Przy piwie Firmware, HD Station, własna instalacja

Kuba

Passing Basics
Beginner
15 Kwiecień 2011
26
9
8
48
QNAP
TS-x51
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Trochę się przeraziłem grzebiąc w pakietach, aplikacjach, ....
Może to dla wyjadaczy QNAP jest znany temat ale właśnie odkryłem, ze HD Station to tak naprawdę dodatkowa instalacja debiana.
Generalnie cześć z aplikacji wyglada jak uruchamiane w mniejszych lub większych "piaskownicach".

Jakoś nie rozumiem tej koncepcji QNAP - zamiast jednej dystrybucji z własnym źrodłem pakietów strasznie to zakombinowali.
Mamy qpkg, ipkg, a okazuje się że i apt-get. A i Spotify jak pakiet fedory wyglada.

Zastanawiałem się czy nie dołożyć swojego linuxa ale teraz coraz bardziej ciągnie mnie w kierunku jakiegoś porządku (czytaj własnej i jedynej wersji firmware).

Zanim jednak zacznę kombinować - czy Waszym zdaniem to wszystko QNAP robi z premedytacją czy ...
 
masz wiele możliwości ? czy to źle ? :>
co do rozdrobnienia, ma to jedną zaletę - awaria jednego nie pociąga za sobą reszty, co gwarantuje nam sandbox.

a własnego OSa wgrać możesz, tylko pamiętaj że jesteś wtedy userem, adminem i developerem.

Czy robią tą z premedytacją ? nie wiem - grunt że działa :)
 
Alez zupełnie nie martwią mnie możliwości, to ogromna zaleta.

Miałem tylko (może mylne) wrażenie, że w "środku" system firmowy powinien być nieco bardziej "poukładany" i zoptymalizowany, A wyglada trochę jak (bez chęci obrazy kogokolwiek) zbieranina, posklejana z rożnych elementów. Na myśl przychodzi mi widok domu powiększonego przez dobudowywane kolejnych pięter i dobudówek (przyklady na południu Europy :))
Daje to oczywiście QNAP możliwość prowadzenia niezależnych projektów, bez większego wpływu na inne. Niemniej daleko takiemu rozwiązaniu do optymalności, tak sadzę.

No nic, przejrzałem już cześć pakietów oferowanych przez QNAP i dla większości znalazłem odpowiedniki w dystrybucji debiana.
Chyba nie pozostanie mi nic jak podzielenie się na forum rezultatem.
 
No właśnie piszesz, ze zoptymalizowany. Tylko pod co ? intela, AMD czy ARMa ? Samych możliwości jeśli chodzi o platformy jest już dużo, więc poniekąd oddzielenie pewnych segmentów od QTS. Bo to co na Intela niekoniecznie jest na ARMa (a QTS ma hulać na wszystkich platformach).

EDIT
A wszystkiemu przyświeca idea lenistwa :) Po co pisać coś co już jest napisane.

EDIT2
Masz dużego producenta NASów, który wszystko autorsko ujednolicił i do dziś nie może się dorobić HDMI w swoich modelach. Myślisz, że robią to na złość ?
 
Tu nie tyle chodzi o ujednolicenie (czyt. zamknięcie platformy) bo jak pisałem dla mnie otwartość platformy to wielki plus. Niemniej moim zdaniem zabalaganiona ta platforma po prostu.
 
Może to dla wyjadaczy QNAP jest znany temat ale właśnie odkryłem, ze HD Station to tak naprawdę dodatkowa instalacja debiana.
Generalnie cześć z aplikacji wyglada jak uruchamiane w mniejszych lub większych "piaskownicach".
Nie.
chroot w Linuxie to bardzo popularna funkcja stosowana od dekady. Chociażby dla bezpieczeństwa a dwa przez limitacje architektury w genialnym Linuxie, którego niekompatybilność wersji bibliotek to śniadanie.

Niemniej moim zdaniem zabalaganiona ta platforma po prostu.
Jak każdy Deployment na Linuxie po za dystrybucją.

PS. Słyszałeś o czymś takim jak Debootstrap?
Debootstrap - Debian Wiki
debootstrap is a tool which will install a Debian base system into a subdirectory of another, already installed system. It doesn't require an installation CD, just access to a Debian repository. It can also be installed and run from another operating system, so, for instance, you can use debootstrap to install Debian onto an unused partition from a running Gentoo system. It can also be used to create a rootfs for a machine of a different architecture. This is "cross-debootstrapping". There is also a largely equivalent version written in C: cdebootstrap, which is smaller, and thus used in debian-installer.
Także wiesz :)