Pomoc Jak zwiększyć miejsce na system w TS-121 ?

te0dor

Passing Basics
Beginner
28 Lipiec 2014
22
1
5
3
44
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
40 GbE
Witam
Poszukuję pomocy, informacji lub rozwiązania, czy w ogóle się tak da. Przeszukałem sporo tematów, ale nie specjalnie znalazłem takie pytanie z wyczerpująca odpowiedzią.

Na moim TS-121 w pewnym momencie kończy się pojemność na dysku systemowym ...
Poprzez zainstalowaniu różnych aplikacji ze "sklepu" a także poprzez instalacje różnych bibliotek poprzez qpkg / ipkg

Efekt taki, że nawet zalogować się poprzez stronę nie mogę, i krzyczą logi, że nie mogę zapisać konfiguracji bo brak miejsca, nawet poprzez ssh nie mogę zapisać dodatkowej linijki kodu w jakimkolwiek pliku.

Tak wygląda staus dysków po czystej instalacji systemu
Kod:
[~] # df                                                                                                                                
Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on
/dev/ram                32.9M    17.5M    15.4M  53% /
tmpfs                    64.0M    256.0k    63.8M  0% /tmp
/dev/sda4              371.0M    356.6M    14.3M  96% /mnt/ext
/dev/md9                509.5M    140.6M    369.0M  28% /mnt/HDA_ROOT
/dev/sda3              291.9G    550.3M    290.9G  0% /share/HDA_DATA
tmpfs                    16.0M    40.0k    16.0M  0% /share/HDA_DATA/.samba/lock/msg.lock
tmpfs                    16.0M        0    16.0M  0% /mnt/ext/opt/samba/private/msg.sock
tmpfs                    1.0M        0      1.0M  0% /mnt/rf/nd

Przy zainstalowaniu tych różnych aplikacji mam prawie 99% zajętości /dev/ram - ale moze jakies uslugi były uruchomione. co to jest ten dev/ram ?

Po restarcie QNAPA miejsce się zwalnia, ale czasem nawet nie dam rady restartu zrobić

Jak można o ile się da zwiększyć rozmiar "partycji" systemowej, i która to ? chyba (/dev/md9 )

Co oznaczają te partycje ?

Albo jak rozwiązać problem ubywającej pamięci systemowej gdy się instaluje paczki z QPKG / IPKG

Chcę TS-121 wykorzystać w web developerce, i zwykły serwer Web phpowy mi nie wystarcza, w zasadzie to go nawet nie używam.

Mimo możliwości instalacji skryptów pythonowych w virtualnym środowisku, które można ustawić w dowolnym miejscu, to i tak dodatkowe biblioteki, czy kompilowane ładują się chyba w miejsce systemowego dysku. Po prostu w pewnym momencie pamięci ubywa, a przecież mam cały dysk wolny.

Jakieś wskazówki lub pomysły będą bardzo pomocne.

Wersja oprogramowania Firmware: QTS 4.3.3.0570
Model serwera: QNAP TS-121
 
Przy zainstalowaniu tych różnych aplikacji mam prawie 99% zajętości /dev/ram - ale moze jakies uslugi były uruchomione. co to jest ten dev/ram ?
Wersja oprogramowania Firmware: QTS 4.3.3.0570
Model serwera: QNAP TS-121

dev/ram to zapewne pamięć RAM. W tym modelu wlutowana, nie można jej zwiększyć.
Widać za słaba konfiguracja do Twoich zastosowań.
 
No bardzo czekam na wypowiedź Silas Mariusza, bo to że to sprzęt o słabej konfiguracji nie do końca mnie satysfakcjonuje.
Czy ktoś może próbował przelutować tą pamięć ? są jakieś schematy elektroniczne ?

Jak widać /dev/md9 HDA_ROOT ma tylko 500MB, nie da się tego jakoś powiększyć trwale?, że po restarcie QNAPA było by ile chce np 30GB