Pomoc Kilka pytań początkującego

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

fido

Passing Basics
Beginner
3 Kwiecień 2019
28
3
3
48
QNAP
TS-x31
Ethernet
100 Mbps
Witam
Stałem się posiadaczem serwera NAS TS-231P i mam pytanie
1. Czy serwer może leżeć na boku czy musi być postawiony na nóżkach ?
2. Podłączyłem nowy dysk do serwera i po kilku dniach pojawił się komunikat
"Co najmniej jeden ze znormalizowanych atrybotow S.M.A.R.T. ma warość niższą od progu określonego przez producenta. Rozważ wymianę dysku."

Od czasu podłączenia nie było problemu dopiero dziś to zauważyłem. Wczoraj pobrało i zainstalowało nową wersję firmware.

Testy dysku przechdzą bez błędów.

Jedynie w informacjach S.M.A.R.T jest ostrzeżenia.

Wersja oprogramowania Firmware
: 4.3.6.0895 (2019/03/28)
Model serwera: QNAP TS-231P
 
1. Czy serwer może leżeć na boku czy musi być postawiony na nóżkach ?
Pozycja dysku to tak zwany "temat rzeka". Jeśli nie korzystasz z dysków mechanicznych, pozycja nie powinna mieć większego znaczenia, choć lepiej wybrać bok, który zapewni lepsze "uciekanie" ciepła. Jeśli natomiast wykorzystujesz dyski mechaniczne, mimo niskiej bezładności głowic, nie zaleca się przemieszczania dysków (zwłaszcza w czasie pracy!) i zachowanie pozycji pierwotnej, ze względu na "wypracowanie" elementów dysku podczas eksploatacji.
 
No właśnie na razie mam jeden dysk WD Balck ale do cel będzie WD Red do NAS polecane przez QNAP i mechaniczne. Wiem że nie można zmieniać położenia dysków po czasie ale teraz będę montował nowe więc z barku miejsca mam możliwość montażu serwera na boku tam gdzie nie ma żadnych dziur od wentylacji ten bok co są pozostanie niezasłonięty.
 
2. Podłączyłem nowy dysk do serwera i po kilku dniach pojawił się komunikat
"Co najmniej jeden ze znormalizowanych atrybotow S.M.A.R.T. ma warość niższą od progu określonego przez producenta. Rozważ wymianę dysku."
Proponuję zareklamować, miesiąc temu dostaliśmy nowego WD RED 8TB, aż jeden dzień działał bezawaryjnie :D
 
To będzie problem bo dysk niby nowy ale niestety brak rachunku nie ja go kupowałem lipa. U mnie pochodził jakiś może tydzień i tak nagle coś dziś wychodził. Chociaż pochodził to duże słowo praktycznie kilka plików wgrałem trochę konfiguracji dlna, cloud itp. wszystko dla testów a tu taki zonk.
 
No to z tym dyskiem mnie pocieszyłeś nowiuteńki praktycznie nie używany pójdzie do kosza bo tak jak pisałem nie mam możliwości go reklamowania. Dlatego pytanie jaki dysk byście polecili i skłaniał bym się raczej do 2,5 cala.
 
Skoro nie Ty go kupowałeś, to z kąd pewność, że jest nowy? Pokaż no co ma w smarcie, tam widać ile godzin działał.
upload_2019-4-3_19-13-40.png
 
Dysk był kupowany powiedzmy dla mnie przez kogoś innego nie mogę dokładnie mówić co i jak bo jeszcze ktoś może podsłuchiwać tyle że jakiś czas temu i praktycznie nie był on używany leżał i czekał na lepsze czasy.
Podczas logowanie się do serwera pojawia mi się jeszcze taki komunikat jak na screenie
Schowek03.jpg Schowek01.jpg Schowek02.jpg
 
SSD koszty na 2,5 cala dlatego że bardziej uniwersalny w razie czego mogę wyciągnąć i podpiąć pod kompa bez dodatkowego zasilania.
Dysk przeskanowany programem producenta na szybkim skanowaniu wszystko ok. Na skanowaniu dokładnym znalezione i naprawione dwa sektory. Po podłączeniu do NAS jak na razie nie ma błędów i ostrzeżeń z SMART. Oczywiści nie obyło się bez formatowania dysku i system też tak jakby na nowo się uruchomił. Czy mogę teraz powrócić do ustawień tych co miałem bo kopie zrobiłem niby przywróciło ale nie potworzyło tych folderów co miałem, nie uruchomiło dlna, nie uruchomiło qsync i mycloud itp. Czy może coś źle zrobiłem ?
 
Pisałeś, że przeszedł test. Krótki? Czy pełny? U mnie na krótkim było OK, a na pełnym po kilkunastu minutach wywalił się na martwych sektorach. Właśnie jestem po czterech dniach walki z odzyskaniem danych. Jak możesz wymień dysk bo jak będą dane to potem bardzo "boli". Co do położenia dysku to temat morze. W różnych konfiguracjach serwerów i PC`etów dyski pracują w różnych położeniach. Przy obecnych dyskach (mechanicznych), systemy parkowania głowić są tak skonstruowane, że praktycznie nie ma znaczenia czy dysk pracuje w pionie, czy poziomie. Większe znaczenie ma to czy i w jaki sposób dysk przenosi drgania na mechanizm głowic. Dlatego serwer ma gumowe nogi. Przy włożeniu między serwer i podłoże jakiejś miękkiej gumy lub pianki myślę, że spokojnie może leżeć na boku. Pomijam względy temperatury, ale to można monitorować. Powinno być w granicach 40-45°C max. I jeszcze jedno choć nie wiem czy mogę na forum. W moim NAS mam TOSHIBY zwykłe przeznaczone do PC. Pierwsze jakiekolwiek problemy wystąpiły po siedmiu latach. Różnica w cenie 100%. Powodzenia
 
Dysk przeszedł test krótki bez błędów. Później zapuściłem test długi ok. 9h i przeszedł do końca ale pojawił się monit o błędach bodajże w dwóch sektorach i pytanie czy naprawić dałem na tak i po naprawie test długi zakończył się sukcesem. Po włożeniu do NAS uruchomiło się bez ostrzeżeń z dyskiem. Co do danych jak na razie miałem na nim dane testowe bo dopiero NAS mam od ok 9 dni i cały cza coś tam testuje i ustawiam z różnymi skutkami. Co do położenia serwera zadałem pytanie do pomocy technicznej i pewien Pan odpowiedział że może leżeć bo u niego tak jest i to już od dawien dawna. Ta się zastanawiam jak moge szybko przywrócić moje ustawienia jakie miałem.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Surveillance Station