Pomoc Klaster SQL a QNAP TS-421

Newlo1

Passing Basics
Beginner
16 Marzec 2014
18
2
3
39
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam :)
Jestem początkującym użytkownikiem QNAP TS-421 :) Szukam porady doświadczonych użytkowników tego sprzętu:) W danej chwili jesteśmy w firmie w trakcie stawiania klastra SQL na 2 serwerach i macierzy dyskowej połączonej z serwerami bezpośrednio przez FC. QNAP ma nam służyć do tworzenia kopi zapasowej bazy SQL i raportów, i teraz pytanie jakie jest najlepsze lub jakie powinno być połączenie QNAP resztą sprzętu?? Czy to ma być QNAP bezpośrednio podłączony do serwerów czy do macierzy? I w jaki sposób najlepiej to zrobić?
Pozdrawiam
 
W takim wypadku jeśli backup będzie realizowany z serwera z danymi dostępnymi na vdisku z podpiętej do niego macierzy, to nie pozostaje Ci nic innego jak archiwizacja przez ten sam serwer. Ale nie jest to zalecane rozwiązanie! Jeśli tylko to możliwe, to spróbuj ominąć serwer przy wykonywaniu tej operacji zlecając transfer danych bezpośrednio pomiędzy macierzą a QNAP'em.
 
Dobrze ale w takim razie jaki jest najlepszy sposób podłączenia QNAP do macierzy? czy QNAP będzie widział macierz i na odwrót? czy QNAP posiada jakieś narzędzie do kopi zapasowych??
 
Dało by się podpiąć QNAP z macierzą przez ISCSI?
Prawdopodobnie tak.
How-To - Virtual Disk Drive - VDD

I dlaczego nie jest zalecana archiwizacja prze serwer??
Ponieważ podczas projektowania sieci zawsze na pierwszym miejscu jest jej optymalizacja, aby zredukować do minimum przepływający w niej ruch przy jednoczesnym zachowaniu zamierzonej funkcjonalności.

Jeśli jest Ci to obojętne to oczywiście możesz realizować archiwizację: Macierz <-> Klaster SQL <-> NAS.
Ale jeśli pozwalają na to warunki to zawsze lepiej pominąć serwer SQL i archiwizacje zlecić wyłącznie pomiędzy macierzą a serwerem NAS.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Do dysku wirtualnego należy przypisać udział sieciowy pod którym będzie on widoczny w systemie QNAP.
I zaplanować zadanie archiwizacji na jeden z poniższych sposobów:
  1. (z poziomu interfejsu zarządzania) Utworzyć nowe zadanie zdalnej archiwizacji udziału sieciowego podając za zdalny serwer localhost.
  2. (z poziomu konsoli) Napisać skrypt w Bashu wykonujący zadanie synchronizacji/kopii plików z dysku wirtualnego na dysk docelowy lub surowo umieścić polecenie cp w crontab'ie.
 
Hmmm czytam ten wątek i tak naprawde po każdym poście wracam do pierwszego. Mògłbyś napisać coś wiecej o tym środowisku niż dwa serwery i macierz? Wnioskuje że to bedzie klaster na MS SQL-u? Chyba że sie myle. Fajnie by było wiedzieć czy to środowiska fizyczne czy wirtualne, a jak wirtualne to jaki hypervisor
 
To chyba moim skromnym zdaniem prościej będzie robić kopię baz-bazy z pierwszego węzła klastra bo szczerze mówiąc nie znam macierzy HP i nie wiem jakie posiada mechanizmy robienia kopii zapasowej vdisków. Inna sprawa to weź pod uwagę że przy klastrze ideologia przechowywania plików baz jest trochę inna niż w zwykłym pojedyńczym serwerze MS SQL bo masz tam partycje na bazy, quorum i na usługę MSDTC.
 
Czyli rozumiem podłączyć QNAPA do serwera klastra i z niego robić kopię??Dobrze a jaki sposób podłączenia w takim razie byłby najlepszy?? Bezpośrednie wpięcie w serwer?? Czy prze switch??
 
jak podmapować vdiska QNAP-owi?? to co ty chcesz kopiować to co będzie na tej macierzy HP? to backup może ci nie wyjść a nawet śmiem twierdzić że napewno nie wyjdzie biorąc pod uwagę ilość zmian zachodzących systemie plików baz danych a o quorum już nie wspomne. zmapuj jakiś udział z Qnapa do 1 węzła i rób kopie normalnie z serwera MS SQL (tylko pamietaj że jak robisz kopie serwera MS SQL na udziały sieciowe to musi on chodzić na koncie usługi sieciowej inaczej nie zobaczy zmapowanego udziału) druga opcja to robisz sobie vdisk na QNAP-ie i po iscsi podpinasz wtedy MSSQL potraktuje go jako dysk lokalny
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus