Pomoc Migracja do RAID5

Jacek Szulc

Passing Basics
Beginner
16 Maj 2018
27
2
3
49
Goleniów
QNAP
TS-x51+
Ethernet
100 Mbps
Cześć!

Mimo, że swojego NASa (TS-451+) używam już dosyć długo to wciąż jakoś bardzo pasywnie.
Uruchomiłem go z dwoma dyskami (2x8TB). Nie wiedziałem jeszcze co i jak, więc pierwsza konfiguracja miała być tymczasowa.
Życie pokazuje, że tymczasowe rozwiązania zazwyczaj stają się stałymi :)
Dyski ustawiłem jako pojedyncze. Wydawało mi się, że jako JBOD, ale teraz nie mogę znaleźć potwierdzenia tego w panelu sterowania.

W między czasie nazbierało mi się danych, padł mi jeden dysk, pliki poszły w kosmos, drugi dysk na PC zaczyna szwankować. Nie jest dobrze.
Dokupiłem więc jeszcze dwa dyski (2x8TB). Niestety nie udało mi się bez kasowania danych przejść na RAID5. To chyba niewykonalne.

Co mogłem to przerzuciłem na PC, ale mam stresa bo jak mi dysk w PC padnie to będę musiał się ukrywać przed klientami :)
Na NASie zostało mi jeszcze jakieś 7TB, które właśnie przerzucam na dysk na którym mam system.
Po skopiowaniu dysk z systemem i danymi chcę wyjąć i wtedy uruchomić NASa od nowa z trzema dyskami w trybie RAID5.
Czy po tej czynności jeśli dysk ze "starym" system włożę do NASa ponownie, będę widział dane bez problemu?
NAS zapyta mnie z którego dysku uruchomić system?
Na czas instalacji chcę dysk z danymi wyjąć by w razie jakiejś pomyłki nie stracić danych.
Dodatkowo chciałbym żeby to był ten dysk z systemem bo zawsze będę mógł uruchomić z niego NASa jak mi ta nowa instalacja się nie powiedzie.

Czy da się cała ta operację jakoś uprościć?
Kopiowanie danych za pomocą FileStation5 trwa jakoś mozolnie. Transfer od 50 do 150MB/s.
Dyski: WD80EFAX (WD Red)

Wersja oprogramowania Firmware
: 4.4.2 Build 2020/04/10
Model serwera: QNAP TS-451+
 
Dyski ustawiłem jako pojedyncze. Wydawało mi się, że jako JBOD, ale teraz nie mogę znaleźć potwierdzenia tego w panelu sterowania.
Managier dysków prawde ci powie !

upload_2020-4-24_0-38-26.png



Na NASie zostało mi jeszcze jakieś 7TB, które właśnie przerzucam na dysk na którym mam system.
Mam nadzieje ze za pomocą dysku sieciowego a nie FileStation ?

Po skopiowaniu dysk z systemem i danymi chcę wyjąć i wtedy uruchomić NASa od nowa z trzema dyskami w trybie RAID5.
No okej, nowa instalacja.

Czy po tej czynności jeśli dysk ze "starym" system włożę do NASa ponownie, będę widział dane bez problemu?
Bedą problemy, @Silas Mariusz ?

NAS zapyta mnie z którego dysku uruchomić system?
Nie, odpali się z pierwszego dysku z OSem.

Na czas instalacji chcę dysk z danymi wyjąć by w razie jakiejś pomyłki nie stracić danych.
Rozsądne.

Dodatkowo chciałbym żeby to był ten dysk z systemem bo zawsze będę mógł uruchomić z niego NASa jak mi ta nowa instalacja się nie powiedzie.
Nie rozumiem.

Czy da się cała ta operację jakoś uprościć?
Jeśli masz JBOD, to musisz wstawić oba dyski zeby odzyskać dane - jbod z dwóch dysków + 3 dyski w raid 5 = 5 slotów , Twój nas ma 4 - NO GO !
Jak masz single volumen (patrz u mnie) , to po instalacji raid5 (głupota - wole raid 6 a tak na prawdę 10), na gorąco - wrzucasz jeden stary dysk , qnap piszczy , znajduje go i w managierze dysków , zaznaczasz go i klikasz recover - voila ! Dane powinny się pokazać jako udziały.

