Konfiguracja Ts 210 pod Serwer multimediów

Dziq

Nowy użytkownik
Noobie
25 Grudzień 2010
11
0
1
Witam !
W grudniu zakupiłem sobie Qnapa TS-210 raze w dwoma dyskami 2x 2Tb Samsung green. Moim celem jest stosunkowo pojemny serwer, do którego będę miał dostęp w domu z różnych urządzeń do multimediów. Głównie chcę by był moją bazą filmów (głównie HD), seriali, później muzyki i zdjęć.
Ostatnio zakupiłem sobie świetny player sieciowy Boxee Box, chcę by to urządzenie było głównym klientem mojego NAS'a (później chcę podłączyć system Sonos i być może inny player w drugim pomieszczeniu). Wszystkie urządzenia są spięte ze sobą po 1gbit lan.

Zastanawiam się jak najlepiej skonfigurować taki serwer, system plików (EXT3, EXT4), ciągle się waham jak ustawić w nim dyski : RAID 0, JBOD, Single Disk. Nie myślę o RAID1 bo zależy mi na maksymalnej możliwej powierzchni. Co do Single Disk to nie jestem pewien do końca tego jak to działa, czy mogę jednocześnie udostępniać dane z obu dysków w sieci (np. jeden dysk posiada katalogi filmy i seriale a drugi muzyka, zdjęcia itp.)wtedy teoretycznie mam bardziej bezpieczną konfigurację bo jak padnie dysk to tracę tylko jego zawartość. Między RAID 0 i JBOD jakoś nie mogę się dopatrzyć większych różnic, jak sprawdzałem prędkości w mojej małej sieci to są bardzo do siebie zbliżone (zresztą przy single disk też). P
Proszę o jakieś sugestie jak najlepiej skonfigurować taki serwer.

Z góry dzięki.
 
Witam,
System EXT4 - nowszy, szybszy, większe ilości plików w katalogu, wielkość pliku.
JBOD powinien w porównaniu do RAID0 zajmować mniej czasu procesora
RAID0 oraz JBOD nie dają zabezpieczenia w przypadku padu dysku.
SingleDisk, nie tworzy "struktury", więc jak padnie dysk, to zawsze dane na drugim przetrwają.
 
Dzięki Jarlath za odpowiedź widzę, że tylko Ty odpowiadasz na moje posty na tym forum :) Finalnie zastosowałem JBOD. Serwer pracuje już 5 dzień. Jakieś rady jak go skonfigurować? W poniedziałek jak będę miał więcej czasu to zabiorę się za przyuczenie tych linuksowych komend, które poleciłeś mi w innym wątku bo chcę wreszcie mieć funkcjonującego sensownego mass downloadera. Cały czas zastanawiam się nad jedną funkcją czyli jak mogę zalogować się na serwer spoza mojej domowej sieci, nie ukrywam, że w niedalekiej przyszłości była by to bardzo przydatna funkcja :)
 
Jaki masz router? Pewnie jest tam opcja "Port Forwarding", Dla przykładu w LAN QNAP słucha ssh na IP 192.168.0.10 i porcie 22, za pomocą przekierowania portów możesz "wystawić" tą usługę na porcie np 1222 adresu IP po stronie WAN, więc uzyskasz dostęp z zewnątrz. dynDNS (np), pozwala śledzić twoje IP publiczne podczas zmiany przez operatora. W obu przypadkach szczegóły powinny być w instrukcji Twojego routera.