Mój pierwszy NAS. Pomoc przy wyborze: TS-231P + mi box s VS. TS-251A

lukas_art

Nowy użytkownik
Noobie
3 Luty 2019
3
0
1
47
QNAP
null
Ethernet
null
Witam wszystkich.

W najbliższych dniach chciałbym stać się posiadaczem mojego pierwszego urządzenia typu NAS.
Staram się jak najwięcej czytaj, niestety coraz częściej napotykam na przysłowiową ścianę. Jestem przekonany, że szybko naprowadzicie mnie na właściwe tory.
W pierwszej kolejności opiszę Wam jak chciałbym, żeby całość w oparciu o jakiegoś QNAP'a działała z podziałem na PRACĘ i ROZRYWKĘ.


PRACA:

Pracuję jako architekt. Pracuję i w domu, i w swojej pracowni. I tu, i tu mam stacjonarne komputery, dodatkowo na wyjazdy laptop. Wszędzie Windows 10.
Od lat mam na dysku każdego swojego komputera identyczny pod każdym względem katalog firmowy, który z roku na rok powiększa się o nowe katalogi, podkatalogi, pliki… Na tą chwilę to około 400GB. Oczywiście 90% to archiwa, do których sięgam sporadycznie lub w ogóle… ale mieć muszę, nie wiadomo kiedy się przydadzą.
Do tej pory co kilka dni podłączałem dysk zewnętrzny i kopiowałem katalogi, które wiedziałem, że się zmieniły – strasznie upierdliwa sprawa.
Dodatkowo ten sam dysk zewnętrzny musiałem zabierać z domu do pracowni i odwrotnie żeby dbać o aktualizację w/w katalogu na każdym komputerze.

Stąd chyba logiczny pomysł zakupu takiego QNAP’a.

W domu i pracowni mam niestety słabe łącze internetowe i to się tak szybko nie zmieni (10/2Mb) – taka okolica. Dlatego w praktyce chciałbym, żeby działało to następująco, przykład:
- pracuję w domu, na koniec dnia poprzez aplikację QNAP zainstalowanej na komputerze włączam funkcję aktualizacji wspomnianego katalogu firmowego. Zakładam, że nadpisują się wtedy tylko pliki, które zmieniły swoją datę zapisu lub wielkość, więc nie będzie się kopiowało za każdym razem te 400GB.
- dnia następnego jadę do pracowni. Tam, po odpaleniu komputera też poprzez program QNAP synchronizuję ten sam katalog.
- na koniec pracy znowu synchronizuję, żeby po powrocie do domu pracować na aktualnych już plikach.
… i tak do emerytury

Mam znajomych, którzy pracując tylko w pracowni, lub tylko w domu i nie bawią się w jakieś synchronizacje, tylko po prostu działają bezpośrednio dysku NAS’a. W moim przypadku – właśnie ze względu na tryb pracy i cholernie słabe łącza – to chyba mało realne. Czy mam rację?


ROZRYWKA:

Czyli…
MUZYKA – spotify, tuneIn i na dysku moja biblioteka mptrójek (40GB)
ZDJĘCIA – na dysku około 30GB
FILMY, KONCERTY – netflix, ipla, TED, redbull tv, tvn player, youtube, na dysku pliki mkv (720p, 1080p) i stare avi rmvb wszystkie z plikami tekstowymi (około 2TB)

Nie mam telewizora i mieć nie będę… mam tylko projektor (EPSON EH-TW5400 / full HD). Jak stanieją projektory 4K pewnie wymienię.

Teraz projektor podłączam z laptopem. Wszystkie wspomniane wyżej serwisy i pliki odpalam bezpośrednio z przeglądarki lub z dysku. Niewygodnie jak cholera!
Chciałbym zmienić to i kupić:
- QNAP TS-251A, postawić go w pokoju gdzie mam projektor, podłączyć przez HDMI właśnie do projektora, a kablem audio do wzmacniacza stereo.
- lub tańszy QNAP TS-231P, postawić go w gospodarczym gdzie mam szafę rakową, wpiąć w sieć domową LAN, a w pokoju gdzie mam projektor kupić np. mibox s 4k. Wtedy serwisy internetowe odpalam właśnie z miboxa, a wszystkie pliki muzyczne i filmy z dysku QNAP’a również za pośrednictwem miboxa. Tutaj zaznaczę, że w domu mam dwa AP, więc zasięg wi-fi wszędzie (zwłaszcza z pokoju z projektorem) jest bardzo dobry.

