Karta QM. PCIe Gen3 czy Gen2?

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

iszczyg

Passing Basics
Beginner
29 Kwiecień 2021
15
4
3
57
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Witam Wszystkich,
Postanowiłem rozszerzyć TS453D o kartę QM2 z dwoma dyskami 500GB. I moje pytanie: dostępne są karte z PCEe Gen 2 i 3 (rozważam QM2-2P-244A oraz QM2-2P-344). Te z trójką są droższe o około 200 pln. Czy inwestycja w Gen 3 jest uzasadniona? I drugie pytanie. Wyczytałem na forum, że można na dyski SSD przenieść system. Jak się do tego zabrać i czy warto? Początkowo planowałem wykorzystać tę kartę i dyski jako cache.

Pozdrawiam
is
 
TS-453d ma gen2 więc 3 nic Ci nie da. Pokaż gdzie czytałeś, że da się przenieść system na dyski m.2.
 
TS-453d ma gen2 więc 3 nic Ci nie da. Pokaż gdzie czytałeś, że da się przenieść system na dyski m.2.

Wielkie dzięki to zaoszczędziłem 2 stówki.
Na forum "Przed zakupem..." tutaj: Zakup karty QM2
W pytaniu jest taki zamiar przedstawiony, a w pierwszej odpowiedzi ktoś potwierdza, że to da niezłego kopa.
 
Nawet ja to potwierdzam, ale nie ma tam słowa o przeniesieniu. Stawiamy system od nowa. Ewentualnie testowo można próbować rozszerzyć do raid1 i stopniowo przenosić.
 
To raczej nie będę się tym bawił bo zysk pewnie pojawi się głównie przy starcie systemu, a tego tak często się znowu nie robi. Pozostanę przy cache'u. Raz jeszcze dzięki za pomoc - wiem co kupić i co robić.
 
cache czy warto ?, w warunkach domowych chyba słaba z tego korzyść , w robocie to już inna para kaloszy, w domu zdecydowanie lepiej postawić od zera system na dysku/dyskach zapiętych na karcie.
 
system on ssd to najlepszy benefit.
 
Czy chcesz stawiać system na QM2-2P-244A?
Wydaje mi się, że czytałem że stawianie systemu na SSD NVMe to nie jest najlepsze rozwiązanie, bo podobno dyski nie wytrzymują, lepiej użyć dysków SATA z kartą QM2-2S-220?
Czy może ktoś to potwierdzić?
 
Czy chcesz stawiać system na QM2-2P-244A?
Wydaje mi się, że czytałem że stawianie systemu na SSD NVMe to nie jest najlepsze rozwiązanie, bo podobno dyski nie wytrzymują, lepiej użyć dysków SATA z kartą QM2-2S-220?
Czy może ktoś to potwierdzić?
To w zależności od dysków.
Na moich Kingston KC1000 nie ma sensu... temperatury tak idą w góre, ze mam uszkodzenie danych.
Ale np. @grzenio ma jakies WD Black i podobno śmiga mu to nieźle. Sprawdzał dla mnie temperatury robiąc długi disk-filltest i wszystko było okay. Także, to specyfikacja dysku jaki kupisz.
 
Adata SX8200 też daje radę.
Zrzut ekranu 2021-05-29 185908.png
 
Wd bardziej żywotne
 

Załączniki

  • 02C39B5B-E459-49B2-8DD1-D0B05D3C46C0.jpeg
    02C39B5B-E459-49B2-8DD1-D0B05D3C46C0.jpeg
    284 KB · Wyświetleń: 67
Jeśli mogę się podpiąć pod temat, wydaje mi się że Kingston SA2000M8/250G PCIe NVMe M.2 2200/2000 MB/s też sobie nieźle radzą. Mam dwie takie pary w dwóch różnych urządzeniach TS-453Be, na kartach QNAP QM2-2P-244A - Dual SSD M.2 22110 /2280 NVMe PCIe (Gen2 x 4 -> 4x500MB/s = 2000MB/s) i temperatury są jak dla mnie OK. Daję Wam screena z urządzenia które stoi w jeden z firm i jest pod obciążeniem. Też właśnie miałem dylemat co zrobić czy jako rozszerzenie i samo przyspieszenie i tak też miałem w moim prywatnym TS-453Be a potem postawiłem na nowym urządzeniu system na SSD i jest znaczna różnica.
?temp_hash=c3969af5021181a16fc134e9421a35b3.png
 

