Pomoc Kupiłem QNAP TS-409

marcingebus

Nowy użytkownik
Noobie
2 Grudzień 2016
2
1
3
52
QNAP
TS-409/409 Pro
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich zakupiłem używanego QNAP TS-409. Qooglam i googlam i nie potrafię znaleśc żadnego tutriala do tego modelu. Czy to jest tak stary czy tak prosty model, że nie ma do tego instrukcji??

Pytam, bo miałem probem polagający na tym, że zamienilem miejscami dyski i chciałem od nowa skonfigurować dyski a nie chciał mi syatsrtować. Po usunięciu partycji z pierwszego dysku, coś poklikałem i ruszył, ale już drugi dzień synchronizuje macież (mam 4 dyski 1T w RAID 5. Nie potrafię też wyklikać aby mieć do niego dostep przez sieć. Na razie mam kabel bezpośrednio z Lapka do QNAP bo jeszcze nie wymyśliłem gdzie go postawić i wpiąć

Jest też dużo postów o QTS 4.3.x, QTS 4.2.x czy mnie to też dotyczy, czy to tylko dla nowszych modeli?
 
uu - staroć , firmware zatrzymał sie na 3.3.3 podczas gdy teraz jest 4.2 (4.3 dla szalonych ludzi)

TS-409 :: Pobierz :: QNAP
Czyli to co mam, to jest QTS-3.3.3 ? Na zacytowanej stronie byłem i instrukcji do 3.3.3/TS-409 właśnie nie ma. Nie wiem czy mogę, mając 4 dyski jeden z macieży RAID-4 wyłączyć? Czy mogę zamist 1T wstawić 2T i czy dodatkową powierzchnię mogę jakoś wykorzystać itd... Czy zostają mi jakieś anglojęzyczne strony?
Sprawa chyba rozwiązana. Problemy jakie miałem, to:
1. Brak widoczności QNAPa przez stacje windowsowe, mimo poprawnego "klikania".
2. Generalnie brak wiedzy i źródeł jej pozyskiwania na temat TS-409.

Jeszcze troszkę tła: podczas reinstalacji QNAPa wyczyściłem partycję na pierwszym dysku i klikałem QuickStart z QFindera. Na pewnym etapie chce plik z Firmware, który oczywiście poprawny miałem. Na tym jednak system się zatrzymywał. W którejś iteracji kliknąłem "pomiń" i poszło dalej. Efekt: niby wszystko działa, ale nie działało udostępnianie. Na działającym QNAP wgrałem nowy firmware (nowy = starsza wersja, bo gdzieś wyczytałem, że taką samą wersję nie łyka.

Sprawa się rozwiązała więc po wgraniu od nowa Firmware. Widać poprzednio nie wgrał się prawidłowo, lub 3.3.3 ma jakiś flek.