Osobiście wolałbym NAS’a trzymać z dala od pokoju z projektorem gdzie grasują moje dwie małe córy dlatego bardziej skłaniałbym się do rozwiązania rozdziału, ale oczywiście jak będzie trzeba to i ten problem rozwiążę. Dodatkowo czytam w archiwalnym tematach forum, że większość z Was uważa, taki rozdział za jedynie słuszny – QNAP do archiwizowania i przechowywania, a jakiś BOX TV do odtwarzania.

Niestety nie mam w tej dziedzinie żadnego doświadczenia i te wszystkie zagadnienia gdzie piszecie o różnych problemach związanych z przesyłaniem danych video/audio, standardy kodowania… to dla mnie istna magia!

Proszę o Waszą opinię bo naprawdę już zgłupiałem i mam mętlik w głowie.

Pozdrawiam,
i z góry dziękuję za wsparcie.
 
stare avi rmvb wszystkie z plikami tekstowymi (około 2TB)
rmvb ? litości to prosi sie o kłopoty - przerób to na mp4 (h264) i będziesz miał łatwiejsze życie ... i mniej miejsca do zajmie ;)

Polecam tańszego nasa i jakiś odbiornik typu mibox - dłużej będziesz to konfigurował , ale masz mnie roboty później :)
 
Posiadam leciwego 212P który służy jako magazyn głównie filmów i zdjęć. Używam Miboxa do odtwarzania contentu. Niestety NAS jest do wymiany bo po którejś aktualizacji klienta Plexa na miboxie odtwarzacz powiedział mi że oprogramowanie serwera Plex jest za stare i muszę zainstalować aktualizację. 212P już nowszej nie dźwignie bo ma procesor ARM. Więc tymczasowo do zmiany NASA postawiłem serwer Plexa na laptopie, a jako źródło danych ustawiłem qnapa. Wszystko śmiga elegancko, tylko niestety musi być laptop uruchomiony. Jeżeli chcesz budżetowo to bierz tańszego NASA, byle z prockiem Intela żeby Plex się aktualizował. Polecam się też zastanowić nad jakimś 4-kieszeniowcem, na system dajesz dysk SSD i zostają 3 kieszenie na dyski. Z czasem mogą się przydać. A swoją drogą MiBox to zajebista sprawa, netflix, youtube i inne aplikacje naprawdę zapierniczają (oczywiście docelowo w planach Nvidia Shield :)
 
Dziękuję za szybkie podpowiedzi.
Co do wyboru wydaje mi się, że ten podział na urządzenie archiwizujące i osobno jakiś np. mibox jest sensowny. Idę w tym kierunku. Teraz tylko wybór samego urządzenia.

Jeżeli chcesz budżetowo to bierz tańszego NASA, byle z prockiem Intela żeby Plex się aktualizował.
Ok... tylko model TS-231P, który brałem pod uwagę jako tańszy, ma procesor AnnapurnaLabs Cortex-A15. Więc rozumiem, że według Ciebie odpada tak?
Najtańszy z procesorem Intela to TS-251+, ale to już koszt prawie razy dwa - trochę to przekracza mój budżet... chyba, że naprawdę ten procesor Intela robi aż taką różnicę?
 
Najtańszy z Intelem to bodajże TS-251A - posiada 2-rdzeniowy Intel Celeron 1,6 GHz i kosztuje na morelach 1169 zł. Nadpłacisz 400 zł ale myślę że wybór będzie bardziej przyszłościowy niż ten 231 z jakimś no-name prockiem :p Pamiętaj że apetyt rośnie w miarę jedzenia i za chwilę po za tymi funkcjami serwera które opisałeś wyżej zobaczysz inne możliwości jego wykorzystania a wtedy mocniejsza konfiguracja się przyda.
 
za chwilę po za tymi funkcjami serwera które opisałeś wyżej zobaczysz inne możliwości jego wykorzystania a wtedy mocniejsza konfiguracja się przyda
I tutaj chciałbym właśnie dowiedzieć się o tych innych możliwościach.
Bo mimo wszystko (znając swoje podejście) jestem prawie na 100% przekonany, że urządzenie tego typu będzie służyło mi tylko jako backup danych i pewnie góra dwa razy w tygodniu, podczas oglądania jakiegoś filmu za pośrednictwem Plex Media Serwer na QNAP'ie i miboxa podłączonym do projektora.
- rejestrator kamer IP mam w szafie jako odrębne urządzenie,
- pobieranie plików z sieci BitTorrent - zdecydowanie nie potrzebuję,
- serwer FTP, strony www, skrzynki pocztowe... wszystko to mam wykupione w usłudze konkretnego operatora i na 100% nie będę się bawił w wykorzystanie swojego QNAP'a do takich celów - nie dla mnie, zbyt skomplikowane; nie pisząc o mojej prędkości netu... mieszkam daleko poza dużym miastem.

