Pomoc Jeden z 2 dysków w RAID1 sformatowany, drugi "wolny" i nie da się odbudować. Co dalej?

Sobiech

Nowy użytkownik
Noobie
23 Luty 2018
1
1
3
34
QNAP
HS-251
Ethernet
100 Mbps
Serwus specjaliści!

Jako absolutnie początkujący QNAP, przepraszam ;)
Model to niewentylowany HS251+, w którym mam 2 dyski WD RED 2tb, wpięte jako centrum multimedialne pod TV i backup danych dla PC.

Miałem z nieznanych mi powodów awarię systemu QNAPa. Nie chciał wstać, jedyny wybór - format i reinstalacja systemu, lub czarna konsola.
W dashu nigdy nie pracowałem, więc wybrałem opcję pierwszą.
Przezornie jeden z dysków wyciągnąłem, żeby nie został sformatowany i skoro RAID jest lustrzany, myślałem że odzyskam natychmiast dostęp do plików.
Otóż nie.

Napęd z danymi do których nie mogę się dostać jest wykrywany jako "Wolny", w przeciwieństwie do gołego dysku z systemem oznaczonym "Dane".
Dysk z moimi plikami testy przechodzi bezbłędnie, ale wolumenu nie mogę ani rozszerzyć, ani odbudować macierzy.

Znalazłem ten wątek:
How-To - Ręczne przyłączenie woluminów ze starych konfiguracji NAS

ale przeraża mnie ilość dashowych poleceń i wolę zapytać - czy to w ogóle TEN problem i TO rozwiązanie którego potrzebuję?
Naprowadźcie mnie proszę.

Support stąd niestety nie pomógł:
My RAID is in degraded mode. What should I do?
instrukcja z kroku 5 “Configure Spare Disk” jest wyszarzona, mam tam tylko "migruj".

Dzięki i udanego weekendu!
Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4.0483 Build 20180213
Model serwera: QNAP HS-251+
 
Hej,

mam praktycznie identyczny problem - ten sam model, trochę nowszy qts: 4.3.4.0644
Generalnie z bliżej nieznanych powodów zdechł mi qts - nie dało się w ogóle do niego zalogować ani przez www ani przez ssh.
Tak samo zostawiłem sobie jeden z dysków na boku i przywróciłem system do ustawień fabrycznych przy czym w opcji zachowania danych na dysku 1szym.

W efekcie wszystko działa i na szczęście mam dane. Natomiast nie jestem w stanie odbudować raid1.

Po włożeniu dysku nic się nie dzieje poza tym że qnap wykrywa dysk i twierdzi że wszystko z nim w porządku. Raid się nie odbudowuje i krzyczy że jest w stanie zdegradowanym.
Myślałem że walnął na dobre drugi dysk więc wrzuciłem pusty zapasowy i efekt jest ten sam.
Przeleciałem przez opcję z support i u mnie jest gorzej - wszystkie operacje są wyszarzone :/


aimageshack.com_a_img924_1322_KSUvSI.png


Większość tematów dotyczących przywracania raid na qnapie jest tak stara że w ogóle nie przystają do rzeczywistości - ma ktoś pomysł co można z tym zrobić?

pozdr.
M
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. jak odbudować macierz