Pomoc Konfiguracja serwera do zastosowań domowych

ban

Nowy użytkownik
Noobie
28 Listopad 2016
1
1
3
37
QNAP
TS-x51
Ethernet
null
Witam wszystkich.
Kupiłem QNAP TS-451 do potrzeb domowych głównie w celu zabezpieczenia, magazynowania i odtwarzania prywatnych filmów i zdjęć. Planuje, także w przyszłości założenie stacji monitoringu. Z zakupem trochę się pośpieszyłem i kupiłem serwer wraz z dwoma dyskami(wd20efrx) przed zagłębieniem się w temacie i znalezieniem tego forum. Dzięki, któremu zmieniła się trochę moja wizja konfiguracji serwera. Serwer posiadam od miesiąca i po zabawie z nim chciałbym skonfigurować go już docelowo. Proszę o pomoc i w razie czego o wyprowadzenie z błędu:

1. Początkowo planowałem dyski skonfigurować w raid 1. Zgodnie z informacjami, które przeczytałem z forum doszedłem do wniosku, że lepsze w moim przypadku będzie nie łączenie dysków w raid. A stosowanie pierwszego dysk do celów "bieżących" natomiast na drugim dysku nie pracować tylko robić okresowe kopie zapasowe ważnych plików.
2. Kolejnym problem, który mam to wybór woluminu, który z 3 dostępnych wybrać. Czytając informacje z forum do takich zastosowań polecany jest pojedynczy wolumin prosty. Natomiast proszę o wytłumaczenie różnic, między grubym woluminem, a uproszczonym wielokrotnym ( słowo elastyczność nie wiele mi mówi).
3. Nie do końca zrozumiałe mi są migawki, czy w zupełności z tego zrezygnować, czy ma to realny wpływ na bezpieczeństwo.

Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam za swoje nie fachowe słownictwo.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.2 Build 20161102
Model serwera: QNAP TS-451
 
1. Początkowo planowałem dyski skonfigurować w raid 1. Zgodnie z informacjami, które przeczytałem z forum doszedłem do wniosku, że lepsze w moim przypadku będzie nie łączenie dysków w raid. A stosowanie pierwszego dysk do celów "bieżących" natomiast na drugim dysku nie pracować tylko robić okresowe kopie zapasowe ważnych plików.
Pierwszy dysk/wolumen jest obciążony najmocniej operacjami systemowymi. Dlatego niejednokrotnie pojawiała się propozycja aby przeznaczyć na tzw "system" dysk mniejszy, taki do zarżnięcia :) Jeśli dasz wszytko w RAID 1-5 to wszystkie będą pracować cały czas z jednakowym obciążeniem.

2. Kolejnym problem, który mam to wybór woluminu, który z 3 dostępnych wybrać. Czytając informacje z forum do takich zastosowań polecany jest pojedynczy wolumin prosty. Natomiast proszę o wytłumaczenie różnic, między grubym woluminem, a uproszczonym wielokrotnym ( słowo elastyczność nie wiele mi mówi).

Może to będzie pomocne:

adownload.qnap.com_Origin_images_products_Application_notes_Flexible_Volume_1.png

How to use QNAP Flexible Volume Management? :: Storage ::NAS :: QNAP

3. Nie do końca zrozumiałe mi są migawki, czy w zupełności z tego zrezygnować, czy ma to realny wpływ na bezpieczeństwo.
W zastosowaniu "domowym" ja omijam tą funkcjonalność.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. wolumin prosty