Jaki NAS - video, audio, backup

pdzran

Nowy użytkownik
Noobie
14 Luty 2014
12
0
1
QNAP
null
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Witam

To mój pierwszy post :)
Na początku opiszę co jest i co ewentualnie ma być.
Internet światłowodem do routera na stryszku, tam Airlive N.Power i do niego podłączone po WiFi wszystko czyli :
2 laptopy, tablet, telefony, do laptopów 3-4 dyski na usb (zdjęcia, filmy, muzyka).
Docelowo chcę przenieść zdjęcia, muzykę i filmy z dysków, laptopów na NAS, zmienić telewizor na nowy i na nim oglądać filmy, obecnie przez USB dysk lub pendrive, planuję także Yamaha Pianocraft - mp3, flac, radio internetowe, dab itd.
Muzyka mp3, flac, zdjęcia jpg i raw, filmy z dużym rozrzutem od starych polskich filmów w słabszej rozdzielczości do nowych produkcji, pewnie w przyszłości 4k

1.Co to jest transkodowanie to mniej więcej wiem, tylko pytanie czy potrzebuję mieć NAS z tą funkcją i ewentualnie FullHD czy 4K ?
Założenie takie, jak powyżej w opisie.

2.Wstępnie zdecydowałem, że wepnę NAS na stryszku do Airlive - ma wolne 3 porty LAN i poprzez WiFi będę robił to co w pkt.1
Czy jest taka szansa, że to zadziała, pomijam zdjęcia i muzykę, bo to chyba nie stawia wielkich wymagań, bardziej mam na myśli filmy ?
Airlive ma sieć w standardzie N, jednak urządzenia już nie wszystkie a sam zasięg w domu różny.
Przy budowie domu zrezygnowałem z sieci LAN myśląc, że będzie zbędna, teraz troszkę żałuję ale mleko jest rozlane.
Dom parter + piętro + stryszek, jak bardzo będzie brakować sygnału, ewentualnie mogę ściągnąć skrętkę na dół i tam postawić dodatkowego Airlive.

3.Backup NAS'a na zewnętrzny dysk, jeśli to możliwe to backup laptopów (ghost lub podobny soft i zrzut obrazu bezpośrednio na NAS).

4.Nie planuję dodatkowych funkcji typu wirtualne maszyny, torrent itp.

5.Jak wygląda kwestia DLNA ? Naczytałem się, że różnie to bywa w różnych telewizorach z obsługą.

Jak oceniacie te warunki i założenia - głównie chodzi o sieć, czy podoła i o transkodowanie czy jest potrzebne, ewentualnie coś co Wam się nasunie z tej treści ?

pozdrawiam
Paweł
 
1.Co to jest transkodowanie to mniej więcej wiem, tylko pytanie czy potrzebuję mieć NAS z tą funkcją i ewentualnie FullHD czy 4K ?
kup sobie dobry telewizor, zeby wspieral szeroką "gamę" kodeków, wtedy QNAP bedzie zajmowal sie tylko transmisją pliku (śmieszne obciążenie).
w przeciwnym wypadku - mocny NAS na procesorze Intel'a/AMD.

2.Wstępnie zdecydowałem, że wepnę NAS na stryszku do Airlive - ma wolne 3 porty LAN i poprzez WiFi będę robił to co w pkt.1
Transmisja wideo po Wifi ? okej - ale tylko mniejsze rozdzielczości niż 4k - inaczej tylko kabel
Na strychu - obowiązkowo UPS i włączone monitorowanie temperatur - już raz miałem klienta z ugotowanymi dyskami ze stryszku :D

3.Backup NAS'a na zewnętrzny dysk
Bez dyskusji - lepiej przywracać dane z kopii zapasowej niż uszkodzonego dysku - pamiętaj sprawdzaniu stanu kopii zapasowej poza NASem!

jeśli to możliwe to backup laptopów (ghost lub podobny soft i zrzut obrazu bezpośrednio na NAS).
"No problem bro" - byle software robiący kopie dał radę połączyć się z NASem i wrzucać obraz na udział sieciowy

4.Nie planuję dodatkowych funkcji typu wirtualne maszyny, torrent itp.
Teraz tak - za rok - pobawisz sie chętnie.

