Pomoc Ile maksymalnie udziałów sieciowych można podłączyć w Windows XP?

BigMarBar

Entry Technician
Q Associate
2 Czerwiec 2014
30
7
8
44
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
1 GbE
Ile maksymalnie udziałów sieciowych można podłączyć w Windows XP HE? I chcę więcej :)

Chciałem podłączyć jako udziały sieciowe foldery z mojego QNAPA i zauważyłem że nie mam w "Moim Komputerze" wolnych liter :(

Żeby podłączyć QNAPA muszę odłączyć coś innego ale nie chce mi się co chwilę podłączać i odłączać udziałów sieciowych. Najgorsze jest to, że każda partycja z dysków zainstalowanych w kompie zajmuje oddzielną literkę. Nawet czytnik kart zajmuje mi cztery literki w Moim Komputerze. No i brakło mi literek.

Czy literki od C do Z to wszystko co można podłączyć w Windowsie. Czy jest jakieś obejście. Co powinien wpisać w google żeby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat bo po wpisaniu kilkunastu haseł nie wyskoczyło mi nic co by mi odpowiedziało na moje pytanie.

No i najważniejsze - chcę więcej - ale nie wiem jak?
 
Możesz o ile dobrze pamiętam w zarządzaniu dyskami podpiąć partycję pod jakąś literę albo pod pusty folder na jednym z dysków. Wystarczy, że stworzysz foldery np dla czytnika kart na dysku c:/ i tam go zamapujesz. I już masz jakieś trzy czy cztery litery wolne. Możesz to też zrobić z normalnymi partycjami dysku tylko, że to da się chyba zrobić jedynie przy ich tworzeniu.
 
Możesz to też zrobić z normalnymi partycjami dysku tylko, że to da się chyba zrobić jedynie przy ich tworzeniu.
Nieprawda, dopóki nie ma tam plików SWAP Windows i dana literka nie jest używana przez proces, można go przemapować.

upload_2014-6-9_15-58-18.png
 
  • Lubię to
Reakcje: pawurb1978
1. Dzięki za podpowiedzi, sprawdziłem - dyski można podmapować jako foldery i to działa ale udziałów sieciowych się nie da tak podmapować - Windows XP jest za stary :-( Czyli muszę podmapować wszystko lokalne żeby zwolnić literki na udziały sieciowe.

Od razu napiszę, że jak podmapowałem dysk z zewnętrznej kieszeni USB jako folder, a potem włożyłem do niej inny dysk to wcześniejsze zmapowanie nie działa. Trzeba utworzyć dla każdego dysku wkładanego do kieszeni oddzielny folder do mapowania.

całe 23 literki wykorzystane ? WOW!
To świadczy o efektywności zarządzania danymi. Jestem ciekaw jak Microsoft by odpowiedział na takie zarządzanie danymi.
:D :D :D Panowie, panowie... Nie przesadzajcie ;) To przecież najzwyklejsza sieć domowa :)

To raczej świadczy o tym że Windows XP jest już starym systemem :) Ale ja i tak będę go jeszcze używał przez lata.
Wszystko co się wpina zajmuje minimum jedną literkę:
-partycje z dysków w komputerze + 10 literek,
-czytnik DVD + 1 literka,
-czytnik kart + 4 literki,
-zewnętrzna kieszeń + 4 literki (w zależności od dysku),
-jeśli w sieci lokalnej jest 8 komputerów i chcę/muszę mieć dostęp do każdego z nich to muszę zmapować po jednym z dysków czyli + 8 literek,
-dyski z QNAPA,
-itd...

2. Dopiero teraz jak sobie wszystko postawiam i przestawię się na Qnapa to może będzie mi łatwiej... Ale napiszę od razu, że jak tak kombinuję żeby sobie ustawić tego mojego Qnap'ka z dodatkowymi dyskami podpiętymi przez esata to Qnap je widzi i też można je zmapować. Czyli na nie też potrzebne są mi wolne literki :) I byłoby wszystko pięknie i ładnie - miałbym Qnapka plus możliwość wpinania zewnętrznych dysków gdyby nie tragiczny przesył danych!!!

Kopiowanie z/do kieszeni podpiętej przez esata do QNAPA. Czy to z/do dysku zainstalowanego w Qnapie lub z/do komputera to tragedia(!!) :-( 100MB plik kopiuje przez 10sekund (!!) To szybciej go kopiuję z/do kieszeni podpiętej przez USB bezpośrednio do komputera - co jest? Mam switch 1GB ale w komputerze mam wbudowaną kartę sieciową tylko 10/100Mb - co "mogłoby" tłumaczyć wolne kopiowanie z/do komputera ale dlaczego kopiowanie danych z QNAPA do kieszeni podpiętej przez eSata (i na odwrót) tyle trwa?

