Kilka pytań o QNAP TS-251+

dafca81

Nowy użytkownik
Noobie
18 Styczeń 2017
8
1
3
124
QNAP
null
Ethernet
null
Witam,
mam kilka pytań związanych z Qnap TS 251+

Mam pewien pomysł na konfigurację tego, ale czy mógłby mi ktoś obeznany powiedzieć czy da się to zrealizować na tym serwerku:

1. dwa dyski (2x4TB) będą chodzić w RAID1. (to wiem że się da, ale niżej są pytania związane)

2. Pod USB3 wpięty będzie dysk 2TB (2,5cala), a na nim filmy dla Plexa, muzyka. bez żadnej kopi itd. Czy da się w Plexie tak ustawić żeby używał dysku na USB, a nie macierzy? Do tego żeby dysk był usypiany po kilku minutach bezczynności?

3. Pod kolejny port USB3 będzie wpięty pendrive 32GB (lub większy), a na nim będzie strona www na wordpress (i raz na jakiś czas np. co dzień o godzinie 03:00 rano będzie się automatycznie robić kopię tego pendravia na macierz RAID1, w razie gdyby pendrive się popsuł to bym zawsze miał kopię na macierzy). Da się tak?

4. Pod port USB2 będzie wpięty pendrive powiedzmy 32GB, a na niego będą wysyłane dane z telefonu z androidem (głownie zdjęcia i filmy) i tak jak wyżej synchro z macierzą, z tą różnicą że po udanym zgraniu dane z pendrive byłby by kasowane by było miejsce na kolejne. Da się tak?

5. ostatni port USB będzie do kontroli UPSa. Z tego co wyczytałem to się da, chcę tylko się upewnić?

6. Jeżeli chodzi o samą macierz, czy da się wybrać z niej jeden konkretny folder który będzie kopiowany na zewnętrzna usługę chmury (dysk google, dropbox itp.)? Nie chciałbym trzymać ważnych danych tylko w domu, mimo że w kompie i na qnapie to jednak jedno i drugie fizycznie w tym samym domu.

6a. Jeszcze jedno pytanie związane z chmurą zewnętrzną. Czy da się zrobić tak że w/w folder przy archiwizacji na zewnętrzna chmurę był jakoś zaszyfrowany i tym samym mało przydatny dla osoby która by się w jakiś sposób dostała na tą chmurę? lub coś podobnego np. pakował ten folder rarem bez kompresji i zahasłowywał wczesnej ustalonym hasłem przed wysłaniem, czy coś podobnego.

7. Czy w kompie (win10) mogę ustalić konkretne foldery który przy każdej zmianie zawartości będzie synchronizowany z macierzą? Najlepiej z 2ch kompów (dom i praca)

8. Czy jest sens i możliwość usypiania dysków (planuje zakup 2x WD red 4TB) i jak to wpłynie na ich trwałość, czy ją skróci czy wydłuży? Pytam dlatego, że w praktyce bym potrzebował żeby się włączały w nocy do synchronizacji pendrivów (z punktów 3 i 4) i do max. 3 razy w dzień na zgrywanie folderu o którym pisałem w punkcie wcześniejszym (7)

9. Wracając do pkt. 3 i stronie www na pendrive, to czy lepiej by była właśnie na pendrive, czy na dysku 2,5cala USB (chodzi mi o trwałość, mniejsze użycie prądu, mniejszy hałas, a w zasadzie brak go przy pendrv)? jeżeli chodzi o ruch na tej stronie to nie jest wielki, ze statystyk to średnio kilkanaście odwiedzin w ciągu doby.

10. czy z waszych doświadczeń łącze na światłowodzie 300/300 ze stałym IP wystarczy do w/w zastosowań (mogę jeszcze wziąć mniejsze 100/100 lub 600/600, ale jak to zbędne to wolałbym nie płacić bez potrzeby)?

ostanie pytanie: Czy do tych zastosowań wystarczy 2GB ram, czy od razu dokupić więcej?

Jakieś wskazówki od siebie mile widziane pod warunkiem że są z własnego doświadczenia ;)
 
1. dwa dyski (2x4TB) będą chodzić w RAID1. (to wiem że się da, ale niżej są pytania związane)
RAID ci jest potrzebny do ??

2. Pod USB3 wpięty będzie dysk 2TB (2,5cala), a na nim filmy dla Plexa, muzyka. bez żadnej kopi itd. Czy da się w Plexie tak ustawić żeby używał dysku na USB, a nie macierzy?
Tak.

Do tego żeby dysk był usypiany po kilku minutach bezczynności?
Jak sam się uśpi.

