Jaki router do małej sieci domowej

D

Deleted member ookris

Guest
Witam, od kilku dni jestem posiadaczem QNAP'a TS-112. Powoli "ogarniam" wszystkie jego funkcje. Jest jednak jeden problem: router który obecnie posiadam jest delikatnie mówiąc do niczego. Jakoś sygnału WIFI jest tragiczna. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzi streaming wideo w HD. Po przejściu do drugiego pokoju prędkość transferu spada o polowe lub jeszcze gorzej, film sie tnie lub całkowicie przestaje działać. Dlatego proszę o radę jaki router będzie niejlepszy do małej sieci domowej obecne składającej sie z 5 urządzeń. Dodam ze mieszkam w bloku w którym jest już kilka sieci. Bardzo dziękuje za pomoc.
 
Nic nie zastapi kabla. Mialem podobny problem. Wtedy pojawialo sie 802.11N i wymienilem nawet wszystkie urzadzenia na pracujace w tym standardzie i tez niewiele to dalo (kupe kasy poszlo sie ....). Chwilowo (do momentu przerowadzki do wlasnego mieszkania) pomoglo kupno adapterow Powerline. Z WiFi dalem sobie spokoj (jesli chodzi o streaming mediow) i polozylem kabel. Jesli nie masz tej mozliwosci zainteresuj sie adapterami powerline. Nie sa tanie, ale jednak gwarantuja stabilnosc i siec funkcjonuje poprawnie.
 
1. BUFFALO WZR-HP-G450H

Wygląd zewnętrzny urządzenia jest bardzo zbliżony zarówno do całej reszty serii ruterów Buffalo, choć tym razem zastosowano o wiele większe i mocniejsze anteny, które na dodatek mogą być zdemontowane i wymienione na inne. Sprzęt wyposażono w cztery gigabitowe złącza LAN, gigabitowy WAN oraz złącze USB. W zależności od potrzeby, do tego ostatniego, możemy podłączyć urządzenie pamięci masowej, drukarkę lub modem 3G. Wspierane są także modemy LTE!!!

Nie da się ukryć, że sprzęt przeznaczony jest raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Ilość funkcji dostępnych w menu jest imponująca i dla przeciętnego odbiorcy, do podstawowych zastosowań, aż za duża. Produkty Buffalo z DD-WRT to rozwiązania dla tych, którzy szukają zaawansowanych opcji konfiguracyjnych, których nie da się znaleźć w produktach konkurencji. Użytkownicy domowi i małe firmy wykorzystają takie możliwości jak oddzielne SSID, dzięki którym można stworzyć wiele sieci bezprzewodowych z oddzielną adresacją, uprawnieniami i zabezpieczeniami. Można to wykorzystać np. do stworzenia publicznego hot-spota, czy oddzielenia sieci dla poszczególnych działów firmy. Serwer i klient VPN (OpenVPN i PPTP) dadzą możliwość połączenia ze sobą dwóch odległych geograficznie sieci lokalnych w jedną, spójną całość. Bardziej zaawansowani użytkownicy docenią duże możliwości kontroli przepływu danych w sieci, jako, że mechanizm QoS w DD-WRT jest bardzo rozbudowany. Administratorom złożonych sieci na pewno przyda się za to wsparcie dla wielu protokołów routingu, m.in. RIPv2, BGP, OSPF czy OLSR.

Ruter można polecić wszystkim, którzy szukają zaawansowanych rozwiązań, a mają ograniczone możliwości finansowe. Za rozsądną cenę można bowiem uzyskać funkcjonalność spotykaną w drogim, profesjonalnym sprzęcie. Po zmianie firmware’u na ten dostarczony przez Buffalo, sprzęt staje się bardziej „standardowym”, lecz wydajniejszym urządzeniem dla użytkowników domowych.

2. BUFFALO WZR-HP-AG300H-EU

WZR-HP-AG300H-EU wyglądem nie odbiega od reszty modeli ruterów tego producenta. Smukła sylwetka i dwie montowane na stałe, płaskie anteny to już niemal znak rozpoznawczy. Sprzęt został wyposażony w cztery gigabitowe porty LAN, jeden WAN oraz port USB do podłączenia akcesoriów. Wśród tych ostatnich może się znaleźć modem 3G, drukarka czy urządzenie pamięci masowej.

