Pomoc Macierz z dysków ssd

napiwn

Nowy użytkownik
Noobie
24 Październik 2019
3
0
1
38
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Muszę od nowa skonfigurować Qnap 451+ po ataku ransomware. Zastanawiam się nad zmianą macierzy. W samym urządzeniu są 4 dyski ssd. Wybrałem je bo są ciche w porównaniu do talerzowców, a to jest dla mnie najważniejsze bo urządzenie działa w małym mieszkaniu. Pracują już od około 3 lat i nic się z nimi nie dzieje. Do tej pory kazdy z dysków ssd tworzył jedną pulę i jeden wolumin.

Co myslicie o utworzeniu jednej puli z 3 dysków ssd po 1 TB (crucial mx500) w raid 0 a do czwartej zatoki dodać talerzowice do tworzenia migawki? Talerzowiec uruchamiany np. co miesiąc - co dwa miesiące do tworzenia kopii. Czy to ma sens, a może jakaś propozycja żeby inaczej rozdysponować dyski?

Urządzenie wykorzystuję przeważnie do przechowywaniu na szybko danych, dla usług np. plex, czy strumieniowania filmów.

Dzięki za podpowiedzi
 
Ja tam się nie znam, ale dla mnie RAID 0 to bez sensowne rozwiązanie. Sumarycznie będziesz miał dostępne tyle samo miejsca, teoretycznie będzie szybciej, może dla niektórych prościej (bo będzie jeden duży "worek" na dane, a nie trzy mniejsze), ale za to jak któryś dysk padnie to tracisz WSZYSTKIE dane.
Wiem, napiszesz zaraz, że własnie po to chcesz wrzucić czwarty dysk i co jakiś czas robić na niego kopię danych aby w razie czego je odzyskać. Niby jest to jakieś rozwiązanie, ale ja osobiście bym tak nie robił.
No chyba, że na tym QNAPie trzymasz tylko filmy/seriale które jak i tak stracisz to nic wielkiego się nie dzieje.
 
Ja tam się nie znam, ale dla mnie RAID 0 to bez sensowne rozwiązanie. Sumarycznie będziesz miał dostępne tyle samo miejsca, teoretycznie będzie szybciej, może dla niektórych prościej (bo będzie jeden duży "worek" na dane, a nie trzy mniejsze), ale za to jak któryś dysk padnie to tracisz WSZYSTKIE dane.
Wiem, napiszesz zaraz, że własnie po to chcesz wrzucić czwarty dysk i co jakiś czas robić na niego kopię danych aby w razie czego je odzyskać. Niby jest to jakieś rozwiązanie, ale ja osobiście bym tak nie robił.
No chyba, że na tym QNAPie trzymasz tylko filmy/seriale które jak i tak stracisz to nic wielkiego się nie dzieje.
Czyli takie rozwiązanie jakie miałem od początku, że każdy dysk w NAS-ie oddzielnie sam sobie bytuje.

A czy dyski SSD w RAID mogą szybciej zużywać się, padać od pojedynczych woluminów? System qnap pokazuje ich żywotność i niektóre u mnie maja 100% a niektóre 90 (system) bądź 99 %, a działają od początku.

Myślałem jeszcze o RAID 1 bądź RAID 5 do takich rzeczy, czy ktoś używa na ssd?