Pomoc Migracja 3 x pojedynczy dysk do RAID5 na 4 dyskach

D

Damian9876

Guest
Cześć. W moim czterozatokowym QNAPie pracowały do tej pory 2 dyski WD RED 4TB, nie łączyłem je w żaden RAID. Najpierw miałem 1 dysk, potem gdy był drugi to rozszerzyłem pojemność i miałem 7,2TB pojemności. Mam tylko jeden wolumen. Teraz gdy dobiłem do 95% pojemności zakupiłem kolejne dwa WD RED 4TB z myślą o pełnym wykorzystaniu QNAPA w trybie RAID 5 przy 4 x 4 TB. Wiem, że wtedy i tak uzyskałbym 10,8 TB.
Pierwszym krokiem było dołączenie trzeciego dysku, pojawił się jako nowy i znowu dałem rozszerzenie wolumenu i już 7,2 -> 10,8TB ale wciąż wszystko jako pojedyncze trzy dyski i na nich ten jeden wolumen. Proces trwał dość szybko.
Potem dołączenie czwartego dysku, jest jako nowy. Dałem migracje RAID i pojawił się komunikat, że dane na dysku 4 zostaną wyczyszczone. OK.
Nie miałem wyboru jaki RAID ani jakie dyski, proces ruszył. Teraz już wiem, że migracja musi przebiegać etapami, tj napierw RAID 1.
Jednak chcę się upewnić, czy nie skopałem tego procesu. W dodatku nie wiem co robić dalej, bo aktualnie mam migrację dysku 1 do RAID 1 razem z dyskiem 4. Potem jakoś mam wrzucić dysk 2 (i będzie RAID 5 na dyskach 1,2,4?) , a potem jeszcze dodać dysk 3? Tak to sobie wyobrażam, nie wiem jak to potem robić. Proces jest długotrwały, nie chcę by serwer migrował mi kilkanaście - kilkadziesiąt godzin i okaże się, że źle.
Wrzucam fotkę i proszę o pomoc z tą migracją.
Przechwytywanie.PNG
 
Jak już będziesz miał RAID 1, usuwasz pozostałe wolumeny i zbędne dyski. Wyczyść je z partycji i pozostałości i załaduj je do NASa ponownie. Przeprowadź migracje online z RAID 1 do RAID 5 z tym dodatkowymi dyskami.
 
A faktycznie ciekawie to zrobiłeś :D
Masz wolumen 10TB składający się z trzech grup RAID (raid1 w przebudowie i dwa single).

Sprawdź czy masz możliwość usunięcia tych dwóch pojedynczych grup z tego wolumenu. Jeśli nie to już nic nie podpowiem dalej bo takiego rozwiązania jeszcze nie praktykowałem :)
 
Proces tej przebudowy już ma 90% więc zaraz będę mógł to sprawdzić, ale wątpię w to, że da się je w panelu sterowania odłączyć, nigdy takiej opcji nie widziałem. Jedyne co mi się nasuwa to wyjęcie dysku 3 (grupa 3 - single disk drive), format i dołączenie do grupy 1 (RAID 1) wraz z migracją grupy 1 do RAID 5.
Tylko jak wtedy z danymi? Jak mogę sprawdzić co jest na tym dysku i czy wolumin dalej będzie działał poprawnie i system też? Mam na myśli wyjęcie dysku 3 z QNAPA i format pod laptopem.