Pomoc Migracja z raid5 - 4 x 1TB do raid5 - 3 x 3TB.

whitemax

Systems Admin...
Q's Expert
23 Kwiecień 2014
240
43
78
48
Praga, Warszawa, Poland
QNAP
TS-x70 Pro
Ethernet
10 GbE
Hello Everyone! ;-)
Mam takie proste pytanie, dotyczące tego co myślę (a nie zdarza się to zbyt często ;-)
Kupiłem 3 dyski po 3TB. Teraz w Qnapie mam raid5 - 4 x 1TB. Chciał bym przejść na raid5 - 3 x 3TB. Czy wystarczy jak wymienię na spokojnie 3 dyski i później jakoś zmigruję ten raid na 3 dyski? Czy po prostu wywalić wszystko, załozyć nowy system i przywrócić z backupu? Mam póki co 2 qnapy w domu, więc mogę sobie kopiować w te i nazad.

pozdro Ekipa.
MAX

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.1 Build 2016/06/01
Model serwera: QNAP TN-470
 
Tylko będę to kopiował 2 dni. A czy jak zrobię backup ustawień i przywrócę na nowym, to poustawia mi udziały, użytkowników i te rzeczy? Działam już 2 lata, więc trochę tu jest porobione. Bez sensu żebym później tydzień siedział i ustawiał znowu maszynę...
 
skoro tak sprawe stawiasz - to można zawsze można zrobić migracje na nowe dyski za pomocą kreatora w NASie ;)

upload_2016-6-15_22-33-34.png


upload_2016-6-15_22-34-5.png


upload_2016-6-15_22-35-3.png


itd.
 
@pigers jesteś pewien, że da się to wykonać w taki sposób z 4 dysków docelowo na 3 dyski? Jakoś nie przyszło mi spróbować, więc wybacz jeśli się mylę ale mam wątpliwości. W takim wypadku ja chyba bym się pokusił jednak o postawienie tego od nowa.
 
Zawsze mam dodatkowy backup, ale jak pisałem, zależy mi na przeniesieniu kont, przydziałów etc.
Miałem więc chytry plan, że zastąpię po kolei 3 dyski i wtedy spróbuję nie rozszerzyć, tylko zawęzić raid do 3 dysków ;-)
A jak się spierniczy, to od początku i dane zgrywam z backupu.
 
Ja bym zrobił backup ustawień > kopie danych na inne dyski (zawsze robię dwie) > wyjąć 4 dyski i włożyć 3.
Zainicjować Raid 5, odtworzyć backup i wgrać dane.
Jak się coś nie uda to wkładam z powrotem 4 dyski (ustal i zapisz wcześniej ich kolejność w slotach) w swoje sloty a po restarcie NAS zapyta czy odtworzyć zestaw i ustawienia
 
  • Lubię to
Reakcje: badziewiak
Mam obie maszyny skonfigurowane. Stare dyski ns ts-469, nowe dyski na ts-470. Kopiouje rsynkiem jak leci folder /share/CACHEDEV1_DATA/.
Transfer mam po sieci na poziomie 10 MB/s, czyli jak by trochę słabo na przeniesienie 3TB.
Ma ktoś lepszy pomysł? ;)

No dobra, na większych rozpędza się nawet do 20MB/s, ale to nadal stanowczo za mało ;-)
 
Wiesz co, jak się kopiują małe pliczki to zwalnia nawet do 5MB/s. Przy dużych plikach np jakieś filmy etc rozpędza sie do 20MB/s, ale to jest Max. Z ssh się chyba więcej nie wyciągnie :( Ale chce przenieść pełną konfigurację. Później tylko zaciągnę ustawienia z pliku i może będzie wszystko działać ;-)
Może po SMB by było szybciej.
 
Jak po USB dysku zewnętrznego to jakoś tak powinno lecieć. Jak przekopiuje pliki systemowe, to może resztę mediów zaciągnę z backupu właśnie.
A propos wydajności, co myślicie o zainicjalizowaniu qnapa na dysku SSD i będzie tam miejsce np. na jakieś wirtualki, a archiwum duże raid na osobnym wolumenie?
 
Jeszcze ostatnie pytanie pomocnicze, bo szkoda mi trochę połowy dzisiejszego dnia. Jeśli zainicjalizuje dysk na w pierwszym slocie na SSD i przełożę te 3 dyski które teraz są zainicjalizowane, to czy system wykryje mi to jako volumen2, czy będzie trzeba formatować? ;-)
W sumie mogę spróbować, od czego jestem beta testerem ;-)