Załączniki

  • QNAP_PCIe_M2.png
    QNAP_PCIe_M2.png
    47,6 KB · Wyświetleń: 69
Jeśli mogę się podpiąć pod temat, wydaje mi się że Kingston SA2000M8/250G PCIe NVMe M.2 2200/2000 MB/s też sobie nieźle radzą. Mam dwie takie pary w dwóch różnych urządzeniach TS-453Be, na kartach QNAP QM2-2P-244A - Dual SSD M.2 22110 /2280 NVMe PCIe (Gen2 x 4 -> 4x500MB/s = 2000MB/s) i temperatury są jak dla mnie OK. Daję Wam screena z urządzenia które stoi w jeden z firm i jest pod obciążeniem. Też właśnie miałem dylemat co zrobić czy jako rozszerzenie i samo przyspieszenie i tak też miałem w moim prywatnym TS-453Be a potem postawiłem na nowym urządzeniu system na SSD i jest znaczna różnica.
Stoję przed zakupem 453D, patrzyłem też na 453Be ale to co piszesz to chyba nierealne...
Gniazdo na kartę w obu urządzeniach to PCIe Gen2 x2 - jak z tego wyciągnąć 2000MB/s ?
Realnie dla gniazda PCIe Gen2 x2 to 800MB/s
Co z tego, że dyski są szybsze jak magistrala tego nie przepuści
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong i jerry1333
system on ssd to najlepszy benefit.

To jeszcze poproszę o poradę. Mam już tę kartę QM i dwa dyski 1 TB każdy. Biorę się za stawianie systemu na nich. Jak to robić? RAID 0 1 czy JBOD? Kusi mnie RAID0 albo JBOD bo pojemności nie stracę, a i tak nie ma na tych dyskach danych. Z drugiej strony RAID1 to bezpieczeństwo. Sam nie wiem co zrobić...
 
RAID 1
JBODa nawet nie stawiaj
RAID 0 - tylko jeśli zależy ci na szybkości serwowanych danych ... dla SSD pomijalne :D
 
Jaki serwer? TS-x53D? Generalnie na system nie trzeba RAID1, bo tam z reguły danych wrażliwych nie trzyma, ale robienie RAID0 przy dyskach M.2 mija się z celem. W RAID0 chodzi o to, że dane zapisywane są "na przemian" na dwóch dyskach, więc masz dzięki temu lepszą wydajność przy zapisie / odczycie na dyskach HDD. Przy M.2 Twoim ograniczeniem będzie szyna. RAID1 lub nic.
 
Jaki serwer? TS-x53D? Generalnie na system nie trzeba RAID1, bo tam z reguły danych wrażliwych nie trzyma, ale robienie RAID0 przy dyskach M.2 mija się z celem. W RAID0 chodzi o to, że dane zapisywane są "na przemian" na dwóch dyskach, więc masz dzięki temu lepszą wydajność przy zapisie / odczycie na dyskach HDD. Przy M.2 Twoim ograniczeniem będzie szyna. RAID1 lub nic.

TS-453D
Ice i Pigers wielkie dzięki za pomoc! TO nie robię RAIDa. Postawię system na jednym dysku, a drugi wykorzystam jako pojemnik na niezyt ważne dane.
 
Nie ma za co, mamy misję z pigersem pomagać innym. Bo dobre z nas z ziomki i Silas nienajgorzej płaci :p
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. QM2-2P-244A
  2. 453be
  3. stawianie systemu
  4. ts-453d wydajność