Pomoc Jak zablokować NAS-owi dostęp z i do internetu. Dostęp wyłącznie z sieci domowej.

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

pineska

Passing Basics
Beginner
25 Wrzesień 2016
19
1
3
44
QNAP
TS-x51
Ethernet
10 Mbps
Witam,
jestem nowym użytkownikiem TS-451 i mam pytanie co zrobić żeby NAS nie miał dostępu do internetu. Chodzi mi o takie ustawienia systemu żeby NAS był widoczny wyłącznie w sieci domowej i dostęp do niego był także wyłącznie w sieci domowej. W komputerach domowych chce zmapować NAS i mieć do niego dostęp jak do dysku C komputera (to umiem zrobić:)
Chciałbym żeby NAS nie miał dostępu do internetu i nikt z internetu nie miał dostępu do NAS bezpośrednio, przez aplikacje czy przez chmurę.
Będę wdzięczny za pomoc i instrukcje jak to zrobić.
Pozdrawiam serdecznie!

Wersja oprogramowania Firmware: 4.1.4
Model serwera: QNAP TS-451
 
Pigers,
dziękuję za odpowiedź. Trochę poszperałem i jednak muszę zadać dalsze pytania bo sprzęt mnie nieco przerasta;
Czy statyczny adres IP mam ustawić w ruterze czy NAS-ie?
Jeśli w NAS-ie, to czy jest to miejsca jak na zdjęciu poniżej?
upload_2016-9-27_20-31-16.png

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Michał
upload_2016-9-27_20-31-16.png

Pigers i jeszcze jedna informacja: wgrałem najnowszy software 4.2
 
upload_2016-9-27_20-36-33.png

trzeba wiedziec (z routera, na przykladzie 192.168.1.1) jaka jest pula (DHCP) , czasami trzeba ja przyciąc np 192.168.1.2 - 192.168.1.100 (watpie zeby ktos mial 98 urzadzen w sieci domowej). Nastepnie trzeba QNAPowi wpisac numer spoza tej puli czyli np 192.168.1.101 czy 192.168.1.200 max 192.168.1.254. Maska zakladam caly czas jest 255.255.255.0.
 
ok dzięki. Rozumiem że mam bramie domyślnej ustawić na same zera (wszystko inne niż adres IP routera)
A co z DNS-ami. Na rysunku który przesłałeś ich nie ma albo ja ich nie widzę/nie poznaje...
 
Pigers,
dziękuję za wsparcie. Ze względu na natłok zajęć musiałem i nadal muszę odłożyć w czasie konfiguracje NAS.

Mam pytanie z innej beczki: co mam zrobić aby po zmapowaniu NAS-a prze komputer widzieć cały dysk jako jeden volumen nie podzielony na foldery np documents, photo itd. ?
Pozdrawiam serdecznie,
Michał
 
Pięknie dziękuje za szybką odpowiedź.
Dyski będą w JBOD. Jaki wolumin żeby jeden podpięty udział mógł automatycznie zająć cały dysk?
Czy można zmienić nazwę udziału?
W tej chwili mam w QNAP-ie tylko jeden dysk. Reszta jest w starym nasie. Jak je przerzucę do QNAP to czy będę mógł powtórzyć ten sam trik w czasie mapowania nowego dysku tzn zmapuje tylko jeden udział. I talk z każdym kolejnym dyskiem....
Cześć Pigers,
mam nadzieję ze u Ciebie ok. Ja wróciłem po dłuższym wyjeździe i marzy mi się zakończenie konfiguracji NAS.
Przypomnę sytuacje i pytanie:
TS-451, na razie jeden dysk w JBOD. Chcę zmapować i podpiąć tylko jeden udział (np music_1) tak żeby jego wielkość było ograniczona wielkością pojedynczego dysku. Czy jak będę dodawał kolejne dyski (w JBOD) to każdy kolejny będzie niezależnym woluminem i także będę mógł zmapować jeden udział z każdego nowego dysku niego (np music_2, Music_3 i music_4) i wielkość każdego z tych udziałów będzie ograniczona tylko wielkościa pojedyńczego dysku gdzie znajduje się ten wolumin i udział?
Czy wolumin statyczny będzie najlepszy dla takiego układu? Dysk będzie pracował tylko w sieci domowej jako dysk sieciowy bez żadnych dodatkowych funkcji (bez dostępu do internetu).
Pozdrawiam serdecznie,
Michał
 
Chcę zmapować i podpiąć tylko jeden udział (np music_1) tak żeby jego wielkość było ograniczona wielkością pojedynczego dysku.
Tak to zawsze dziala, jak wybierzesz wolumin prosty.

Czy jak będę dodawał kolejne dyski (w JBOD) to każdy kolejny będzie niezależnym woluminem i także będę mógł zmapować jeden udział z każdego nowego dysku niego (np music_2, Music_3 i music_4) i wielkość każdego z tych udziałów będzie ograniczona tylko wielkościa pojedyńczego dysku gdzie znajduje się ten wolumin i udział?
Mozesz to tak zrobic - na kazdym dysku tworzysz sobie jeden udzial i potem je sobie mapujesz wg wlasnego widzimisie.

Czy wolumin statyczny będzie najlepszy dla takiego układu?
Bedzie dobry i nie bedzie komplikowal zycia.
 
Pigers,
dziękuję za szybką odpowiedź. Generalnie już skonfigurowałem NAS.

Mam jeszcze pytanie dotyczące woluminów. Rozumiem że jeśli kiedyś udostępnię NAS w internecie i będę chciał mieć własna stronę internetową np mały sklep internetowy z własnym serwerem pocztowym i dodatkowo to co teraz tzn zdjęcia i inne pliki prywatne/rodzinne, to najlepszy wolumin do tego to gruby wolumin?

