Który serwer NAS wybrać?

Abishai

Nowy użytkownik
Noobie
11 Marzec 2014
4
0
1
47
QNAP
null
Ethernet
null
Witam wszystkich, mam nadzieje ze jeszcze nie znudzilo wam sie odpowiadac na pytania o to co kupic, bo z takim pytaniem wlasnie wyskakuje.

Moze aby rozjasnic sytuacje kilka slow o tym co mam i czego bym oczekiwal..

Nas ktory posiadam (S DS414) do tej pory sluzyl w zasadzie tylko jako duzy dysk na dane, w przewazajacej wiekszosci byly to (backupy) bibliotek z programow do obrobki foto, time machine, domowa chmura, serwer pocztowy, udostepniane byly z niego media (muzyka) oraz download station. Wiec jak widac, nie pracowal ciezko;)

Do tej pory pracowalem na macu pro gdzie w srodku siedzialo 4 dyski po 1Tb kazdy (nie liczac systemowego SSD) wiec na DS414 wrzucane byly juz zakonczone projekty do ktorych nie potrzebowalem wgladu "na zywo".
W chwili gdy potrzebowalem cos odkopac z zakonczonych projektow, kopiowalem potrzebna biblioteke na dysk w duzym macu.
Poniewaz nie tylko foto czlowiek zyje, czasem potrzebowalem odpalic windowsa (niektore specjalistyczne programy sa tylko na winde).
Poniewaz duzy mac idzie na sprzedaz a ja sam zamierzam sie przesiasc na macbooka, zmieniaja sie moje wymagania odnosnie NASa i nadeszla chwila kiedy trzeba sie przesiasc z S na Qnapa.
Czego potrzebuje:

1. Wirtualizacja - zeby nie trzeba bylo instalowac fizycznie innych systemow na macbooku. (raczej nie bede odpalal wiecej niz jeden system jednoczesnie ale dobrze by bylo aby to dzialalo w miare sprawnie - nie chodzi mi odpalanie gier, tylko specyficzne aplikacje).
Moje pytanie w tym temacie, czy jak mam odpalony system przez wirtualizacje to porty usb sa dostepne tak jak w normalnym kompie? Bo system systemem ale najczesciej musze jeszcze cos podpiac po usb.
Ja wiem teraz tym pytaniem pewnie rozbawilem wiekszosc czytajacych ale nie ukrywam ze z Qnapem i wirtualizacja jeszcze nie mialem doczynienia i dlatego takie lamerskie pytania, wiec prosze o wyrozumialosc.

2. Wystarczajacej wydajnosci aby serwerek dawal rade z tym z czym do tej pory dawal rade S oraz w przyszlosci chcialbym wykorzystac serwer jako domowe centrum rozrywki (via Plex albo cos podobnego).
Mozliwosc rozbudowy RAMu w razie gdyby zaszla taka potrzeba.
3. 6 zatok HDD
4. Najlepiej zeby siedzial Intel w srodku.

Z tego co widzialem w sieci i w rozsadnych widelkach cenowych widzi mi sie Qnap TS-651
No i teraz kolejne lamerskie pytanie,
Czy ten model da sobie rade z tym do czego go potrzebuje? Czy lepiej zainwestowac w TS-653 Pro a moze od razu isc po bandzie i kupic TS-670 Pro. Tylko czy to nie bedzie juz sprzetowy przerost formy nad trescia?

Wszelkie rady i sugestie bardzo mile widziane i z gory za nie dziekuje:)
 
Cześć

aleś przywalił litanie :D
myślę że bardzo na miarę będzie szyty TS-671 8 GB ramu wystarczy na parę OS wirtualnych. Można zwirtualizowanemu systemowi udostępnić fizyczny port USB. Powinien zaspokoić Twoje potrzeby w 100 %.

Jakby CPU było mało to kolega @Paweł Tołoczko umieścił bardzo ładny tutorial, jak wymienić CPU w QNAPie coby było szybciej. How-To - TS-x70 upgrade to Ultimate Version (CPU + RAM)
 
Jeżeli tylko od czasu do czasu potrzebujesz odpalić Windowsa, ja bym jednak proponował jakieś Parallels. Mi w takiej konfiguracji pracuje się lepiej niż przez remote desktop. Sam noszę się ze zmianą z MBA na MBP i starego S na jakieś QNAPA do wirtualek, ale Windowsa lokalnie będę uruchamiał. Stąd w MBP 16GB RAM.
 
Dziekuje wszystkim za wypowiedzi.
Rozumiem ze mam sobie nie zawracac glowy modelami TS-651/TS-653Pro, ale dlatego ze nie dadza rady z moimi oczekiwaniami czy chodzi o cos innego?
Proponowany tutaj TS-671 troche przekracza moj zalozony na ten cel budzet, ale stare ludowe przyslowie powiada ze biednego nie stac na gowniane rzeczy;) Wiec jak bedzie trzeba to wysuplam zaskorniaki. W zamian bede mial mozliwosc naprawde mocnej rozbudowy, wlacznie z wymiana procka. Rozumiem przez to ze w wymienionych wczesniej modelach rozbudowac moge tylko pamiec.
 
nie wiem, nie sprawdzałem możliwości rozbudowy CPU w pozostałych modelach.
Lepiej jest dołożyć i rozbudować i mieć spokój :) niż wytanić i wściekać się.


