Który Raid dla pewności ?

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

dav000

Passing Basics
Beginner
19 Czerwiec 2020
19
1
3
46
QNAP
null
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Witajcie.
Kupuję niedługo pierwszy NAS (dwóch kolegów z tego forum pomogło mi w wyborze, padło na TS 473.
We wszystkie schematy Raid'ów się nie zagłębiałem, wiedziałem tylko że 0 i 1 to żadne bezpieczeństwo, a wiadomo że w głównej mierze po to kupujemy dysk NAS.
Byłem też pewny że RAID 5 to juz wystarczające zabezpieczenie danych, gdzie przed zakupem w polskim sklepie pan mi wytłumaczył że RAID 5 "przeżyje" awarie jednego dysku, dwóch już nie. Dopiero RAID 6 może sobie "pozwolić" na awarię 2 dysków z 4 zatok (moj przypadek)
Jak to jest w rzeczywistości? Który RAID jest bezpieczny, przy tym w miarę szybki, Czytałlem troche i przypadki gdzie w tygodniu padły dwa dyski nie są odosobnione.

Pozdrawiam
 
Odpowiem przewrotnie, ale żaden. Bezpieczeństwo 100% daje 3-2-1.
 
Odpowiem przewrotnie, ale żaden. Bezpieczeństwo 100% daje 3-2-1.
ten rodzaj kopii stosuje, jeden dysk mam u brata, plus jak odpalę NAS jedną kopię będę robił na chmurę, plus mam jeszcze seagate zew , moje pytanie odnoszę na razie do samego NAS, to na nim będę pracował i chcę by to było jądro wszystkich danych z dużym poziomem bezpieczeństwa.
A Ty jaki masz RAID?
 
Dopiero RAID 6 może sobie "pozwolić" na awarię 2 dysków z 4 zatok (moj przypadek)
To prawda.

Raczej RAID 1 aka lustro na góra dwóch dyskach , system na osobnym dysku (SSD/M2 prefererowane) + UPS.
Dla domu RAID5 nie ma zastosowania.
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong
To prawda.

Raczej RAID 1 aka lustro na góra dwóch dyskach , system na osobnym dysku (SSD/M2 prefererowane) + UPS.
Dla domu RAID5 nie ma zastosowania.
"System RAID 10, znany również jako RAID 1 + 0, polega na łączeniu dwóch lub więcej urządzeń RAID 1 w jedną macierz RAID 0. Na przykład, dwa dyski twarde są montowane w macierzy RAID 1, dwa inne dyski twarde są montowane w identyczny sposób itd. Wymaga to co najmniej czterech dysków i zawsze w parzystych liczbach. Złożona grupa tworzy jednostkę logiczną, która będzie powiązana z innymi klastrami, aby umożliwić ich przeplatanie się, tak jak w przypadku macierzy RAID 0. Nadmiarowość danych w każdej podjednostce zapewnia ich bezpieczeństwo, a dystrybucja danych na kilka jednostek logicznych przyspiesza odczyt i zapis." --- a co z RAID 10 w takim razie ?
 
dla domu czy firma ?
dla domu - nie robiłbym więcej niż RAID1
firma - zależy od potrzeb
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong
dla domu czy firma ?
dla domu - nie robiłbym więcej niż RAID1
firma - zależy od potrzeb
Mam firmę w domu :p, tak na serio, są dane księgowe które muszą zostać na wieki, ale także prywatne zdjęcia filmy (coraz więcej 4K) to także dla mnie duża wartość.
 
na wieki czyli 5 lat.

mocno radze kupić nasa do celów firmowych i nie mieszać tego z danymi prywatnymi.

w takim przypadku RAID5 + kopia na dysk USB + kopia do chmury
 
na wieki czyli 5 lat.

mocno radze kupić nasa do celów firmowych i nie mieszać tego z danymi prywatnymi.

w takim przypadku RAID5 + kopia na dysk USB + kopia do chmury
myślałem o tym, ale danych prywatnych przybywa. Dwa nasy: priv i firma to już przesada. Ale dziękuję za sugestię. KOrzystając z okazji mam jeszcze jedno pytanie, na stronie w opisie jest zdanie: "Model TS-473A obsługuje systemy QTS i QuTS hero, umożliwiając użytkownikom przełączanie pomiędzy systemami operacyjnymi w zależności od potrzeb" . Systemu jeszcze nie wybrałem, czy rzeczywiście można mieć jednocześnie dwa? I czy przy zakupie dysków SSD/M2 wystarczy 2x250 GB czy lepiej kupić już 500GB?
 
wa nasy: priv i firma to już przesada.
Życzę Cie oby kontrola nie przypiętroliła się do czegoś co znajdzie mimochodem.

Systemu jeszcze nie wybrałem, czy rzeczywiście można mieć jednocześnie dwa
Padło piękne słowo polskie "MIĘDZY" - co oznacza albo jedno albo drugie. KAPICH ?

250 GB na system to dobra rozmiar - zakładam że będziesz miał osobno dyski na system i osobno dyski na dane.
 
Życzę Cie oby kontrola nie przypiętroliła się do czegoś co znajdzie mimochodem.


Padło piękne słowo polskie "MIĘDZY" - co oznacza albo jedno albo drugie. KAPICH ?

250 GB na system to dobra rozmiar - zakładam że będziesz miał osobno dyski na system i osobno dyski na dane.
nie do końca |między" lecz "przełączanie pomiędzy systemami " , stąd moje pytanie. 2. Tak system będzie na SSD, dane HDD
 
możesz mieć albo QTS albo QTS HERO
zmiana = skasowanie danych - tak wszystkich.
 
Panowie, dziękuję za oświecenie. @pigers Tobie szczególnie. Miłego wieczoru
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. różne dyski
  2. dav000
  3. Jaki raid