5.Jak wygląda kwestia DLNA ? Naczytałem się, że różnie to bywa w różnych telewizorach z obsługą.
Jest takowe i na tym poprzestańmy. Czemu ? Bo to nie standard przemysłowy.

Co do sieci LAN - a nie masz sieci elektrycznej ? :> Mamy taki wynalazek jak powerline adapter - bierzesz sobie parkę takich w gigabicie i masz spokój ;)
 
Dziękuję za odpowiedź.
Na tę chwilę rezygnuję z transkodowania i pomijam DLNA, czytałem, że różnie to bywa, nawet z certyfikowanym sprzętem.
UPS - obowiązkowo.
Temperatura - będę pamiętał o tym, zawszę mogę (płyta OSB) przewiercić otwór na RJ45 ze stryszku do garderoby i tam go ulokować.
Backup NAS - zarówno wykonywanie jak i sprawdzanie obowiązkowo, obecnie na laptopie mam bieżące rzeczy, na jednym dysku fotki, na drugim filmy, na trzecim kopia wszystkiego ale to upierdliwe jest zgrywać to wszystko.
Backup laptopa - myślę, że sobie poradzi, jak nie to ostatecznie zrobię na USB i skopiuję na NAS.

Wracając do NAS.
1.Sieć WiFi - obecnie wystarczy mi jak odtworzy się film Full HD, 4K to w przyszłości - jaka jest potrzebna prędkość/przepustowość pod Full HD, jaka pod 4K ?
2.Sieć elektryczna - jak to w domu, są 3 fazy, "rozłożone" po całym domu, więc gniazda w salonie nie muszą być na tej samej fazie, to muszę sprawdzić, jeżeli się okaże, że na innych to j.w. czy dobry sygnał w standardzie N wystarczy po Full HD i 4K ?
3.UPS - czy NAS ma możliwość podobnie jak powiedzmy windowsowy serwer monitorować go przez np. USB i gdy bateria jest słaba złożyć się kulturalnie ?
4.Jakie dodatkowe usługi - o tym muszę poczytać, podstawowe zadanie to uporządkowanie bałaganu z danymi na laptopach, tablecie i dyskach.

pozdrawiam
Paweł
 
UPS - czy NAS ma możliwość podobnie jak powiedzmy windowsowy serwer monitorować go przez np. USB i gdy bateria jest słaba złożyć się kulturalnie ?
1.Sieć WiFi - obecnie wystarczy mi jak odtworzy się film Full HD, 4K to w przyszłości - jaka jest potrzebna prędkość/przepustowość pod Full HD, jaka pod 4K ?
Jest to ściśle uzależnione od odtwarzanego zasobu - bo film 4k zakodowany w 5 MB/s nie bedzie miał problemu z N (i AC)
a film FHD z 20 MB/s bedzie się ciął nawet na N-ce (gdzie teoretycznie powinien zasuwać bez problemu)

Pozostaje kwestia zakłóceń, ścian - stropów etc.

popatrz na jednostki zastosowane w moim opisie

3.UPS - czy NAS ma możliwość podobnie jak powiedzmy windowsowy serwer monitorować go przez np. USB i gdy bateria jest słaba złożyć się kulturalnie ?
Tak - inaczej nawet bym nie wpisywał tego tutaj - mamy już dziesiąt postów o tym - szukaj !
 
Dziękuję ponownie za odpowiedź i pomoc.

Z siecią pomyślę, najpierw NAS na tym co mam, później ewentualnie jedna z opcji : RJ45 do TV, jeżeli nie da się to sprawdzę fazy i po sieci energetycznej, w ostateczności kabel na parter i tam access point, żeby był lepszej jakości sygnał.
UPS mam jakiś, jak nie będzie pasował to dokupię jakiś kompatybilny, u mnie często są problemy z zasilaniem, więc bez UPS nie da rady.

Reasumując :
- udostępnianie zdjęć, muzyki, filmów - film 1-max.2 urządzenia jednocześnie ;
- backup na zewnętrzny dysk ;
- obsługa ups ;

- z dodatkowych opcji po doczytaniu w przyszłości ewentualnie rejestrator - 1, max. 2 kamery ;

Potrzebuję wg. obliczeń na dane 6TB (z zapasem) + ewentualnie rejestrator max. 2TB (w zależności od ilości kamer, jakości i długości historii), razem 8TB.
Przy założeniu, że będzie backup, sądzę, że 2-dyskowy wystarczy.

Jaki NAS to minimum, jaki optymalny i dlaczego ?

pozdrawiam
Paweł
 

Tak jak pisałem, wstępnie wybrałem model 2-dyskowy, chociaż lepiej byłoby wybrać 4-dyskowy - łatwiej rozbudować, wszystko kwestia kasy/różnicy między 2 - 4-dyskowym.
To zapytam jeszcze inaczej, przy maksymalnym obciążeniu.
Oglądam film na TV w Full HD + 2 kamery z rejestrowaniem z obu obraz w Full HD, powiedzmy 20 kl/s każda (długość historii zależna zapewne od pojemności dysków) , które z poniższych dadzą radę ?
Wstępnie wybrałem :
4 dyskowe, ku nim bardziej się skłaniam : TS-431P, TS-431P2, TS-451+, TS-451A
ewentualnie 2-dyskowe : TS-231P2, TS-251, TS-251A, TS251+
 
Dziękuję za odpowiedzi.
Finalnie zdecydowałem się na model 4-dyskowy, łatwiej go rozbudować, wybierając 2-dyskowy i stawiając na bezpieczeństwo (mirror), od razu muszę kupić dyski jakie chcę mieć finalnie, w 4-dyskowym mogę kupić mniejsze i ewentualnie dołożyć jak z czasem miejsca okaże się zbyt mało.

Mam jeszcze pytanie tylko co do dokładania ... czy mogę w 4-dyskowym włożyć 1 dysk, ewentualnie 2 w mirrorze i z czasem po dołożeniu 3-go zrobić RAID5 bez utraty danych ?
Jakich dysków używacie, z jakimi nie ma problemów ? mam na myśli awaryjność i ewentualne podejście przy reklamacji na gwarancji.
 
czy mogę w 4-dyskowym włożyć 1 dysk, ewentualnie 2 w mirrorze
możesz

i z czasem po dołożeniu 3-go zrobić RAID5 bez utraty danych
jakbys przeczytał instrukcję to byś wiedział ze tak ..

założenie jest takie że masz takie same rozmiary dysków !!

Jakich dysków używacie, z jakimi nie ma problemów ? mam na myśli awaryjność i ewentualne podejście przy reklamacji na gwarancji.
Ja mam romans z Seagate SKYHAWK i się ciesze - inni pracują na WD Redach. W zasadzie co kupisz bedzie działać

Kolejne założenie : wypisałem modele dysków przeznaczone do NASów - nie zwykłe dyski do komputera.
 
Dyski oczywiście przeznaczone do NAS z listy zalecanej przez producenta NAS.

Na koniec, skoro zdecydowałem się na 4-dyskowe, zostały 2 modele TS-451+, TS-451A.
Różnią się dla mnie laika z opisu głównie procesorem - różne Celerony, ilością pamięci FLASH - 512 MB vs 4 GB, HDMI - 1080 vs 4K, złączami USB - ilość i standard.
Moim zdaniem z surowego porównania lepszy jest TS-451A, czy tak jest faktycznie ?
 
model z plusem jest mocniejszy
a 4k to i tak pic na wodę - ile masz takich plików ? 2 ? a resztę pewne masz w 1080p
 
Masz rację, jak zagłębiłem się to okazuje się, że to 4K w 30Hz.
Powiedzmy, że zdecydowałem się na TS-451A lub TS-451+.
W czym będą lepsze/gorsze od konkurencji S DS-418play biorąc pod uwagę moje obecne potrzeby ale i funkcje, których nie potrzebuję obecnie, ma je Qnap a nie ma S ?
 
Na chwilkę obecną do udostępniania plików foto, video, audio i max 2 kamer wystarczą mi wyżej podane modele.
Daleki jestem od wojenek typu co lepsze Qnap czy S i jakiegośtrolowania, po prostu nie znam produktów, ich możliwości i tego co przyda mi się w przyszłości.
Liczę na top, że ktoś zna produkty obu firm i ewentualne różnice.