PS: święta racja z tą biedą.
 
Czy ten model da sobie rade z tym do czego go potrzebuje? Czy lepiej zainwestowac w TS-653 Pro a moze od razu isc po bandzie i kupic TS-670 Pro. Tylko czy to nie bedzie juz sprzetowy przerost formy nad trescia?
x51 to mało, aby pociągnąć wirtualizacje i Plexa jednocześnie. Myślę, ze x53 to takie minimum.
 
Na moim 451 z 8gb bez problemu lata plex i wirtualka (cały czas Windows 7).
Procek dochodzi do 90% użycia przy trzech oglądających, maszyna cały czas włączona ( dwie bazy MsSql i Oracle, dodatkowo małe jak mono lub interfbase).

Sam pracuje na Mac Pro (programowanie plus FCPX) i Windows 7 oprócz baz pracuje jako robót biurowy i soft do firmy. Media do filmów mam na stacji USB 3.0. Kopie na serwerze. Czasami brakuje mi możliwości uruchomienia drugiej wirtualki jak i tego że proces konwersji surówki wrzucił bym po stronie serwera.
Ale od czegoś trzeba zacząć, na pewno za 3 lata wymienię na i7 w 6 zatokach

Jabadabadu
 
  • Sad
Reakcje: Silas Mariusz
Ale chyba bez transkodingu. x51 to najslabsza nowa seria urządzeń.
dwie bazy MsSql i Oracle, dodatkowo małe jak mono lub interfbase
Wszystkie są małe. Gdyby były duże to serwer by sobie nie poradził.
Milion rekordów w bazie. Dajesz zapytanie o jedno konkretne z nich. Ten serwer sobie nie poradzi. FYI: home.pl, ovh nie potrafilo sobie poradzić z tym forum, ktorego baza MySQL zaledwie zajmuje 400Mb. Za to Intel Xeon E3-1225 i 16GB ramu już tak.
 
Trans leci na 100% na komórki i czasami na kompach czy tv też bo kodeków w filmach nie mam wszędzie dedykowanych do wyłączenia.

Pod koniec tygodnia zrobię nagranie z testu gdzie włączę 3 userów na plexie z chodząc VS

Jabadabadu
 
  • Sad
Reakcje: Silas Mariusz
Rozdziałka max 480 nie więcej. Widzisz gdzieś podane przeze mnie rozdzielczości?

Jabadabadu
 
Panowie, dziękuję za pomoc B-)

Przeglądam sobie oferty sklepów i widzę że TVS-671 istnieje w trzech odmianach, z procesorem i3+4GB, i5+8GB oraz z Intel Pentium G3250+4GB.
Najbliżej moich widełek cenowych jest ten ostatni z wymienionych, ale mam go sobie odpuścić? Czy w nim też mogę ten CPU potem podmienić na np. i5/i7?
Po przesiadce na maca pro (2 x 2,26 GHz Quad-Core Intel Xeon) kwestie procesorów przestały mnie interesować i jestem z tym kilka lat w tyle.
Jak potrzebowałem więcej mocy - dorzuciłem RAMu i to wystarczyło.
Dlatego teraz nie wiem, czy ten G3250 jest wymienny/kompatybilny z i3/5/7?
Na początek chcę kupić z minimalną ilością RAMu - dokładka RAMu/wymiana CPU zostaje jako opcja na przyszłość.
Nie chciałbym jednak zamknąć sobie możliwości rozbudowy oszczędzając na starcie niecałe 50£ - z drugiej jednak strony jeżeli ten CPU potem mogę bez
problemu wymienić na któryś z rodziny i3/5/7 to te 50£ wolę przeznaczyć na kolejny HDD bo planuję dokupić kolejne 2 do tych 4 z synka które przerzucę do Qnapa.
 
Przeglądam sobie oferty sklepów i widzę że TVS-671 istnieje w trzech odmianach, z procesorem i3+4GB, i5+8GB oraz z Intel Pentium G3250+4GB.
Najbliżej moich widełek cenowych jest ten ostatni z wymienionych, ale mam go sobie odpuścić? Czy w nim też mogę ten CPU potem podmienić na np. i5/i7?
Wg tego posta i następnych, możesz.
 
pamiętaj tylko że nie przeniesiesz prosto danych z Synka na Q prosto za pomocą jakiegoś kreatora.
jest kilka opcji ...
 
Dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź.
Z mojej strony to jak na razie wszystko, mam nadzieję że z resztą sobie już sam poradzę i nie będę wam tutaj truł za wiele, chociaż nie ukrywam że bardzo mi się podoba na tym forum, ludzie pomocni i cierpliwi dla takiego "męczydupy" jak ja.
Czuję że Qnap to dobry wybór.
Jeszcze raz dziękuję za wszystko panowie B-)
pamiętaj tylko że nie przeniesiesz prosto danych z Synka na Q prosto za pomocą jakiegoś kreatora.
jest kilka opcji ...
...
Jeżeli wszystko co dla mnie istotne, przerzucę na zewnętrzny dysk/dyski, te które były w synku sformatuję i potem włożę do Q + dorzucę jeszcze dodatkowe 2
to wszystko po skonfigurowaniu Q od zera bez większego problemu wrzucę ponownie, czy się mylę i wychodzi ze mnie totalny tłuczek do ziemniaków..