjonarce i od 2 lat (!) nie reinstalowałem systemu (!) z powodu utraty wydajności, z żadnego innego powodu również.