Już pierwsze spojrzenie na interfejs zarządzania zdradza, że sprzęt został przygotowany z myślą o bardziej zaawansowanych użytkownikach, którzy szukają funkcji niedostępnych u konkurencji. Choć ułożenie menu jest dość przejrzyste, to mniej zaznajomieni z tajnikami sieci mogą się pogubić w ogromnej ilości dostępnych ustawień. Wśród dostępnych protokołów routingu znajdziemy m.in. RIPv2, BGP, OSPF czy OLSR. Przydatną funkcją może okazać się tworzenie oddzielnych SSID. Uzyskujemy wiele sieci bezprzewodowych z oddzielną adresacją, zabezpieczeniami i uprawnieniami. Przyda się to np. do rozdzielenia sygnału w kafejce internetowej czy utworzenia publicznego hot-spota, oddzielonego od sieci prywatnej. W celu łączenia ze sobą kliku oddalonych sieci można wykorzystać wbudowany serwer i klienta VPN działającego zarówno przez OpenVPN jak i PPTP. O takich funkcjach jak telnet, SSH, serwer SMB i FTP nie trzeba nawet wspominać, podobnie jak o bardzo rozbudowanym mechanizmie QoS. Jeśli ktokolwiek uznałby, że to za mało, funkcjonalność można rozszerzyć instalując linuksowe paczki opkg.

Ruter jest godny polecenia każdemu, kto potrzebuje zaawansowanych funkcji, a nie chce wydawać na sprzęt majątku. Przyzwoita wydajność, dwa zakresy pracy i przystępna cena sprawią, że z pewnością będzie miał on wielu zwolenników. Jeśli DD-WRT okaże się zbyt skomplikowane, to producent dostarcza także bardziej przyjazne, choć mniej funkcjonalne, własne oprogramowanie.

3. BUFFALO WZR-HP-G300NH2

Wszelkie hacki, mody i temu podobne wykonywane na ruterach, mają na celu zwiększenie ich wydajności i rozszerzenie funkcjonalności. W większości przypadków dokonywanie takich zmian nie jest wspierane przez producentów i może wiązać się z utratą gwarancji. Co innego, kiedy sprzęt jest fabrycznie wyposażony w niestandardowy firmware. Tak wyposażony dotarł do nas Buffalo WZR-HP-G300NH2.

Na pierwszy rzut oka to zwykły ruter wyposażony w dwie anteny, cztery gigabitowe porty LAN i złącze USB. Jego potencjał odkryjemy dopiero kiedy zajrzymy do panelu zarządzania. Przyglądając się konstrukcji nietrudno zauważyć niestandardowy kształt anten – inaczej niż w większości rozwiązań konkurencyjnych, w Buffalo są płaskie. Z tyłu obudowy, obok portów znalazł się wyłącznik. Do wyłączenia sieci WiFi można natomiast skonfigurować przycisk na przednim panelu.

