Jaki dysk do Qnap HS-251

sereknr1

Entry Technician
Q Associate
22 Sierpień 2017
56
3
8
44
QNAP
TS-x53B
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Siema, jestem w trakcie wyboru serwera NAS. Prawdopodobnie będzie to HS-251+ z uwagi na pasywne chłodzenie. Mój przyszły serwerek ma pełnić funkcję:
- centrum multimedialnego (wideo, muzyka, zdjęcia)
- chmury
- serwera www - chcę przenieść stronę firmową www.metal-sk.eu postawioną w WordPressie ( skoro i tak płacę za prąd dla Qnapa za działanie 24/h to bez sensu jak mam płacić firmie zewnętrznej za miejsce które i tak mam ograniczone)
- zbioru plików do firmy (np. pusty szablon umowy, który mogę ściągnąć zewsząd na świecie gdzie mam tylko dostęp do neta)
kolejnymi przyszłymi projektami prawdopodobnie będą:
- centrum monitoringu - chodź nad tym się jeszcze zastanawiam bo chodzi o to aby z kamery w firmie możliwe było albo bezpośrednie przesyłanie i zapisywanie obrazu w Qnapie oddalonym od formy o ok. 70km
albo będzie to forma kopii zapasowej. Obraz będzie zapisywany na dysku w firmie i później z automatu przerzucany do Qnapa w domu
- centrum inteligentnego domu prawdopodobnie z raspberry PI
Wybór padł na w.w sprzęt gdyż praktycznie oferuje wszystko czego wymagam jednakże problem mam z dyskami. Qnap będzie stał przy TV, czytałem, że pomimo, iż serwerek jest cichy to przy zainstalowaniu
dysków talerzowych uwidacznia się szum, niektórzy oceniają go wręcz jako buczenie. Wszedłem sobie w rzeczy kompatybline z w.w Qnapem i przyglądałem się dyskom:
- WD Red
- IronWolf
- Crucial MX300 1TB
Który z nich wybrać?? Cenie sobie ciszę ale wiadomo też że SSD w tym rozmiarze są jeszcze bardzo drogie w związku z czym pewnie drugi dysk kupił bym za pół roku, może rok. Ale teraz mam drugie pytanie gdybym np. zgromadził jakimś cudem 1TB danych na dysku 1 i nie miał bym gdzie tego zgrać to wówczas jak rozumiem nie skonfigurował bym dysków do pracy w Raid - 1 bez ich sformatowania? Nie wiem czy np. nie kupić jednego SSD 200 GB na system a drugiego potężniejszego WD Red tylko nie mam żadnej ochrony danych znajdujących się na talerzach. Prosił bym was o jakieś podpowiedzi to tego tematu. Pozdrawiam!
Zaintrygował mnie artykuł na tej stronie odnośnie rachunków za prąd. Chciałbym się odnieść do waszych doświadczeń. Jaki jest miesięczny koszt trzymania serwerka HS-251+ bądź podobnego? Kolejne pytanie mam odnośnie doświadczeń związanych z własną stroną na qnapie? Natknęliście się na jakieś problemy?
 
Osobiście posiadam WD RED. NAS stoi w salonie więc pracę dysków słychać w trakcie jakiegoś większego zapisu bądź odczytu danych ale nie zwracam na to kompletnie uwagi. Mogę je spokojnie polecić. Co do ilości i wielkości dysków to oczywiście musisz odpowiedzieć sobie sam ile danych będziesz przechowywał i jak szybko będą one przyrastały. Tak czy tak zastanawiasz się nad mniejszym dyskiem systemowym i większym na dane. Oczywiście jest to jakieś rozwiązanie ale w tym momencie ograniczasz sobie miejsce. Co do kopii to zastanów jakiej jakości kopii oczekujesz. Pamiętaj że RAID czy zwykła kopia danych z dysku na dysk na tym samym serwerze nie jest backupem. Jeśli chodzi o zasilanie to posiadam całkiem inny sprzęt jednak mimo wszystko nie zauważyłem jakiejś większej różnicy w rachunkach po zakupie nasa.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 
  • Lubię to
Reakcje: _Floyd
HS ? Nie podoba mi się i odradzam jego zakup , moim zdaniem jest on słabym nasem do twoich zadań.
Weź coś mocniejszego.
 
Hmmm dlaczego tak uważasz? 4Gb ramu powinno się sprawdzić bynajmniej tak uważam. Ruch na stronce nie jest duży, bo to nie jest serwis tylko strona stricte firmowa ustawiona na konkretną dziedzinę. Filmów co chwilę też oglądam bo nie jestem kinomaniakiem. Do sterowania pewnymi procesami czy sekwencjami wielkiego procesora nie trzeba. Jakiś konkret podaj proszę, bo sam fakt, iż uważasz go słabym nasem wg. mnie wcale go nie dyskwalifikuje chodź przyznam że przyglądałem się ts-251+. Wielki minus za wiatraki wole a nawet chce pasywne chłodzenie. Pozdro
 
NAS kręci się 24/7/365 wentylator jest mu niezbędny, 4 GB RAM to za mało , zwłaszcza gdy chcesz odpalać IOT
co IOT - może być potrzebna Java, wszystko zależy od zabawek jakie chcesz połączyć.

kamery - to wciągnie ci kawałek łącza i procesora, zwłaszcza zdalne łączenie z kamerami, masz stabilne i solidne łącze do tego ?
 
Powiem Ci tak na tę chwile internet mi wystarcza mam od usługodawcy TVK nie narzekam na stabilność łącza raczej na routery bo mam tp-link wr1043nd oraz drugi po moście tp link 740n. Chce zmienić na jeden Archer ale to później, na tę chwile szukam w miarę optymalnego rozwiązania które pociągnie to wszystko. Widzisz najgorsze jest to że co do monitoringu to są to jak na razie tylko plany i nie mam pojęcia czy skorzystam z rozwiązania jeden nas w firmie, drugi w domu i tylko jako kopia przerzut na domowego nasa czy bezpośrednio po łączu na domowym. Tego nie jestem pewien. Jaki polecił byś router max 400zł ??
 
Pigers a którego nas-a byś polecił?
 
pigers słuchaj wracam do wątku wyboru Qnapa, mam do Ciebie pytanie, a mianowicie czy osobiście dysponujesz jakimś Qnapem, jeśli tak to jakim? Przeglądając kolejny raz ofertę Qnapa zrezygnowałem z pasywnego chłodzenia na rzecz aktywnego chłodzenia i skłaniam się ku TS-253A posiada on procek Celeron 1,6Ghz z przyspieszniem do 2,08. Czy wg Ciebie taki procek wystarczy do odpalenia filmu 4K, postawienia maszyny wirtualnej, bawienia się w Qiot suite lite, serwera www na stronkę firmową? Przyglądałem się jeszcze opcji TVS-463 procek AMD-2,4GHz (tylko jest dużo droższy 1799 vs 3300zł). Szukam podpowiedzi. Pozdro
 
czy osobiście dysponujesz jakimś Qnapem
ts453pro z 8 GB RAMek

Czy wg Ciebie taki procek wystarczy do odpalenia filmu 4K
wg mnie tak, ale po co Ci film 4k ? nie czaje tego bullshitu marketingowego - muchy chcesz liczyć na stole , gdzie jadłeś na wakacjach ?

postawienia maszyny wirtualnej
do postawienia tak, ale to raczej trakowałbym jak gadżet i uzbrajałbym w cierpliwość!

bawienia się w Qiot suite lite, serwera www na stronkę firmową
na zupełnym luzie, razem z wirtualizacją jest to spoko mix.


Co do NASa - chcesz miec szybki procesor i dużo rdzeni:

Podrównaj produkty

upload_2017-9-26_23-52-43.png
 
Co sądzisz o Qnap TS-253B z 8Gb ram?
 
No i chyba przy tym zostanę :)
Pigers masz zastosowane dyski zwykłe talerzowe czy ssd? Chodzi mi o poziom hałasu czy są one (zwykłe) bardzo słyszalne? W nocy może wkurzać hałas talerzówek gdy jest cisza. Druga sprawa jeśli kupię ssd to z uwagi na koszt najpierw kupię 1 dysk prawdopodobnie Crucial mx300 525 gb lub wd blue 500 ssd, a później drugi w związku z tym mam drugie pytanie czy Qnap umożliwia dodanie drugiego dysku w późniejszym czasie a następnie skonfigurowanie dysków w raid 1 bez utraty danych?
 
@sereknr1 - mam zwykłe talerzowce, 3 m od łóżka, od 2 lat śpię tak i nie mam z tym problemu, moje dyski kręcą się całą dobę (nie usypiam ich)

z single disk można bezproblemowo migrować na raid 1 i wyżej , uwaga dyski muszą być tej samej pojemości! czemu ? poczytaj w instrukcji.
 
Miałem 4 WD Redy w moim TS-453 Pro, ale tak szumiały, że kupiłem 4 x EVO 512 SSD, bo nie szło w salono-sypialni wytrzymać :)
 
Kieruje się doświadczeniem gdyż wiem, że jak dysk/i zaczynają np. się psuć potrafią strasznie dudnić, kiedyś myślałem, że to wina wiatraczków wymieniłem wszystkie, narzędzie do oceny pracy dysków wskazywało stan dysku jako "Ok", kupiłem następnie ssd Cruciala no i ustawiłem jako primary odciążając bezpośrednio ten dysk który miał dobre 10 lat. Dziś ustawiony wciąż jest on jako slave i działa, jednak "wchodząc" na niego zamula co jest konsekwencją wieku, technologii i jego faktycznego stanu. Po drugie talerzowce mają specyficzny odgłos w trakcie pracy, kolejna sprawa każdy z nas ma inny próg słyszalności i wneru z tego tytułu. Trudno mi się odnieść tak na prawdę do dzisiejszych talerzowców gdyż ten którego posiadam jest stary i ledwo żyje :p.
No i właśnie Therion7777 potwierdził w sposób bezpośredni to co napisałem, gdyby "nas" był by zamknięty w firmie czy piwnicy to talerzówki jak najbardziej w celu zminimalizowania kosztu, ale w salonie czy sypialni to już kłaniają się cechy indywidualne każdego z nas. Jednemu szumi drugi nie zwraca uwagi. Pozostanę przy ssd.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/jaki-dysk-do-qnap-hs-251.21961/