Możecie się ze mnie śmiać, ale przez 7 ostatnich lat mój backup danych odbywał się za pomocą dysku zewnętrznego podłączanego przez usb, raz na kilka dni w celu ręcznego przegrania plików, które się zmieniły. Człowiek to jednak do wszystkiego może się przyzwyczaić:)
I pewnie wielu z Was szybko odpowie - "to rób tak dalej". Niestety ostatnio zobaczyłem u znajomego, w jego pracowni jak sprawnie mógł pobrać potrzebne akurat dane właśnie ze swojego NAS'a z domu. i pomyślałem: TEŻ TAK CHCĘ:)

Ale wracają do tematu samego już urządzenia. Obawiam się, że i to urządzenie (mowa tu o najprostszym TS-231P) będzie do moich potrzeb mocno niewykorzystane.
Tu już nie chodzi o te dodatkowe 400zł, ale bardzo często kupując jakiekolwiek urządzenie z szeroko pojętej elektroniki, wybieram to droższe, lepsze, bardziej rozwojowe, z możliwością rozbudowy itd. A w efekcie używam go wykorzystując jakiś ułamek jego możliwości. Ten apetyt w miarę jedzenia działa u mnie idealnie podczas samego zakupu, potem życie pokazuje, że to było nic innego jak zwykły wilczy apetyt:)

Stąd moje pytanie: czy w moim przypadku, biorąc pod uwagę powyższe, wystarczy jak kupię TS-231P ? Czy dalej uważacie, że jedynie słuszny wybór to Intel, czyli np. TS-251A
???

bierz tańszego NASA, byle z prockiem Intela żeby Plex się aktualizował
To znaczy, że PLEX na innym procku nie będzie miał możliwości aktualizacji? niestety nie rozumiem:)
 
polecamy nas na Intelu z prostego powodu - mogą więcej niż ich bracia na ARMie

jeśli chcesz wydać mniej pieniędzy, spoko - to TWÓJ wybór, to ty płacisz w końcu

fakt że coś jest dostępne (np szyberdach) nie znaczy że musisz z niego korzystać (możesz go zasłonić ..).
 
To znaczy, że PLEX na innym procku nie będzie miał możliwości aktualizacji? niestety nie rozumiem:)

Nie wiem jakie jest wsparcie dla procka z 231 i do kiedy będą go aktualizować, ale dla mojego 212P wsparcie wygasło bo aktualizacje serwera Plexa już na niego nie wychodzą, wobec tego aplikacja klienta Plex odmawia połączenia z serwerem bo (oprogramowanie serwera jest zbyt stare) :p Nie mówię że w przypadku procka z 231 tak będzie, ale jednocześnie szczerze wątpię żeby coś takiego przydarzyło się dla procka ze stajni Intela.

A co do innych możliwości.. Możesz nagle odkryć że qnap całkiem nieźle może sobie radzić jako kombajn sterujący urządzeniami inteligentnego domu i przy okazji kolejnego remontu może będziesz chciał spróbować swoich sił w tym temacie. Taki przykład z czapy ;)

Tak naprawdę jeśli jesteś jak piszesz w 100% przekonany że NAS posłuży tylko do podstaw które wymieniłeś to kupuj tańszego. Wymienić zawsze można, a Qnapy zwykle trzymają cenę.
 
>Polecam tańszego nasa i jakiś odbiornik typu mibox - dłużej będziesz to konfigurował , ale masz mnie roboty później

a ja bym polecil Google Chromecast 4K - mysle, ze bardziej urniwersalne rozwiazanie. Poslugujesz sie komorka ..tam sa rozne appki - do streamowania z netu, z lokalnych zasobow np. VLC - tvp, netfilix, wp pilot, cda itp. Chromecast jak zacznie streamowac, to juz nie obciaza komorki.

Chromecast 4K bo daje rade h.265
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts-212p plex