Albo jeszcze inaczej pisząc - do QNAPA podpiąłem jedną kieszeń przez USB, a drugą przez eSata. Oba dyski i kieszenie takie same. I kopiowanie danych z komputera do dysku podpiętego przez USB i eSata trwa tyle samo. I jest to kilka razy wolniej gdybym podłączył tą samą kieszeń bezpośrednio do komputera przez USB. Czy ktoś wie dlaczego?
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Dzięki Paweł

dysk/udzial mozna zamontowac pod folder tylko na partycji NTFS i chyba pod exFAT (tego nie probowalem)
Ewentualnie mozna przegladac udzialy bez montowania:
Volume GUIDs – Ways To View/Access The Files Within | VirtuallyAware
A to można osiągnąć jeszcze prościej - wystarczy w pasku adresu w eksploratorze Windowsa wpisać nazwę komputera i udziału i też się wyświetli.

Co?! A po cholerę Ci 10 partycji? Od katalogowania danych są katalogi a nie partycje.
:D
5 dysków twardych i na każdym po dwie partycje daje razem 10 partycji. Jak wstawiam nowy dysk to nigdy nie daję całego miejsca na jedną partycję. Dzielę go minimum na dwie partycje, tak na wszelki wypadek :)
 
Dzielę go minimum na dwie partycje, tak na wszelki wypadek :)
Na wypadek czego?
Nie widzę, żadnych korzyści z podziału dysków dodatkowych. Jedynie dzielisz go na niepotrzebne części i utrudniasz sobie ergonomie pracy z danymi. Podział na partycje był "fajny" 20 lat temu a dziś jest tylko użyteczny do oddzielenia systemu od danych użytkownika. Pozbądź się archaicznego myślenia a ułatwisz sobie życie.
 
Nie widzę, żadnych korzyści z podziału dysków dodatkowych. Jedynie dzielisz go na niepotrzebne części i utrudniasz sobie ergonomie pracy z danymi. Podział na partycje był "fajny" 20 lat temu a dziś jest tylko użyteczny do oddzielenia systemu od danych użytkownika. Pozbądź się archaicznego myślenia a ułatwisz sobie życie.

Zawsze myślałem, że tak trzeba robić :)
Czyli wg Ciebie mogę wszystkie dyski po 1TB, 1,5TB, 2TB trzymać w całości jako pojedyncze partycje?? To by mi rzeczywiście ułatwiło życie.
Scalić dyski to nie problem ale ile teraz będę miał z tym roboty żeby wszystkie powiązania skrótów i programów przypisać od nowa :(
 
Wszystko co się wpina zajmuje minimum jedną literkę:
-partycje z dysków w komputerze + 10 literek,

Coooo ?! OS + Data dwie literki (reszta danych pomapowana do folderów), przykład

upload_2014-6-9_18-3-46.png

Dyski fizyczne:
Virtual DVD (od potrzeby) D:

Dysk systemowy (mam akurat na 40 GB SSD) C:

Dysk 2 TB: Muzyka E:
Dane: F:
Anime (dedykowany HDD zmapowany j/w) (nie ma literki, bo po co)

QNAP (montowany na moje widzi misie)
R: \\serwer\Download\rtorrent\complete
S: \\serwer\zxc
T: \\serwer\Foto
U: "\\serwer\Obrazy ISO"
W: \\SERWER\Filmy
X: \\SERWER\Multimedia
Y: \\SERWER\Pobrane
Z: \\serwer\Marek

Normalnie w użyciu 3-4 literki
Będąc w pracy, u klienta najwięcej ile widziałem, to 15 literek wykorzystanych ! A każda miała zastosowanie.


jeśli w sieci lokalnej jest 8 komputerów i chcę/muszę mieć dostęp do każdego z nich to muszę zmapować po jednym z dysków czyli + 8 literek,

Nieekonomiczne - od tego masz UNC w Windows ... program musi być archaiczny żeby nieobsługiwać tego :)


QNAPA podpiąłem jedną kieszeń przez USB, a drugą przez eSata. Oba dyski i kieszenie takie same. I kopiowanie danych z komputera do dysku podpiętego przez USB i eSata trwa tyle samo.
USB jest wolniejsze, ale u mnie eSATA zasuwa ile fabryka dała w szynie.


