Kilka konkretnych pytań przed zakupem QNAP TS-453 PRO

D

Damian9876

Guest
Cześć. Chciałbym zasięgnąć porady czy wybrałem dobry produkt i czy sprzęt który posiadam będzie z qnapem współpracował.
Posiadam ogromną ilość multimediów - filmy, zdjęcia, muzyka. Początkowo trzymałem to na laptopie, potem na dysku zewnętrznym WD My Passport ale i wtedy miejsca zabrakło. Głownie miejsca zajmują filmy, które przegrywam z wielu płyt i nawet kaset VHS - od dłuższego czasu bawię się w archiwizacja danych, zgrywanie starych taśm itd. Nie chcę się bawić w kompresję i często przechowuję nawet oryginalne wersje z grabbera. Mniejsza.
W chwili obecnej mam dwa dyski WD Red 3,5" (kupiłem je z myślą o qnapie w przyszłości). Korzystam z nich przez kieszeń wewnętrzną na USB 3.0 i na własne niezależne zasilanie. Dlaczego wybieram qnap z czterema kieszeniami - kiedyś być może dokupię jeszcze jakiś dysk, chociaż już ten drugi jest mi ciężko zapełnić - ale zawsze wolę mieć zapas miejsca nawet jak 2/4 lub 3/4 kieszenie będę używał. Dlaczego ten qnap - bo ma XBMC. Korzystam z tej aplikacji na laptopie i idealnie spełnia to czego oczekuję. Myślę, że warto zainwestować w droższą o ok 300zł wersję PRO bo posiada więcej pamięci RAM. Nie może być tak, że film który waży 10 Gb i jest w dobrej jakości nagle zaczyna np. zacinać.
Podstawowe pytanie. Czy jak kupię QNAP TS-453 PRO i wrzucę do niego te dyski, to qnap je rozpozna i zacznie współpracować? Gdy kupiłem te dyski WD Red od razu podpiąłem je pod kieszeń USB i z poziomu Windows Zarządzanie Dyskami zrobiłem szybki format i utworzyłem jedną dużą partycję GPT, formatowanie NTFS. Procedura trwała kilka sekund i już wrzucałem multimedia na dysk tak jako jak np. na pendrive. Chodzi o to czy QNAP musi nowe dyski inicjować pod siebie, i wtedy moje dane zostaną wymazane? Nie wiem czy miałbym na co przenieść moje dane jeżeli dyski muszą przechodzić formatowanie czy coś w tym rodzaju.

Druga sprawa o której może powiem. Poczytałem trochę i jestem pewny, że na tych dwóch dyskach chcę mieć RAID 0, czyli po prostu je złączyć ze sobą. Przynajmniej teraz póki mam 2 dyski. Teraz mój układ multimediów od alfabetycznie od A do M na jednym dysku i dalej od N do Z na drugim dysku. Często zastanawiam się teraz który dysk wpiąć pod kieszeń USB żeby odczytać właściwe dane. Dla pewności. Qnap zrobi tak, że będę widział jeden duży folder (po lokalizacji sieciowej) gdzie będę miał wszystkie moje dane od A do Z?

Jeszcze taka uwaga, serwer byłby używany nie tylko do odtwarzania tych multimediów na TV przez XBMC ale także chciałbym odciążyć laptop gdy jest włączony specjalnie tylko by pobierać jakieś torrenty - wtedy mógłby to zrobić serwer. Rozumiem, że ten co wybrałem dobrze się do tego nada. Stąd wybór WD Red - te dyski chyba są przystosowane do pracy 24/7. Jednak na noc mógłbym taki serwer wyłączać by oszczędzać dyski i nawet na elektryczności. Jeszcze jedno użycie przychodzi mi do głowy, zdalne odczytywanie multimediów w własnej chmurze - często jestem poza domem i nie raz miałem sytuacje że potrzebowałem coś odtworzyć na laptopie lub tablecie, ale nie miałem dysków wtedy ze sobą oczywiście. Rozumiem, że ten qnap również sobie z tym poradzi. Co się z tym wiąże - dyski muszą być super zabezpieczone. Jeżeli chodzi o szyfrowanie to na najwyższym poziomie. A najchętniej to założyłbym po prostu hasło podawane przy każdym uruchomieniu każdego z dysku. Ciekawi mnie czy jest taka możliwość.

Będę mega wdzięczny za pomoc. Qnapa zamówię pewnie w przeciągu tygodnia, pewnie będę też potrzebował pomocy przy jego konfiguracji. Ale szybko się uczę.
Pozdrawiam
 
