Przy piwie Maksymalna długość skrętki

badziewiak

Enterprise Admin...
Q's Architect
3 Marzec 2015
778
165
43
49
Gliwice
QNAP
TVS-871
Ethernet
1 GbE
Rzucam temat, bo ciekaw jestem Waszego poglądu. Wiemy wszyscy, że maks. długość skrętki to 90m, a maks. długość toru transmisyjnego to 100m (10m na kable krosowe). Czyli że jak odwinę ze szpuli 90m i zarobię wtyczki, to jest wszystko ok?
 
dla 100MB transferu tak

jak masz chińske kable to możesz się modlić zeby działało

jak masz miedź - to bedzie działać.
 
Chyba nie zajarzyłem. Możesz sprecyzować?
 
dla FE na kablu cat.5 i wyższe 100m od aktywnego urządzenia do aktywnego urządzenia (miałem 120 i śmigało)
dla GbE na kablu od 5e w górę 100m

jakość kabla ma kolosalne znaczenie
 
Chwila, nie mówimy tu na czym to działa, tylko co nam wolno od strony projektowej.
 
upload_2016-6-2_10-52-9.png


Category 5 cable - Wikipedia, the free encyclopedia

standard TIA/EIA-568
 
Zasadniczo wszystko by się zgadzało, ale jest drobny szczegół. Poczekam jednak na rozwój wypadków, może ktoś sobie przypomni i napisze.
 
Ok. Spotkałem się z tym w trakcie projektowania pasywnej części okablowania strukturalnego. Prawdopodobnie jest tu więcej polityki niż techniki, ale działa to tak:
1. Można zastosować max. 90m skrętki od patch panela do gniazdka.
2. Przy odbiorach są mierzone rzeczywiste długości skrętki za pomocą odpowiedniego miernika, który mierzy rzeczywistą fizyczną długość skrętki. Przekroczenie długości 90m jest wyłapane i nie da się tego oszukać.
3. Jeśli długość jest przekroczona choćby o centymetr (oczywiście w granicy dopuszczalnego błędu pomiarowego miernika), to link taki nie otrzyma gwarancji producenta okablowania.
4. Nie ważne jest, że kable krosowe są krótsze od 10m łącznie, przez co długość toru transmisyjnego nie przekroczy 100m (i to jest właśnie ta polityka).
5. Jeśli link nie uzyska certyfikatu - gwarancji producenta okablowania, to w razie jakichkolwiek problemów z aplikacją, ma prawo nie przyjechać i olać klienta, bo klient nie zachował warunków gwarancji.
6. No i teraz ten drobny szczegół: Nie jest ważne ile odwijasz ze szpuli. Ważne jest, że skręcone pary mają większą fizyczną długość niż to co się odwija z rolki. Bezpieczną granicą jest 80m, chociaż ja zmierzyłem przysłowiową linijką, że skręcona para ma niecałe 5% większą długość niż to co się odwija z rolki. Te minimum 5% (bezpiecznie 8-10%) trzeba bezwzględnie odjąć od długości skrętki z rolki.
 
mówimy o gwarancji systemowej na budynek ? to jest pierd...na polityka firmy, ale masz racje niestety, jeśli coś nie dostanie atestu przy odbiorze , to ten element jest najczęściej wyłączany z gwarancji >.>
 
dlatego coraz częściej okablowanie strukturalne budynków - zwłaszcza biurowych - robi się w szkle
Hmm... Ja zwykle projektuję połączenie światłowodowe tylko w przypadku przekroczenia długości 90m. Jeszcze nie spotkałem się z życzeniem zrobienia wszystkiego na światłowodach. To cholernie drogie jest.
 
drogie ale skuteczne
poza tym wole mieć bazową infrę w szkle jak Sionek napisał
 
dlaczego tak twierdzisz?
metr bieżący kabla światłowodowego to często około 1,5 pln - pamiętaj, że jak masz mieć równocześnie kilka/kilkanaście sztuk to wychodzi jeszcze korzystniej dla szkła
 
No tak, tylko klient zawsze patrzy na koszt. Klient, czyli ktoś, kto nie jest specjalistą od sieci, a ważne jest dla niego tylko to, aby to działało i było jak najtańsze. Jak dasz coś drogiego, to zawsze są pytania po co to.
dlaczego tak twierdzisz?
metr bieżący kabla światłowodowego to często około 1,5 pln - pamiętaj, że jak masz mieć równocześnie kilka/kilkanaście sztuk to wychodzi jeszcze korzystniej dla szkła
Do tego trza doliczyć odpowiednie konwertery na miedź lub stosowne karty sieciowe.
Generalnie standard przemysłowy to skrętka, a światło między szafami.
 
niekoniecznie
w tej chwili masz już proste switche z klatką
a krótkie wkładki sfp też majątku nie kosztują

do tego masz kable szybkiego dostępu

wyobraź sobie pomieszczenie - doprowadzasz szkło, stawiasz switch z sfp/sfp+ i podłączasz do niego 40 kompów i porównaj to z ciągnięciem 50 skrętek do patchpanela piętrowego ...

edyta

mam wrażenie, że miedziane 10GbE jest droższe niż rozwiązania SFP+
 
Może w biurowcach, centrach danych itp tak jest, ale ja zajmuję się przemysłem (hale produkcyjne, malutkie biurowce związane z produkcją). Mentalność klientów i wykonawców jest taka a nie inna - chcą standardową miedź.
 
no tak - to jest temat trudny do przeskoczenia (mogę książki pisać o mentalności pacjentów)
niemniej jednak - za chwilę będą umoczeni - bo, żeby to miało sens przyszłościowo to wypada kłaść cat7 w firmach - a to ma już swoje ceny