Przy piwie Koncepcja serverów pod duza ilosc VM

M

Mało_ważny_l00ser

Guest
Czesc,
Czy temat wydaje sie prosty, aczkolwiek ciekawi mnie czy sa jakies dedykowanie rozwiazania pod taki przypadek jak moj.
Potrzebuje soft do virtualizacji ktory ogarnie mi jak najmniejszym kosztem ok 2500-3000 VM z debianem/ubutnu w wersji dekstopowej po VNC.
I teraz pytanie jest takie, jak to sensownie zoptymalizowac. Dodam tylko ze VM sa uzywane sporadycznie, bedzie dochodzilo do sytuacji ze 60-70% tych VM nie bedzie nawet uzywana w ciagu tygodnia/miesiaca... Ale w razie W, dostep do nich musi byc.

Czy sa jakies metody usypiania takich VM?
Jak podejsc do tego tematu przy tak duzej skali?

Jak macie jakies propozycje technologiczne ktore tutaj moga pomoc, prosze o porade ;)
 
Ok, i w czym to ma przewage vs VMvare, KVM, proxmox?
Jaka technologia/ficzer pozwala zoptymalizowac to co chce uzyskac?
 
Te 2500-3000 VM to raczej nie na jednym hoście chcesz robić?
VMWare podaje maks ok. 300 VM / host, nie wiem jak inne (może HyperV? :D)
Zakładając 4GB ramu dla VMki (bo chcesz desktopa i jeszcze vnc i pewnie żeby to jakoś sensownie działało) = 11TB ramu no i miejsce na dysku aby wszystkie pomieścić (~10GB czysta instalka debiana z desktopem) = ~30TB miejsca - ładnie.

W VMWare jak nie zrobisz rezerwacji ramu i proca to działa to nieźle (nawet wirtualka z Windowsem nie blokuje całego przypisania do VM tylko tyle ile faktycznie używa system).
Zrzut ekranu 2021-09-21 192419.png
 
Nie mowie o odwaleniu roboty, tylko wskazaniu koncepcji, ewentulanie pokierowania gdzie moge znalesc takie informacje, przyklady, nazwy technologii ktore mi w tym pomoga :p
 
No nie wiem co tu konceptować, moje doświadczenie praktyczne kończy się na dwóch serwerach z vmware spiętych vcenterem.

Wg. mnie bardziej będzie cię interesowała optymalizacja osu w wirtualce - aby zużywały jak najmniej zasobów w idlu.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
ja służbowo bym odpalił tutaj MCSa od Citrixa - ale to raczej nie ma zastosowania tutaj
tylko po grzyba 3k VMek .. - nawet moja korpo nie ma ich tyle .. ledwo 1800 ...
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. proxmox