Pomoc jaki wolumin do użytku domowego

B

BPD

Nowy użytkownik
Noobie
6 Kwiecień 2021
10
0
1
43
QNAP
TS-x31
Ethernet
1 GbE
Cześć wszystkim, mam już praktycznie całkowicie skonfigurowany NAS (jestem nowy w temacie) ale szybko się uczę :)
QNAP TS-231P2-8G jest moim pierwszym NASem, mam w nim zainstalowane 8GB RAM i jest on podłączony do UPS, w środku natomiast zainstalowane są 2 dyski HDD dedykowane do NAS od Segate w rozmiarach po 4TB i utworzyłem jedną pulę pamięci ok 3,6 TB w RAID1.

Oglądałem liczne filmiki z akademii QNAP
Link: https://www.youtube.com/watch?v=FAtx7S_y4HQ&list=PLJMsEvVyq719mSIjWG0pr26R19BF3ZF6a&index=4
i zgodnie z poradą "Łukasza" utworzyłem na razie jeden wolumin uproszczony o rozmiarze 1TB.

ale zastanawiam się czy go nie przekonwertować, czy utworzyć inne woluminy lub czy go nie zwiększyć ? można powiedzieć że z racji iż jestem nowy w temacie to jeszcze "nie wiem czego potrzebuję" dlatego Was pytam.

Serwer będzie używany do zastosowań domowych, będę chciał na nim trzymać zdjęcia rodzinne, może jakieś filmy i muzykę, zależy mi na możliwości tworzenia migawek danych ale nie zależy mi z kolei na tworzeniu folderu udostępnionego z migawkami bo zdaje się, te dane mam na bieżąco dostępne z poziomu FileStation po zalogowaniu się do QNAP poprzez WebGUI.
Pozdrawiam :D

Wersja oprogramowania Firmware: najnowsza aktualna
Model serwera: QNAP TS-231P2-8G
 
dzięki za odpowiedź a może ktoś coś jeszcze się wypowie w temacie ? nie ogarniam trochę kwestii tych woluminów, one są trochę jak takie "partycje" ja przynajmniej tak to rozumiem. Gdzieś czytałem że wolumin pełny jest wydajniejszy niż uproszczony i może to by było też jakieś rozwiązanie abym przekonwertował ten mój 1TB wolumen na statyka i zwiększył jego rozmiar, tylko pytanie do jakiego rozmiaru ? albo druga opcja zwiększyć uproszczony 1TB i też do jakiego rozmiaru ? zależy mi na migawkach ale jeszcze tego wszystkiego nie ogarniam więc proszę o wyrozumiałość ;)
 
Upload 2021 4 19 11 54 26


raczej gruby na takie potrzeby
Najlepsze praktyki dotyczące pamięci masowej w serwerach QNAP
 
dziękuję za Wasze odpowiedzi, w takim razie po konwersji na wolumin gruby (pełny) ile miejsca z puli mu w takim zastosowaniu powinienem przydzielić ? 3TB czy może nawet 3,5TB oraz czy funkcja migawek będzie wtedy tez działać ?
 
o właśnie przeczytałem że z puli pamięci mogę zarezerwować ileś miejsca na migawki, super ! czyli pomiędzy 20 a 30% pewnie zarezerwował bym dla migawek a rescza dla woluminu grubego
koniec końców zarezerwowałem 20% puli dla migawek, i mam jeden wolumin uproszczony 2,78TB z puli 3,63TB gdyż jak miał bym wolumin gruby to urządzenie alarmuje że wolumin jest pełny a jak doświadczeni koledzy już wiedzą to w woluminie uproszczonym zajęte jest tyle ile mamy plików wgrane, jak skasujemy to miejsce się nie zwalnia tylko trzeba w opcjach kliknąć oczyść ale teraz już widzę że takie rozwiązanie jest dla mnie najlepsze, napisałem pod Waszymi odpowiedziami dla potomnych, może komuś się to kiedyś przyda bo nie każdy od razu jest wymiataczem, jeszcze raz dzięki za porady ;)
 
Pytanko: czy konwersja woluminu pełnego (Thick?) na uproszczony powoduje utratę danych?

Skąd to pytanie? Otóż dawno temu, gdy wiedziałem mniej, stworzyłem sobie taki wolumen, aby jego rozmiar pozwalał na zastosowanie minimalnej wielkości na gwarantowane miejsce na migawki. Mam teraz 33GB gwarantowanego miejsca na migawki i chciałbym dalej z tego korzystać, ale zwiększyć ilość tego gwarantowanego miejsca:
1678106817704

Przy obecnej ilości migawek, automatyczne wykonywanie kopii migawkowej wyrzuca komunikat o dostępnym miejscu na migawki <32GB. Nie zwiększę tej ilości bez konwersji na wolumin uproszczony:
1678107355678


Gdyby ktoś wpadł na pomysł przyznania mi "Złotej Łopaty" za wykopki roku, to dobrowolnie zrzekam się. Proszę przesłać do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
 
  • Lubię to
Reakcje: aim

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. jaki wolumin do użytku domowego
  2. wolumin uproszczony
  3. WOLUMINY
  4. jaki wolumin qnap
  5. jaki wolumin
  6. 231p2 ram
  7. migawki
  8. 231p2
  9. nas woluminy
  10. gwarantowane miejsce na migawki
  11. wolumin