Pomoc Funkcja Klienta VPN w "Nasie"

mirek_pl

Passing Basics
Beginner
17 Kwiecień 2014
16
1
3
51
QNAP
TS-x19P II
Ethernet
1 GbE
Witam,

Użytkuję dwa Nasy, na jednym postawiony jest Serwer VPN - działa bez zastrzeżeń. (loguję się z klienta z windows)

Pomyślałem sobie, że drugiego nasa połączę wbudowanym klientem VPN z serwerem. i z poziomu jednego nasa będę miał dostęp do drugiego.
Skonfigurowałem połączenie, klient połączył się z serwerem.

I tutaj rzeczy oczywiste się skończyły :)

W jaki sposób można dostać się do zasobów "servera"?
próbowałem przez: "file station", później starałem się dodać jakiś katalog zdalny - bezskutecznie. - pomysły sie skończyły :(

Panowie, jak z tego korzystać?
pozdrawiam
 
znam zewnętrze IP drugiego Nasa, Ip VPN nie znam.
Mogę domniemywać, ze serwer przypisał coś z puli 10.0.0.x ale nie za bardzo wiem jak to sprawdzic.

Podmontuje z poziomu panelu webowego czy jedynie z konsoli?
 
Więc tak, zasób podmontowałem. Jest widoczny.
Zamontowałem go przez SSH z konta: admin ( ponoć w Qnap zdalnie da się tylko zalogować na konto admin), problem polega na tym, że tylko logując się jako admin mam prawa do zapisu w podmontowanym katalogu.
W jaki sposób zamontować zasób dla wybranego usera? (oczywiście użytkownik ma pełne prawa do lokalnego zasobu).
 
nie mogę zmienić uprawnień. zmieniam na 777 a ciągle jest 755.
zapewne dlatego, że zamontowany zasób był przez "admina"

Czy jest możliwość by połączyć się przez ssh na inne konto administratora niz "admin"?
 
Czy jest możliwość by połączyć się przez SSH na inne konto administratora niz "admin"?
nie, bo to jest zablokowane przez QNAPa (system szyty na miarę) - ale skoro jest 755 to looser może czytać i zapisywać, sprawdź prawa SAMBY/CIFS dla tego katalogu w NASie.

skoro ma opory to odmapuj , chmod 777 i zamapuj z powrotem i sprawdź :)

w lokalnym katalogu /test mam podmontowany zdalny zasob /test2
test = 777
test2 = 755 (jak odmontuje zasob to nie nadam mu praw gdyz zasobu nie ma :)

montuje go w sposób: mount - t cifs //10.0.0.1/test2 /share/test -0 user=user na zdalnym serwerze,password=haslo usera na zdalnym serwerze

jak ze zdalnym serwerem łącze się z windowsa to wszystko gra.
jak sie łącze z Nasa gdy jestem zalogowany jako admin to równiez wszystko gra
jak się połącze z konta usera (będącego administratorem) to mam: read only.
 
okej - sprawdzasz tego read-only gdzie ?

no właśnie nigdzie nie sprawdzam - mam jedynie możliwość przeglądania. (dlatego tak napisałem read only)

Katalog test = own- mirek - chmod - 777 - katalog widziany przez sambe i moge bez problemu w nim zapisywać
katalog podmontowany: test2 - own - admin chmod 755 - i żadnej zmiany tu zrobić nie mogę ani zmienic własciciela ani zmienić uprawnień.

zdalny serwer:
katalog test2 - ten którego chcę widzieć i w nim zapisywać:
ma właściciela np. Adam i ma prawa rwx - w sieci lokalnej jest wszystko oki

montuje tak:
mount - t cifs //10.0.0.1/test2 /share/test -0 user=adam,password=wiadomo hasło (login i hasło użytkownika ze zdalnego serwera)
nie mogę na serwerze zdalnym do katalogu: Test2 - dać 777

a można zmodyfikować tak montowanie by właścicielem nie był admin a np użytkownik np. mirek ?
 
mount - t cifs //10.0.0.1/test2 /share/test -0 user=adam,password=xxxxxxxxxxx

to polecenie montuje katalog test2 z serwera 10....1 jako katalog /share/test za pomoca konta adam z hasłem jakimś tam
dodaj
Kod:
umask=777
aby wymusić inne prawa
 
czyli polecenie powinno wygladać tak:
Bash:
# mount -t cifs //10.0.0.1/test2 /share/test umask=777 -o user=adam,password=xxxxxxxxxxxxx
jednak takie wstawienie maski generuje błąd: nieznany parametr