Pomoc Konfiguracja udostępniania plików po LAN z uprawnieniami i dodatkowo FTP na zew.

Yozz

Nowy użytkownik
Noobie
29 Maj 2018
5
1
3
QNAP
TS-x53A
Ethernet
null
Witam...

Po zakupie i pierwszym uruchomieniu, aktualizacji, wstępnie skonfigurowałem QNAP-a TS-253A 4.3.4 Build 0597 jednak już widzę iż pewne ustawienia nie są takie jak bym chciał i nie mogę sobie z nimi poradzić. Wcześniej pracowałem chwile na QNAP HS-210 ale nie konfigurowałem go od początku, a jedynie przekonfigurowałem parę opcji zatem proszę o pomoc.

Na QNAP-ie mam utworzone 2 woluminy (nie wiem czy to prawidłowe podejście dla moich celów... )

A. DataVol1: przeznaczenie na pliki wewnętrzne wymiany danych z różnymi prawami dostępu po sieci lokalnej w grupie roboczej XYZ
B. DataVol2: z przeznaczeniem na FTP dla klientów z zewnątrz

Mam również utworzonych 5 użytkowników (admin, spr, ksg, dtp, ftp)

Dostęp póki co poprzez Qfinder Pro i z ustawienia ip na DHCP.

Problemy i pytania:

1. W jaki sposób ustawić na wolumenie A, aby w sieci Windows (oraz 1 MAC) dostęp do konkretnych zasobów miały konkretne grupy osób a pozostałe katalogi były niedostępne? Iść drogą katalogów współdzielonych? jeśli tak to moge prosić o wskazówki? albo jakiś link do tutoriala? Aktualnie nie wiem dlaczego ale w sieci mam możliwość wejscia do QNAPA i dalej Home, Homes, Public, Web - bez podawania loginu i hasła...

Użytkownicy / foldery / uprawnienia do utworzenia np:

admin - dostep do wszystkiego
ksg - do katalogu SPRZEDAŻ i FINANSE
spr - do katalogu SPRZEDAŻ
dtp - PDF, cały FTP, TECHNICZNY
ftp - tylko swój podkatalog w FTP​


2. Jak ustawić na wolumenie B, ftp-a by zalogowany użytkownik widział tylko swój folder i jego zawartość, a do innych nie miał dostępu? czy muszę za każdym razem tworzyć nowego użytkownika? czy można to jakoś zautomatyzować dla nowych klientów by było mniej uciążliwe?


Dziękuję za wszelką pomoc, wskazówki etc.
Przepraszam za ew. dłuższy brak odpowiedzi.


Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4 Build 0597

Model serwera: QNAP TS-253A
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. brak dostępu do /home
  2. użytkownik bez hasła