Pomoc Jaki wolumen w QNAP ?.

*ARCZI*

Systems Admin...
Q's Expert
27 Listopad 2018
204
5
18
38
Bełchatów
QNAP
TS-x51+
Ethernet
null
Witam,

W dniu dzisiejszym chciałem sformatować mój 4 TB dysk osadzony w QNAP i wgrać od nowa system. Uruchomiłem więc serwer bez dysku , po odczekaniu kilku minut wsunąłem dysk i wziąłem nową instalację systemu ustawiając nazwę serwera, hasło, godzinę itd. Zdziwiło mnie to że nie pytało jaki ma tworzyć wolumen. Po uruchomieniu systemu w FileStation 5 nie widzi mi żadnego wolumenu. Mógłbym utworzyć tylko nie wiem jaki... Dodam, że na razie pracuję tylko na jednym dysku w QNAP.


Dziwi mnie to że czysty system a zajęte 103.7 GB …

Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - bf07a487ccf6a.jpg
 
dziwnie zrobiłeś - w panelu zarządzania jest przecież "format data":

upload_2018-11-27_20-19-44.png
 
[Nieprawidłowy link obrazu]:Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - bf07a487ccf6a.jpg Witam,

W dniu dzisiejszym chciałem sformatować mój 4 TB dysk osadzony w QNAP i wgrać od nowa system. Uruchomiłem więc serwer bez dysku , po odczekaniu kilku minut wsunąłem dysk i wziąłem nową instalację systemu ustawiając nazwę serwera, hasło, godzinę itd. Zdziwiło mnie to że nie pytało jaki ma tworzyć wolumen. Po uruchomieniu systemu w FileStation 5 nie widzi mi żadnego wolumenu. Mógłbym utworzyć tylko nie wiem jaki... Dodam, że na razie pracuję tylko na jednym dysku w QNAP.

Od tej wersji systemu, przy nowej inicjalizacji serwera nie ma ustawien co do dysku. (uwazam ze to durne, no ale co ja moge)
Wejdz Pamiec masowa i migawki > pamiec masowa/migawki i tak usun wolumen i zrob nowy. (pamietaj ze to skasuje wszystkie dane na dysku.)
 
A jeżeli wezmę reinitialize NAS to postawi się od nowa serwer ?. Będzie czysty jak ze sklepu ?.
Jestem nowy , proszę o wyrozumiałość.

Tak, z tym ze opcji co do dyskow nie bedziesz mial podczas inicjalizacji.
A ten rozmiar 103gb to jest raczej uzalezniony od wielkosci pierwszego dysku. Im dysk wiekszy, tym ten "system" bedzie wiecej wazyl.

Od jakiego pierwszego ?. Czym może być zajęte 103 GB od razu po zainstalowaniu QTS 4.3.5.0760 ?
 
A jeżeli wezmę reinitialize NAS to postawi się od nowa serwer ?. Będzie czysty jak ze sklepu ?.
Jestem nowy , proszę o wyrozumiałość.

Tak, z tym ze opcji co do dyskow nie bedziesz mial podczas inicjalizacji.
A ten rozmiar 103gb to jest raczej uzalezniony od wielkosci pierwszego dysku. Im dysk wiekszy, tym ten "system" bedzie wiecej wazyl.

Od jakiego pierwszego ?. Czym może być zajęte 103 GB od razu po zainstalowaniu QTS 4.3.5.0760 ?

Pierwszy dysk - dysk systemowy. Jak juz mowielm, ta zajeta przestrzen po zainstalowaniu systemu jest uzalezniona wielkoscia dysku. Im dysk wiekszy, tym wiecej gb przydzieli sobie NAS na system. Nic z tym nie rob, tak ma byc i koniec. Jest to takie "optymalizowanie" nasa pod dobre dzialanie.

Jak juz przeszedles inicjalizacje, i widzisz pulpit, to wejdz tam gdzie mowielm i stworz sobie wolumen.
Jak nie chcesz kombinowac z migawkami, to zrob wolumin statyczny.
 
czyli tworzyć wolumen ? a co daje pula pamięci?
Nie chce byc nie mily, ale daj sobie spokoj xD Zrob statyczny wolumin i koniec.
Te pozostale opcje, pule pamieci sa do bardziej zaawansowanych rzeczy, i na 99% nie chcesz tego znac ani tego uzywac.

Tu masz linki do poczytania o tym, ale radze ci zrobic tak jak mowie.
Najlepsze praktyki dotyczące pamięci masowej w serwerach QNAP
Jak używać funkcji Elastyczne zarządzanie woluminami serwera QNAP?
 
Odświeżę stary temat, bo kilka dni temu kupiłem QNAPa (używany) i tak przeglądam forum w poszukiwaniu tematów które mogą mnie zainteresować. A stoję teraz przed tym samym problemem co tutaj był poruszony, czyi jaki utworzyć wolumen? Będą pracowały dwa dyski po 2TB. Pierwsza rzecz to czy robić RAID1 czy nie. No i własnie jaki wolumen, czy korzystać z migawek? Jak tak, to chyba nie może być to wolumen statyczny?
QNAPa kupiłem z jednym używanym dyskiem (został sformatowany) więc po podłączeniu go od razu mi wszystko wystartowało. Czy to znaczy, że jakbym kupił nowy, ze sklepu, to po włożeniu dysku (jednego albo dwóch) system by się na jednym z nich (jak tak to na którym, jeśli były by dwa) "zainstalował"? Jak teraz włożę do QNAPa inne dyski (które mają docelowo tam pracować) to również się to odbędzie, tak?
No i czy wtedy od razu te +- 100GB będzie zajęte na system?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Jaki wolumen na system
  2. pula czy statyczny
  3. zarządzanie pulą pamięci
  4. jaki wolumen
  5. Wolumin systemowy