3. Pod kolejny port USB3 będzie wpięty pendrive 32GB (lub większy), a na nim będzie strona www na wordpress (i raz na jakiś czas np. co dzień o godzinie 03:00 rano będzie się automatycznie robić kopię tego pendravia na macierz RAID1, w razie gdyby pendrive się popsuł to bym zawsze miał kopię na macierzy). Da się tak?
Można, tylko po co? RAID1 i tak bedzie się kręcił w kółko bo to będzie dysk systemowy.
Kopia za pomocą Hybrid Backup Station.

4. Pod port USB2 będzie wpięty pendrive powiedzmy 32GB, a na niego będą wysyłane dane z telefonu z androidem (głownie zdjęcia i filmy) i tak jak wyżej synchro z macierzą, z tą różnicą że po udanym zgraniu dane z pendrive byłby by kasowane by było miejsce na kolejne. Da się tak?
A po co ten pendrive ? Wrzucaj od razy na NAS, szkoda życia na pośredników.

5. ostatni port USB będzie do kontroli UPSa. Z tego co wyczytałem to się da, chcę tylko się upewnić?
Jeśli tylko NAS bedzie wspierał UPSa to tak.

6. Jeżeli chodzi o samą macierz, czy da się wybrać z niej jeden konkretny folder który będzie kopiowany na zewnętrzna usługę chmury (dysk google, dropbox itp.)? Nie chciałbym trzymać ważnych danych tylko w domu, mimo że w kompie i na qnapie to jednak jedno i drugie fizycznie w tym samym domu.
Hybrid Backup Station - robi kopie w cloudy.

6a. Jeszcze jedno pytanie związane z chmurą zewnętrzną. Czy da się zrobić tak że w/w folder przy archiwizacji na zewnętrzna chmurę był jakoś zaszyfrowany i tym samym mało przydatny dla osoby która by się w jakiś sposób dostała na tą chmurę? lub coś podobnego np. pakował ten folder rarem bez kompresji i zahasłowywał wczesnej ustalonym hasłem przed wysłaniem, czy coś podobnego.
Nie.

8. Czy jest sens i możliwość usypiania dysków (planuje zakup 2x WD red 4TB) i jak to wpłynie na ich trwałość, czy ją skróci czy wydłuży? Pytam dlatego, że w praktyce bym potrzebował żeby się włączały w nocy do synchronizacji pendrivów (z punktów 3 i 4) i do max. 3 razy w dzień na zgrywanie folderu o którym pisałem w punkcie wcześniejszym (7)
Usypianie ? po co ? szkoda dysków - mają się kręcić 24/7/365

10. czy z waszych doświadczeń łącze na światłowodzie 300/300 ze stałym IP wystarczy do w/w zastosowań (mogę jeszcze wziąć mniejsze 100/100 lub 600/600, ale jak to zbędne to wolałbym nie płacić bez potrzeby)?
Weź takie łącze jakie będzie tobie wygodne, ale nie mniej niż 50/50.

Czy do tych zastosowań wystarczy 2GB ram, czy od razu dokupić więcej?
Minium 4 GB (odpalasz Plexa), a za chwile coś jeszcze będziesz chciał.
 
raid chciałem żeby w przypadku awarii jednego dysku mieć dane na drugim, tzn. taką miałem wizje. Jakie inne rozwiązanie sugerujesz? Nie znam oprogramowania QNAP. Twierdzisz też żeby zrezygnować z penów i wszystko to o co pytałem wrzucić na RAID? Czy jeszcze jakieś inne rozwiązania? Może jak byś miał chwilke to byś napisał jak Ty byś to wszystko zrobił?
 
nigdy nie twierdziłem że jeszcze do czegoś
 
no dobra, kupiłem. teraz kolejne pytania, tutaj czy zalożyć nowy wątek w innym dzale?
 
uruchomilem plexa tak jak pisalem wczesniej z filmami z dysku usb, mimo ze nikt nic nie oglada transkodowanie zjada caly procesor caly czas. co sie dzieje?
 

Załączniki

  • screen.png
    screen.png
    72,4 KB · Wyświetleń: 41
pusto mam, właśnie o to chodzi że nic nie powinno się dziać. zrestartowałem go dwa razy i się uspokoił póki co, bo mielił na prawie 100 procent procka od kilkunastu godzin
1. gdzieś można ustalić po jakim czasie ma być usypiany dysk USB jak będzie bezczynny?
2. Czy jest sens podłączać dwa kable lan do routera? chodzi o agregacje portów, kiedy to ma sens i jest przydatne?