Chodzi o to czy QNAP musi nowe dyski inicjować pod siebie, i wtedy moje dane zostaną wymazane? Nie wiem czy miałbym na co przenieść moje dane jeżeli dyski muszą przechodzić formatowanie czy coś w tym rodzaju.
Tak, stracisz zawartosc dyskow.
Druga sprawa o której może powiem. Poczytałem trochę i jestem pewny, że na tych dwóch dyskach chcę mieć RAID 0, czyli po prostu je złączyć ze sobą. Przynajmniej teraz póki mam 2 dyski. Teraz mój układ multimediów od alfabetycznie od A do M na jednym dysku i dalej od N do Z na drugim dysku. Często zastanawiam się teraz który dysk wpiąć pod kieszeń USB żeby odczytać właściwe dane. Dla pewności. Qnap zrobi tak, że będę widział jeden duży folder (po lokalizacji sieciowej) gdzie będę miał wszystkie moje dane od A do Z?
RAID 0,1,5,6,10 itd. Dopoki bedziesz miec miejsce na woluminie tyle tam danych wcisniesz.
ci. Jeszcze jedno użycie przychodzi mi do głowy, zdalne odczytywanie multimediów w własnej chmurze - często jestem poza domem i nie raz miałem sytuacje że potrzebowałem coś odtworzyć na laptopie lub tablecie, ale nie miałem dysków wtedy ze sobą oczywiście. Rozumiem, że ten qnap również sobie z tym poradzi.
np. Plex server.
Jeżeli chodzi o szyfrowanie to na najwyższym poziomie
Podczas inicjalizacji systemu decydujesz sie czy wolumin bedzie szyfrowany czy nie.
Szyfrowanie woluminu ma na celu zabezpieczenie danych przy probie odczytu, gdy dysk jest fizycznie w posiadaniu "kogos". To, ze ktos ma dostep zdalny do Twojego systemu, to nie ma znaczenia, czy wolumin jest zaszyfrowany czy nie. Jesli uzytkownik ma prawa odczytu to odczyta dane :) , bo system mu na to pozwoli.

Odnosnie oszczednosci na dyskach polecam: Wiedza - Zużycie pradu przez NAS a oszczednosci
Jesli chcesz uzywac NASa do przechowywania cennych danych: FAQ - Co to jest kopia zapasowa, czyli Backup? ... i jak powinna wyglądać!
Odnosnie RAIDow: Kawa i herbata - Dane w RAID są bezpieczne? Obalamy mity!
 
Paweł, bardzo dziękuję za Twoją odpowiedź, jest bardzo pomocna! Rozumiem, że padł dobry wybór na QNAP TS-453 PRO do moich zastosowań.
Od razu przeczytałem artykuł w linkach które podesłałeś. Rzeczywiście tworzenie RAID 0 jest dość ryzykowne, może lepiej będę miał dwa niezależne woluminy tj. jeden dysk = jeden wolumin. Przynajmniej jak padnie dysk to stracę połowę biblioteki, albo od A-M albo N-Z, a nie całą bibliotekę jaką stworzyłem.
Skoro dochodzi do formatowania dysków to WD Red (2) który nie mam zapełniony wyczyszczę - dane przeniosę na kilka laptopów, potem podepnę do qnapa, wrzucę tam dane z dysku WD Red (1) który wciąż podepnę na kieszeń USB, potem ten (1) wyczyszczę i wrzucę tam dane z laptopów. W ten sposób przeniosę wszystkie moje dane które przechowuję w opisany w 1 poście sposób.
Co do oszczędności energii to wypowiem się już w wybranym temacie.
Uruchomię sobie szyfrowanie danych na dyskach, nawet dla bezpieczeństwa w sieci domowej. Czy wtedy trzeba będzie wpisywać hasło przy uruchomieniu? Jak to wygląda gdy jest szyfrowanie?
Do zarządzania przez Internet i przeglądania danych w chmurze skorzystam z Twojej propozycji - Plex serwer. Wystarczy mi jedno konto (moje) administratora z silnym hasłem. Rozumiem, że to najwyższa możliwa ochrona moich prywatnych danych?
 
Jeszcze takie pytanko bo na sam koniec pojawiły się wątpliwości. Znalzłem QNAP TS-453 PRO w atrakcyjnej cenie, jednak zgaduję że ma najmniej ramu (pewnie 2GB)
QNAP TS-453 PRO - NOWOŚĆ. - serwery-NAS.pl (5243576038) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
Znalazłem ten sam qnap odpowiednio 200 i 400zł droższy. Pewnie więcej RAMU. Czy jest sens dopłacać?
Czy 2GB RAMU wystarczą? Przypomnę - serwer do domu - max 4 użytkowników, oglądanie filmów na TV przez XBMC (nawet full hd, po 10GB), czasem usługi sieciowe w chmurze.

edit:
Dobra jeszcze taka kwestia. Serwer będzie stał w szafce RTV pod telewizorem z racji połączenia kablem HDMI i aplikacją XBMC. Czy połączenie do sieci musi być po kablu czy może być bezprzewodowe? Router od UPC mam w drugim końcu pomieszczenia.
 
filmy HD ? tylko kabel ... bo znowu będzie marudzenie że filmy tną po Wifi
 
Oglądać filmy będę tylko na TV, czyli na kablu HDMI przez aplikację XBMC.
 
a film sam się wgra ? za pomocą fal ultrakrótkich ? :D
 
Filmy będą na woluminie w NAS. A nowe materiały mogę dodawać przez wi-fi i nie mam z tym problemu, że to będzie długo leciało. Rozumiem, że mogę zarówno po kablu jak i bezprzewodowo do qnapa wysyłać pliki. Jakoś nigdzie wyraźnie nie przeczytałem, że TS 453 PRO ma wbudowana karte wi-fi.
Byle QNAP radził sobie w dużymi plikami i tu pytanie czy te 2 GB podstawowe wystarczą czy lepiej od razu brać 4 lub 8 GB Ram. Chyba wyjdzie taniej, niż samemu później dokupić. Jeszcze proszę o opinie w sprawie tej aukcji allegro co powyżej wysłałem.