Pomoc FTP bez możliwości listowania plików

Pitr

Passing Basics
Beginner
18 Luty 2013
11
2
3
3
Poznań
www.telegraf.net.pl
QNAP
TS-x31
Ethernet
1 GbE
Witam
Mam pewien problem z udostępnianiem plików z QNAP. Potrzebuję udostępniać duże pliki poprzez jeden z protokołów FTP/HTTP/HTTPS udostępniając link do nich (w postaci: ftp://uzytkownik:haslo@mojserwer.asuscomm.com/folder/plik.tif), który jest następnie wczytywany zdalnie w QGIS.
Zrobiłem dwie grupy użytkowników (zdalni i lokalni), zdalni mają dostęp tylko do ftp i do tego folderu tylko do odczytu, lokali mają dostęp przez smb i możliwość zapisu.
I to działa, jedyny mankament jest taki, że użytkownicy zdalni poprzez FTP mogą widzieć wszystkie udostępnione pliki, a to chciałbym ograniczyć. Czy jest jakaś możliwość zablokowania danemu użytkownikowi lub grupie wyświetlania zawartości katalogu?
Próbowałem walczyć z prawami dostępu do plików, tworzyć podfoldery innego użytkownika i w środku umieszczać pliki, ale nie mogę wpaść jak zrobić, żeby dostęp do pojedynczych plików był, ale żeby nie dało się ich wylistować.
Z góry dzięki za wskazówki.
Pozdrawiam
Piotr

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6.0805 Build 20181228
Model serwera: QNAP TS-431P
 
Cześć
Nie wiem czy do końca dobrze zrozumiałem wskazówkę, ale próbowałem dalej walczyć z uprawnieniami do folderów z poziomu powłoki i w końcu się udało.
W udostępnionym folderze użytkownik_lokalny stworzył podfolder, z poziomu powłoki nadałem mu prawo 771.
W ten sposób znając nazwę pliku użytkownik zdalny może go z tego podfolderu pobrać, ale nie może wyświetlić zawartości podfolderu. Ze względu na uprawnienia nadane przez QTS do folderu współdzielonego nie może też nic tam zapisywać i o to chodziło.
Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam
Piotr