Małe biuro projektów - duże pliki 6-8 dysków

AKdesign

Nowy użytkownik
Noobie
8 Kwiecień 2019
4
0
1
53
QNAP
TS-x53A
Ethernet
802.11g (Wi-Fi 3)
Dzień dobry.
Przymierzam się do zakupu serwera NAS Qnap .
Potrzebuję, pomocy i porady w doborze urządzenia, ponieważ Qnap oferuje bardzo szeroką gamę urządzeń.
Generalnie pracujemy na 3 mobilnych stacjach roboczych. (I7+Win 7 i Xeon+Win10 workstation) , pracujemy na oprogramowaniu CAD, photoshop, oraz sporadycznie aplikacjach do renderowania (maxwell render).
Dużą czesc danych na dyskach stanowia chmury punktow, ze skanowania obiektow architektonicznych.
Pozostale pliki, to pliki projektow, rysunkow itp w roznych formatach.
Dotychczas dane gromadzilem na dyskach zewnetrznych Seagate Backup Plus 8TB .
Mam tych dysków już 5.
Najczęściej łączyłem je poprzez port USB3, tak więc pliki byly bezposrednio zapisywane na tych dyskach.
Badz tez poprzez siec WI-Fi.

Chciałbym zakupic urzadzenie, ktore pomiesci conajmniej 6 dyskow (minimum) , a najlepiej z 8
Budzet brutto max ok 5 tyś. +-
Zalezy mi na szybkosci dzialania przy odczycie i zapiywaniu plikow.
Chciałbym tez rozbebeszyc te seagat'y, ktore mam i te dyski wlozyc do qnapa . Czy mozna to zrobic? Czy te dyski beda sie nadawaly?
Urzadzenie nie musi miec jakis cudow, ale fajnie byloby gdyby mozna to podlaczyc do komputera przez usb i gdyby siec dzialala szybko.
Nie nastawiam sie obrobke jakichs plikow multimedialnych, filmow 4K itp, natoamiast jesli bylaby mozliwosc wyswietlic np wizualizacje nagrana na dronie na odbiorniku TV to byloby bardzo dobrze.
Jesli budzet jest za maly, to moze polecicie jakies urzadzenie, ktore mozna rozbudowac.
Chciałbym jeszcze zapytac, dlaczego urzadzenie TS673 wazy 6 kg, a TS653B tylko 3 . Dlaczego tak bardzo waga tych serwerow odbiega od siebie?

Z gory dzieki za pomoc.
Pozdrawiam.
 
QNAP TS-873-8GB

około 5k pln

Chciałbym tez rozbebeszyc te seagat'y, ktore mam i te dyski wlozyc do qnapa . Czy mozna to zrobic? Czy te dyski beda sie nadawaly?
Zrobić można - wstaw nowe dyski, USBków możesz używać jako kopii zapasowej.

ale fajnie byloby gdyby mozna to podlaczyc do komputera przez usb
Po co ?

gdyby siec dzialala szybko.
Domyślnie dostajesz 1 GB - można rozszerzyć do 10 GB , ale trzeba mieć infrastrukturę na to przygotowaną.

Nie nastawiam sie obrobke jakichs plikow multimedialnych, filmow 4K itp, natoamiast jesli bylaby mozliwosc wyswietlic np wizualizacje nagrana na dronie na odbiorniku TV to byloby bardzo dobrze.
Zwykle urządzenia tej klasy - nie mają HDMI, musisz zadowolić się VGA. Generalnie do takich celów można użyć DLNA (ale działa to w kratkę) , lepiej prezentacje z laptopa puszczać.

Chciałbym jeszcze zapytac, dlaczego urzadzenie TS673 wazy 6 kg, a TS653B tylko 3 .
Zgadnij gdzie jest zasilacz w nasie a gdzie jest osobno :D
 
Chciałbym tez rozbebeszyc te seagat'y, ktore mam i te dyski wlozyc do qnapa . Czy mozna to zrobic? Czy te dyski beda sie nadawaly?
Dobry.
Zapewne dyski będą się nadawały, tu masz listę sprawdzonych Compatibility List - QNAP
Ale ja bym te dyski zostawił do backupu. Taka minimalna wersja bezpieczeństwa.

Urzadzenie nie musi miec jakis cudow, ale fajnie byloby gdyby mozna to podlaczyc do komputera przez usb i gdyby siec dzialala szybko.
Jeśli 1GB jest za wolno, można przy odpowiednim switchu zagregować porty lub zmienić kabelki i urządzenia na 10Gbit

Ogólnie RAID 6 w góre i + kompatybilny zasilacz awaryjny.

Na tyle ile się znam.
Pozdrawiam
Alt
 
Dziekuje, za porady.
A ja tak kombinowałem, żeby kupic np qnapa na 8 dyskow z tego w 4 miejsca wsadzic te seagat'y jako backup, a intensywnie uzywac pozostale 4, ktore kupie nowe.
Czy jest to dobry pomysł?
Zastanawiam sie nad urzadzeniami
- TS-873-8G
- TVS-873e-4G (czy warto w moim przypadku doplacac do 8G ?)
i jest jeszcze cos takiego
- TS-853A-8G , ale to ma chyba slabszy procesor?
Adam
 
Intel - będzie ciszej i mniej ciepło , wygląda zacnie, jakbyłby model z 4 GB (tam można ram samemu dołożyć) to bajka

A ja tak kombinowałem, żeby kupic np qnapa na 8 dyskow z tego w 4 miejsca wsadzic te seagat'y jako backup, a intensywnie uzywac pozostale 4, ktore kupie nowe.
Spoko - tylko wszytko do padu dwóch dysków (zakładam że raid 5, niższe nie mają sensu dla Ciebie), jesteś bez danych (Backup skuteczny, czyli zasada 3-2-1 - BackUp Academy)

Trochę ponad 5k .. ale czy warto ?

Pamiętaj ze do nasa potrzebujesz jeszcze ups (~800 zł) i może jakiś ssd czy dwa , jeden na system Q a drugi na cache (QTier ?).

Po co ? Jak ci padnie prąd w środku zapisu mega ważnego projektu (a tak bywa złośliwe życie) to podziękujesz za upsa. (warto sieć podtrzymać też).
 
Czym generalnie roznia sie serwery tvs od ts ? Tylko wbudowana grafika?
Ogolnie jest to spory wydatek. Ale jest to moje drugie podejscie do tego tematu i chcialbym to porzadnie zalatwic. Prawie 3 lata temu kupilem wdcloud 4Tb, i bylem z tego urzadzenia bardzo niezadowolony. Do dzisiaj ten dysk lezy nieuzywany.
Ciekawostka w srodku Seageta 8tb backup plus, jest dysk st8000dm004 , ktorego nie ma na liscie qnapa.
TVS-873e-4G ma jeszcze quick access port. Czy to jest potrzebne w praktyce?
Czy qnap ma jakies uchwyty redukujace i mozna zamontowac dysk 2,5 w kieszenii 3,5 ?
 
Ad.3. Tak, kieszenie na dyski 3,5 mają możliwość montażu 2,5 calowych dysków bez specjalnych przejściówek.
 
Dzękuje. Pozdrawiam.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. TVS-873e-4G