Jest klilka opcji po drodze - ale to jak coś zepsuje :p
 
Managier dysków prawde ci powie !
W managerze mam podane "wolumin statyczny". Z tym JBOD to chyba mi się wydawało. Każdy z dysków pracuje niezależnie. Mogę wyjąć dowolny z nich są widziane przez NAS. Nie udało mi się wstawić screena :-(

Na NASie zostało mi jeszcze jakieś 7TB, które właśnie przerzucam na dysk na którym mam system.
Mam nadzieje ze za pomocą dysku sieciowego a nie FileStation ?
Nie znalazłem nic lepszego niż FileStation. Oba dyski są wstawione do NAS. Oba jako woluminy statyczne. Chcę dane z dysku na którym miałem tylko swoje projekty przerzucić na dysk na którym mam system. Ponieważ mam tylko 4 sloty a do RAID5 potrzebuję 3 dyski, to wszystkie dane muszę upchać na ten jeden dysk aby uwolnić miejsce dla nowej instalacji w RAID5. Chcę aby istotne dla mnie dane były na dysku z systemem dlatego, że jeśli coś zacznie iść w złym kierunku to chciałbym mieć w każdej chwili możliwość powrotu i uruchomienia NAS ze starego dysku i mieć dostęp do danych.

Czy da się cała ta operację jakoś uprościć?
Jak masz single volumen (patrz u mnie) , to po instalacji raid5 (głupota - wole raid 6 a tak na prawdę 10), na gorąco - wrzucasz jeden stary dysk , qnap piszczy , znajduje go i w managierze dysków , zaznaczasz go i klikasz recover - voila ! Dane powinny się pokazać jako udziały.
Z tego wnioskuję, że zadziała. Po postawieniu nowego systemu z RAID5 uruchomię NASa z dyskiem ze starym system (i danymi na nim) włożonym do ostatniego slota. Dysk powinienem widzieć. Przerzucę znowu dane na nowy system a dysk ze starym systemem wyczyszczę i dołączę do macierzy RAID5.
Nie zakładam większej katastrofy niż utrata jednego dysku, stąd decyzja o RAID5. Dziś potrzebuję 10-12TB, ale za jakiś czas to będzie za mało. W RAID6 miałbym do dyspozycji "tylko" 16TB.
 
Nie zakładam większej katastrofy niż utrata jednego dysku, stąd decyzja o RAID5.
Też nie zakładałem. NAS Thecus. Padł dysk WD-RED (jeden z 3) w RAID-5. Błędy w początkowych sektorach - RAID-5 wstał jako degraded. Zacząłem zgrywać dane. W czasie zgrywania danych problem z jednym plikiem. Bad sector na kolejnym dysku. System odłączył kolejny dysk - brak dostępu do danych. Ręczne podniesienie RAID-5 na dwóch dyskach. Dalsze zgrywanie danych z pominięciem tego uszkodzonego plku. Udało się całość 6TB macierzy zgrać bez tego jednego pliku. Na koniec testy czy ten jeden plik jakos da sie zgrac naprawiajac filesystem etc. Bad sectory poleciały lawinowo. RAID-5 padł na amen po tej operacji. Trzeci dysk który był w RAID, sprawdziłem profilaktycznie - tez okazalo sie ze ma bad sectory. Z 3 sztuk WD-RAID poleciały wszystkie po 3 latach (tuż przed utratą gwarancji). Kupowane w dwóch rożnych firmach. 1 sztuka miesiąc później niz 2 kolejne sztuki. S.M.A.R.T. nic nie zgłaszał. Nie zakładałbym więc niczego a pamiętał, że RAID-5 nie służy do backupu danych ;)
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. raid różnych dyskach
  2. Instalacja dysku z danymi
  3. Migracja czas