Chce to wyjaśnić zanim zacznę przegrywać pliki ze starego NAS na QNAP żeby potem np za 2 lata nie musieć się męczyć od początku ze zgrywaniem prywatnych treści na dysk zewnętrzny żeby przekonfigurować QNAP-a aby było możliwe założenie strony WWW+sklep+serwer poczty i mieć oddzielną, wyodrębnioną przestrzeń domową na QNAP-ie z prywatnymi plikami. Wszystko w układzie JBOD ponieważ ten układ jako jedyny daje możliwość prawdziwego backup-u danych.

Czy w QNAP-ie jest możliwość ustawienia automatycznego, np raz w tygodniu, tworzenia kopii zapasowej jednego dysku na drugim w tym samym QNAP w układzie dysków JBOD?
 
Mam jeszcze pytanie dotyczące woluminów. Rozumiem że jeśli kiedyś udostępnię NAS w internecie i będę chciał mieć własna stronę internetową np mały sklep internetowy z własnym serwerem pocztowym i dodatkowo to co teraz tzn zdjęcia i inne pliki prywatne/rodzinne, to najlepszy wolumin do tego to gruby wolumin?
Eeee - a co ma automatyczna skrzynia biegów do szyb w samochodzie ? Odpowiedź brzmi: nic wspolnego.
Nie kombinuj, wolumen prosty i czesc ...

JBOD to po prostu gole dyski - jak zarzadzasz ta przestrzenia to TWÓJ problem!

Czy w QNAP-ie jest możliwość ustawienia automatycznego, np raz w tygodniu, tworzenia kopii zapasowej jednego dysku na drugim w tym samym QNAP w układzie dysków JBOD?
Tak , masz od tego hybrid backup ... w AppCenter. Kreator prowadzi za reke.
 
nie żebym kombinował tylko pytam bo się nie znam i faktycznie troszkę rzeźbie...
z tego co napisałeś to wywróżyłem: jak będę miał wszystkie cztery dyski w komputerze w JBOD, każdy wolumin prosty to np pierwszy dysk dedykowany do strony www+sklep+serwer poczty, drugi dysk kopia zapasowa dysku pierwszego. Trzeci dysk pliki domowe i czwarty kopia zapasowa dysku trzeciego. W takim układzie będę mógł odizolować od siebie przestrzeń "sklepową" i domową. Sklepowa na jednej karcie sieciowej, domowa na drugiej karcie . Obie przestrzenie będą działały sobie niezależnie i żaden klient sklepu nie będzie miał dostępu do przestrzeni domowej...
Da rade tak to zrobić z woluminem prostym?
i już ostatnie pytanie. Kupiłem dysk 3TB Dysk jest w czyściutki i świeżo zainstalowany. Czy poniższe wielkości są prawidłowe tzn czy z 3TB powinno tyle przestrzeni zajętej co poniżej i tyle wolnej zostać do użytkowania ?
upload_2016-10-9_18-30-24.png
 
szczerze nie wiem na co tak kombinujesz ... zwykle robi sie tak :
dysk 1. - SSD - zeby NAS zasuwał jak złoto - tutaj tylko system, strony WWW itp pierdoły
dysk 2. i 3. RAID 1 dla danych "bezpiecznie" jako wolumin prosty
dysk 4. dane śmieciowe - filmy, seriale itp bzdety - kopia czesci danych z dysku 1.
i już ostatnie pytanie. Kupiłem dysk 3TB Dysk jest w czyściutki i świeżo zainstalowany. Czy poniższe wielkości są prawidłowe tzn czy z 3TB powinno tyle przestrzeni zajętej co poniżej i tyle wolnej zostać do użytkowania ?

nie widze tutaj nic niepokojacego.
 
  • Lubię to
Reakcje: balagaan
Pigers,
bardzo dziękuję za pomoc i cierpliwość!
Pozdrawiam serdecznie,
Michał
wiesz, mam tylko jeszcze jedno pytanie: ustawiłem statyczny adres IP z poza puli serwera DHCP. QNAP i tak mi się łączy z internetem np ściągnąłem sobie app-kę do robienia kopii którą poleciłeś. Czy to jest ok tzn czy mimo tego, że QNAP może połączyć się z netem to ktoś niepowołany nie może się połączyć z netu z moim QNAP-em i np skasować jakieś pliki czy foldery?
CZeść Pigers,
przypominam się z powyższym pytaniem.

Jedna informacja dodatkowo: na routerze który jest serwerem DHCP, mój QNAP ma zarezerwowany stały adres IP oczywiście z puli adresów IP routera.
Mam go usunąć z tej listy? Ponieważ adres IP QNAP-a jest teraz ustawiony na statyczny to przypisanie adresu na serwerze DHCP wydaje się nie być potrzebne.
Pozdrawiam serdecznie,
Michał
 
Cześć, przepraszam za spóźnienie. W poniedziałek przed południem wszyscy wszystko chcą...
Czy poniższy print screen wystarczy? Sorry że zamazałem część danych. Jeśli potrzebujesz pełne dane to proszę podaj mi jakiś adres email na który mogę przesłać bezpiecznie print screen-y

upload_2016-10-10_14-8-59.png
 
Ok dzięki. Usunąłem cyfry w bramie domyślnej pozostawiając puste pola.
A co z DNS-ami? Są u mnie ok?

Sprawdziłem wczoraj upload w sieci domowej po kablu - 40MB/s. Wszystkie karty sieciowe, routery i switche w sieci są 1 Gb. W czym może być problem?
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. wolumin prosty
  2. dnsów