Pomoc Instalacja nowego dysku

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

eremo

Nowy użytkownik
Noobie
18 Grudzień 2012
4
0
1
Witam posiadam QNAP TS-419PII zainstalowane sa 4 dsyki twarde uworzone 2 wolumeny w raid 1. Chcialbym zamienic 1 wolumen na ktorym zainstalowane sa 2 dyski o pojemnosci 2TB na dyski o wiekszej pojemnosci. Oczywiscie chce zachowac dane. Prosze o pomoc w jaki sposob zrobic to fachowo. Czy mam wyciagnac jeden dysk z raid1 i w to miejsce zainstalowac dysk wiekszy czy moze usunac wolumen i dopiero podmienic dyski zeby chwilonow zrobic pojedyncze wolumeny aby przegrac dane i pozniej zamienic ten drugi dysk na wiekszy uwstawiajac raid1. Prosze o instrukcje w jaki sposob to dobrze zrobic aby nie utracic danych.
 
Tłumacząc kaktusa: Czy raid 1 który chcesz zmienić jest fizycznie pierwszym który utworzyłeś w QNAPie ?
Ile masz zajętego miejsca na tym raidzie do podmianki.

Generalnie postępując dokładnie wg kreatora w Menadżerze dysków spokojnie przejdziesz ten proces. :)

upload_2013-11-13_21-2-42.png


moze usunac wolumen
utracisz dane.

Nie zapomnij zrobić sobie kopii tych danych na boku ( w warunkach domowych jest ciężko ale warto mieć kopię ;) ).
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
na obu wolumenach mam zajete 99%. Ten ktory chce podmienic byl pierwszy i co za tym idzie mniejszy. Nie wiem jak zrobic poszerzenie objetosci skoro mam juz zajete wszystkie 4 sloty na dyski musze jakis wyjac zeby wlozyc nowy wiekszy ale nie wiem czy jak wyjme jeden stary dysk z wolumenu w raid1 i wsadze nowy dysk to bede mogl rozszerzyc pojemnosc wolumenu i przeniesc bezpiecznie dane. Prosze o dokladna (nawet lamerska) instrukcje jak sie do tego zabrac i przeprowadzic ja bezpiecznie.Zastanawialem sie jeszcze nad takim rozwiazaniem wyciagnac jeden dysk z raid1 ktory bedzie moja kopia bezpieczenstwa. Pozniej wyciagnac drugi dysk, usunac w wolumen jak juz nie bedzie dyskow pozniej wlozyc ponownie ten drugi dysk i utworzyc pojedynczy wolumen. na drugim slocie wlozyc nowy wiekszy dysk i tez utworzyc pojedynczy wolumen. skopiowac dane na nowy dysk. wyciagnac stary i usunac jego wolumen. na koniec wlozyc drugi nowy dysk do slotu i zmienic pojedynczy wolumen na nowym dysku w raid1. Czy takie rozwiazanie jest poprawne? Prosze o podpowiedz.
 
Obrazkowo masz to QNAP, Inc. - Network Attached Storage (NAS) - Resources - Tutorials - Online RAID Capacity Expansion & RAID Level Migration

Jak klikniesz w link tak jak pokazałem na screenie w poście powyżej to program przeprowadzi Cię za rączkę.
Będzie chciał żebyś wyjął pierwszy dysk, trzeba poczekać aż piśnie - wcisnąć nowy i poczekać na odbudowę raidu, im więcej danych tym dłużej to trwa.
Jak skończy odbudowę to wymieniasz w identyczny sposób drugi dysk, znowu trwa odbudowa.

Jak skończy się odbudowa drugiego dysku, system poprowadzi Cię przez proces rozbudowy zwiększenia pojemności, na ten czas urządzenie stanie się niedostępne dla użyszkodników, tylko admin może działać. Jak skończy rozbudowę (expansion), będzie chciał reset. Po resecie powinno być OKi.

PS: Oczywiście QNAP cały czas jest pod UPSem.
 
Dzieki wielkie za informacje i pomoc. Sprobuje w ten sposob co opisales wydaje sie rzeczywiscie prosty i nie powinno byc zadnych problemow.
Mam jednak pytanie tak na przyszlosc zalozmy ze mam wlozone 4 dyski po 4GB i na dzien dzisiejszy nie ma wiekszych dyskow ale nadal brakuje mi miejsca czy musze zmienic cale urzadzenie na nowe z wieksza iloscia kieszeni na dyski czy jest moze jakas mozliwosc podpiecia do mojego qnap ts-419pII dodatkowych dyskow zakupujac np same kieszenie i podpiecie ich przez esata z tylu urzadzenia? Jesli jest taka mozliwosc to prosze o jakies namiary na taki sprzet
 
jest moze jakas mozliwosc podpiecia do mojego qnap ts-419pII dodatkowych dyskow zakupujac np same kieszenie i podpiecie ich przez esata z tylu urzadzenia
Dobrze kombinujesz, do dysków potrzebne pewne zasilanie i dobre chłodzenie, oraz stabilne podłoże. Dysk nie może dostawać wibracji, przesuwać się podczas pracy, bo długo się nim nie nacieszysz. Tak podłączone dyski, znajdziesz celem zarządzania w menu urządzenia zewnętrzne.
 
Ostatnio edytowane:
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.