Jaki Qnap pod serwer FTP do backapu oraz do backapu w firmie

Kris Korlado

Nowy użytkownik
Noobie
26 Wrzesień 2014
8
2
3
49
QNAP
null
Ethernet
10 Mbps
Dzień dobry (wieczór jak to woli).

Chciałbym kupić Qnapa pod serwer FTP. Na ten serwer będą wysyłane backupy z kilku firm. Myślałem na początku o jakimś urządzeniu z dwoma dyskami 2TB w RAID1. Czy jeżeli w przyszłości zdecyduje się na zakup czegoś większego to nie będę miał problemu z migracją? Wystarczy przełożyć dyski na przykład? Jaki model wybrać by migracja była najmniej problemowa?

Druga sprawa: jaki model proponować klientom? Małe firmy z kilkoma komputerami, żadnych wielkich projektów. Docelowo z urządzeń klientów dane będą się kopiować na zewnętrzny FTP - ten o który pytam powyżej. Chodzi mi o zautomatyzowanie procesu backupu online.

Obecnie moja szefowa wciska wszystkim Netgear NAS 102. Nigdy nie przepadałem za tą firmą; złe doświadczenia z routerami, przełącznikami czy punktami dostępu. Do zmiany brandu potrzebowałbym kilku rzeczowych argumentów ;)

Trzecia sprawa: jaki program do backupu polecicie, aby funkcjonował z punktem pierwszym? Myślę o firmach mających jeden komputer i archiwizujących dane na przykład na dysk USB.
 
Chciałbym kupić Qnapa pod serwer FTP. Na ten serwer będą wysyłane backupy z kilku firm.
Jeśli będą wykonywane backupy kilku firm, to koniecznie musi to być platforma na Intelu. Tak, aby działała sprawnie (szybko). A więc modele z serii od TS-x39 w górę, tj. TS-x51/x53/x59... Oczywiście jeśli jest tutaj ograniczenie kosztów to mogą być to serwery na platformie ARM, ale raczej aby zapewnić komfort pracy sugerowałbym się modelami na Intelu.

Czy jeżeli w przyszłości zdecyduje się na zakup czegoś większego to nie będę miał problemu z migracją? Wystarczy przełożyć dyski na przykład? Jaki model wybrać by migracja była najmniej problemowa?
QNAP Turbo NAS Software User Manual

Do serwerów QNAP dołączone jest autorskie oprogramowanie Qsync lub NetBak Replicator. Bardziej zaawansowanym użytkownikom polecę wszechstronny, ale komercyjny program Syncovery.

Demo interfejsu systemu operacyjnego QTS w serwera QNAP: demo.qnap.com
Login: qnap
Hasło: qnap
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Chciałbym kupić Qnapa pod serwer FTP. Na ten serwer będą wysyłane backupy z kilku firm. Myślałem na początku o jakimś urządzeniu z dwoma dyskami 2TB w RAID1. Czy jeżeli w przyszłości zdecyduje się na zakup czegoś większego to nie będę miał problemu z migracją? Wystarczy przełożyć dyski na przykład? Jaki model wybrać by migracja była najmniej problemowa?

Z QNAP generalnie nie ma problemu z migracją na nowe większe NAS. Bez problemów modele INTEL (droższe ale wydajniejsze, mówi o migracji np z modelu intel TS-4xx do TS-6xx)

Druga sprawa: jaki model proponować klientom? Małe firmy z kilkoma komputerami, żadnych wielkich projektów. Docelowo z urządzeń klientów dane będą się kopiować na zewnętrzny FTP - ten o który pytam powyżej. Chodzi mi o zautomatyzowanie procesu backupu online.
Możesz proponować tańsze modele na ARMie - np TS-212 będą robić za lokalną kopię, szybkie recovery , może kopia systemu
a ten model będzie synchronizował dane z Twoim w centrali (można po paskudnym FTP, a lepiej rsync po FAQ SSH)m pozostaje kwestia separtowania obrazu OS i danych usera .... kwestia pomysłu ...

Trzecia sprawa: jaki program do backupu polecicie, aby funkcjonował z punktem pierwszym? Myślę o firmach mających jeden komputer i archiwizujących dane na przykład na dysk USB.
1. Sam napisz skrypt - niepolecam
2. Cobian backup
3. Syncovery

Nigdy nie przepadałem za tą firmą; złe doświadczenia z routerami, przełącznikami czy punktami dostępu.
NetGear ma akurat bardzo fajny sprzęt .. pozdrowienia od TP-Linka :p
 
Zależy o czym mówisz. Sprzęt sieciowy dla SOHO to sobie chwalę ;)