Pomoc Jak usunać dysk z puli 2 x Pojedyczny Dysk?

Gregox2

Passing Basics
Beginner
6 Kwiecień 2016
11
1
3
53
Mysłowice
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Witam,
Opiszę pokrótce sytuację: przeczytałem dokumentację a następnie uruchomiłem z jednym dyskiem 2TB serwer TS-253a. Na dysk przeniosłem dane z dysku zewnętrznego podpinanego jako backup do PC po USB. Okazało się jednak, że 2TB to trochę mało miejsca. Dokupiłem kolejny dysk 2TB dodałem do tej samej puli i uzyskałem ~3,6TB i do tej chwili jest wszystko OK. Niedługo potem zauważyłem, że przegrałem dwukrotnie ten sam zestaw danych i 2TB byłyby jednak wystarczające. Pomyślałem, że zamiast 2 x pojedynczy dysk zrobię RAID 1. Mam jednak już dwa dyski podłączone.

I po tym przydługawym wstępie przechodzę do problemu.
  1. Usunąłem volumen utworzony z dołożonego później dysku z puli i w menu: "PRZECHOWYWANIE/Ilość pamięci" nie widać go.
  2. Mimo to pojemność puli pamięci to 3,6 TB i mogę to zrozumieć bo choć nie ma wolumenu to jest dysk o danej pojemności i to stąd
  3. Przechodząc do zarządzania pulą pamięci otwieram okno gdzie widzę na dole ekranu w części: "Grupa RAID pula pamięci 1" i jest tam Dysk 2, z którego stworzyłem wolumen jednak przycisk "Zarządzaj" jest nieaktywny i nic nie mogę zrobić.
Podsumowując
Chciałbym odmontować ten dysk i wykonać migrację dysku wcześniejszego (pierwszego) do RAID 1 (bez utraty danych) a następnie to niego dołączyć dysk który dokupiłem później, tak aby finalnie uzyskać mirroring. Niestety brak mi doświadczenia z QNAP'em i pewnych rzeczy nie rozumiem lub może są logiczne ale nieintuicyjne tak jak np. niemożność usunięcia własnego folderu z katalogu głównego.

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam Grzegorz

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.1 Build 20160311
Model serwera: QNAP TS-253a
Witam,
Opiszę pokrótce sytuację: przeczytałem dokumentację a następnie uruchomiłem z jednym dyskiem 2TB serwer TS-253a. Na dysk przeniosłem dane z dysku zewnętrznego podpinanego jako backup do PC po USB. Okazało się jednak, że 2TB to trochę mało miejsca. Dokupiłem kolejny dysk 2TB dodałem do tej samej puli i uzyskałem ~3,6TB i do tej chwili jest wszystko OK. Niedługo potem zauważyłem, że przegrałem dwukrotnie ten sam zestaw danych i 2TB byłyby jednak wystarczające. Pomyślałem, że zamiast 2 x pojedynczy dysk zrobię RAID 1. Mam jednak już dwa dyski podłączone.

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam Grzegorz

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.1 Build 20160311
Model serwera: QNAP TS-253a


Nie wiem czy pytanie było źle opisane czy zbyt trywialne jednak odpowiedzi nie otrzymałem... Taki zawód bo sądziłem, że forum wypowie się przynajmniej odrobinę.
 
Niestety brak mi doświadczenia z QNAP'em i pewnych rzeczy nie rozumiem lub może są logiczne ale nieintuicyjne tak jak np. niemożność usunięcia własnego folderu z katalogu głównego.
Nie wiem dlaczego nie dostałeś odpowiedzi na to pytanie. Jeśli dobrze rozumiem pytanie, to odpowiedź jest prosta. Własny folder w katalogu głównym nie da się usunąć w File Station, a tylko przez Panel Sterowania -> Ustawienia Uprawnień -> Foldery Współdzielone. Zaznaczasz okienko z lewej strony Nazwy Folderu i u góry naciskasz przycisk USUŃ i jest po kłopocie. Choć temat z przed 90 dni, to może ktoś się na niego natknie i będzie mu to pomocne.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. nie widać dysku zewnętrznego