Już pierwsze spojrzenie na interfejs zarządzania zdradza, że oprogramowanie zostało przygotowane z myślą o bardziej zaawansowanych użytkownikach. Prócz standardowych funkcji takich jak konfiguracja DHCP czy sieci WiFi jest także szereg opcji i rozszerzeń przydatnych w bardziej wymagających środowiskach. Dla połączeń ze zmiennym IP jest funkcja DDNS, która prócz ośmiu zdefiniowanych dostawców pozwala na konfigurację własnego. Można też określić częstotliwość aktualizowania danych. W bardziej rozległych sieciach użyteczna okaże się obsługa protokołów rutingu takich jak RIP w wersji drugiej, BGP, OSPF czy OLSR. W konfiguracji domowej i w małej firmie opcja ta pozostanie niewykorzystana. Podobnie zresztą jak tworzenie VLAN-ów, mostkowanie interfejsów czy tunelowanie Ethernet Over IP. Zarówno w domu jak np. w kafejce internetowej czy też restauracji skorzystać można z możliwości tworzenia oddzielnych sieci bezprzewodowych z niezależną adresacją i zabezpieczeniami. Dzięki temu jeden ruter może bezpiecznie posłużyć jako brama do sieci zarówno dla klientów wewnętrznych jak i gości przy założeniu, że obie sieci są od siebie odseparowane i nie ma między nimi komunikacji. Dodatkowo dla każdej z podsieci możliwe jest oddzielne filtrowanie po adresach MAC. Ruter ma wbudowany serwer RADIUS, PPPoE jak również serwer i klienta VPN zarówno przez PPTP jak i OpenVPN. Udostępnianie danych przez FTP i SMB można w nim uznać za standard. Konfiguracja urządzenia może odbywać się zarówno przez WWW jak i SSH oraz Telnet. Jeśli Buffalo będzie używany w kawiarence internetowej czy np. restauracji przydatna okazać się może funkcjonalność Hot-Spot. Ruter posiada kilka rozszerzeń umożliwiających uruchomienie takiej opcji. Prócz tego wszystkiego jest także przekierowanie portów czy ustalanie priorytetów QoS. Funkcjonalność można rozszerzać instalując linuksowe paczki opkg.

Także wydajność urządzenia nie pozostawia wiele do życzenia. Bizon dobrze radzi sobie zarówno na małych jak i dużych odległościach. WZR-HP-G300NH to bardzo dobry sprzęt dostępny w rozsądnej cenie.

Jeśli chcesz mieć sprzęt, którego większości funkcji i tak nigdy nie wykorzystasz – Buffalo z firmwarem DD-WRT jest dla Ciebie. Za przystępną cenę znajdziesz w nim opcje dostępne w urządzeniach z górnej półki.
 
Routerow Buffalo nie znam z autosji, ale DD-WRT juz tak. Teoretycznie system bardzo dobry z bardzo dobrym zapleczem i kiedys sie napalilem by wlasnie sobie cos z Tomato, badz DD-WRT zainstalowac w swojej sieci. Nie bardzo pamietam na co padl wybor (chyba jakis Linksys, badz inny Netgear), ale pamietam, ze tylu klopotow co mialem z DD-WRT, czy Tomato to napewno nie bylo to czego bym sie spodziewal po opiniach przeczytanych w necie. Problemem byly przede wszystkim "zaimplementowane" a nie dzialajace funkcje (chocby Wake-on-Lan), wiec tutaj sugerowalbym rozwagi w przypadku wyboru i instalacji systemu do routera. Kiedy sie tym bawilem wygladalo to tak: pojawia sie jedna w wersja w ktorej naprawiono np. wake-on-lan, ale przestawala dzialac inna. I tak na zmiane. Zabawa fajna rzecz, ale dokopanie sie do softu w ktorym dzialala by wiekszosc deklarowanych rzeczy zajmowalo sporo czasu. I w pewnym momencie powiedzialem sobie, ze dosc. Oczywiscie nie odwodze od tego by sie nie bawic alternatywnymi softami, polecam jedynie uzbroic sie w pewna doze samozaparcia, by taki soft znalezc, bo Tomato nie jest rowne Tomato jak i DD-WRT nie jest rowne innemu DD-WRT.

Ja w pewnym momencie dalem spokoj przesiadlem sie na starego, dobrego fritzboxa, ktory funkcji posiada mniej, ale jednak wszystkie dzialaja. I to calkiem niezle.
 
Moim zdaniem tomato jest lepsze, ale niestety jak przy wgrywaniu coś nie pójdzie po myśli to niestety tracisz router i gwarancję. Buffalo jest o tyle fajne, że jest już wgrane więc gwarancji nie tracisz.

WOL działa bez problemu, sam wykorzystuję w domu na moim DS712+. Ogólnie DD-WRT mam opanowane więc jak macie jakieś problemy z tym systemem to śmiało piszcie, chętnie pomogę.

Dla zainteresowanych firma Buffalo zaprezentowała nowy model, który jak twierdzą ma osiągi takie jak Gigabit !!!

http://www.backupacademy.pl/buffalo-pre ... i-802-11ac