Scalić dyski to nie problem ale ile teraz będę miał z tym roboty żeby wszystkie powiązania skrótów i programów przypisać od nowa
Nie ma nic za darmo :)
 
Szczęśliwym trafem to akurat składam sobie nowy/stary komputer - to tak poustawiam sobie że przeniosę wszystko do tego nowego kompa na nowe dyski. Ale nadal będzie w nim 5 do 8 dysków, przecież ich nie wyrzucę :) Tylko nie będę dzielił dysków na partycję i przypiszę je do folderów żeby literek nie marnować :)

QNAP (montowany na moje widzi misie)
R: \\serwer\Download\rtorrent\complete
S: \\serwer\zxc
T: \\serwer\Foto
U: "\\serwer\Obrazy ISO"
W: \\SERWER\Filmy
X: \\SERWER\Multimedia
Y: \\SERWER\Pobrane
Z: \\serwer\Marek
No ale widzisz - na Twój przykład to na samego QNAPka poszło 8 literek :)

Zresztą jak to jest ? Bo z tego co widzę to QNAPA nie da się zmapować w całości jako jeden udział sieciowy tylko minimum każdy dysk trzeba mapować oddzielnie - czyli 4 dyski w QNAPIE to 4 literki lecą ?? A jak dołożę do niego dyski w zewnętrznych kieszeniach - to lecą kolejne literki... ?? Naprawdę nie ma możliwości udostępnić go w całości ??

PS
Co do wolnego przesyłu danych to robię właśnie testy - zaraz skończę to założę nowy temat żeby tutaj nie mieszać.
 
Bo z tego co widzę to QNAPA nie da się zmapować w całości jako jeden udział sieciowy tylko minimum każdy dysk trzeba mapować oddzielnie - czyli 4 dyski w QNAPIE to 4 literki lecą ?? A jak dołożę do niego dyski w zewnętrznych kieszeniach - to lecą kolejne literki... ?? Naprawdę nie ma możliwości udostępnić go w całości ??
Żadnego urządzenia sieciowego nie da się zamapować w całości.

Każdy udział sieciowy = każda literka. Ja natomiast w swoim serwerze mam taki udział sieciowy jak Pool postawiony na jednym z dysków i zrobiłem sobie linki symboliczne do pozostałych udziałów sieciowych na innych dyskach:
Kod:
[/share/Pool] # ls -la
drwxrwxrwx   21 admin    administ      4096 May 19 09:43 0-DAY/
drwxrwxrwx    2 admin    administ      4096 May 13  2013 ARMel Lenny/
drwxrwxrwx    3 admin    administ      4096 Nov 28  2012 Development/
drwxrwxrwx    5 admin    administ      4096 Nov 19  2012 Footages/
drwxrwxrwx    4 admin    administ      4096 Jun 30  2013 Gfx/
lrwxrwxrwx    1 admin    administ        34 May 30 18:17 Movies -> /share/CACHEDEV1_DATA/Video/Movies/
lrwxrwxrwx    1 admin    administ        16 Jun  8 02:56 Movies2 -> ../Video2/Movies/
lrwxrwxrwx    1 admin    administ        27 May 30 18:18 Music -> /share/CACHEDEV4_DATA/Music/
lrwxrwxrwx    1 admin    administ        37 May 30 18:17 TV-Series -> /share/CACHEDEV1_DATA/Video/TV-Series/
lrwxrwxrwx    1 admin    administ        36 May 30 18:17 Trailers -> /share/CACHEDEV1_DATA/Video/Trailers/
drwxrwxrwx    3 admin    administ      4096 Nov 19  2012 Wii-Tools/
drwxrwxrwx    4 admin    administ      4096 Dec 24 01:23 Wii.SoftwareHack-SD.Copy/

Powiązania symboliczne zrobisz sobie z konsoli. Zainstaluj Optware w App Center. Zaloguj się na shella i zainstaluj Midnight Commander:
Bash:
ipkg install mc
mc
Ctrl+X, S:
upload_2014-6-9_19-14-22.png
 
Zainstaluj Optware w App Center. Zaloguj się na shella i zainstaluj Midnight Commander:
Dzięki - na pewno tak zrobię bo wolę mieć wszystko w jednym miejscu. Ale poczekam aż przyjdą nowe dyski i uporam się najpierw z tym tragicznym przesyłem danych.
Ale się tutaj uczę :) i dokładam sobie pracy :( Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
 
Każdy udział sieciowy = każda literka. Ja natomiast w swoim serwerze mam taki udział sieciowy jak Pool postawiony na jednym z dysków i zrobiłem sobie linki symboliczne do pozostałych udziałów sieciowych na innych dyskach:
Popieram też tak mam.
Podziwiam, że jesteś w stanie połapać się gdzie co masz w takim alfabecie B-)
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz