Pomoc Jaki dysk na backup

badziewiak

Enterprise Admin...
Q's Architect
3 Marzec 2015
778
165
43
49
Gliwice
QNAP
TVS-871
Ethernet
1 GbE
Witam
Zamierzam do celów backupu krytycznych danych zrobić serwer samba na bazie starego routera. Podepnę mu kieszeń USB na dysk 3,5" na przykład 8TB. Oczywiście ze względu na wydajność, dysk zostanie zapełniony przez NAS, a dane nowe będą dogrywane przez router (opis tu: Maksymalna pojemność podłączanego dysku (Strona 1) — Oprogramowanie — eko.one.pl).
Zastanawiam się, czy kupować drogi dysk klasy NAS (będzie usypiany, a wybudzany raz na ileś tygodni lub miesięcy), czy może jakiś zwykły:
Seagate SkyHawk ST8000VX0022 – ceny, dane techniczne, opinie na SKAPIEC.pl
Dysk WD Purple 8TB 3,5 (WD80PUZX) - Opinie i ceny na Ceneo.pl

Co o tym myślicie?
 
Wiem że każdy dysk będzie działał, zastanawiam się tylko nad trwałością. Myślę że ten WD Purple może być lepszy od takiego desktopowego pod względem solidności, ale to różnie z tym bywa. Mam od ponad 5 lat segate 1TB, który jest usypiany i wybudzany kilka razy dziennie i za cholerę nie chce paść. Dziś bym nie dotknął segate nawet kijem, bo za dużo mieli wpadek z dyskami. Ten wyjątek chyba potwierdza regułę.
 
(...)Tylko musisz napisać co o nim sądzić(...)
loool!
Dobre!
Jakie testy bym musiał wykonać? Tak na szybko, to mogę ocenić transfer, poziom hałasu (subiektywnie), ewentualnie jakiś program do benchmarku dysku.

Małe sprostowanie: Mam ten 1TB dysk, ale nie segate, tylko WD.
Mam takie głupie pytanie:
Weź sobie Seagate z 50% upustem na forum.
Czy to jest 50% z tych 50% pod linkiem? Brzmi to nieprawdopodobnie.