Montowanie udzialow NFS w Linuksie.

z-ka

Moderator
Contributor
5 Luty 2009
284
16
18
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
1 GbE
Jak prawidlowo zamontowac utworzone udzialy sieciowe pod Linuksem? W tej chwili w /etc/fstab mam utworzone takie cos:
Kod:
192.168.1.15:/Foto /home/zk/Qnap/Foto nfs user,auto 0 0
i tak dla kazdego udzialu. Montuje sie to bez najmniejszych problemow, ale kiedy zaczynam grzebac przy AFP (Advanced Folder Permissions) desktop traci dostep do powyzszych. To samo dzieje sie z podlaczonym Squeezeboxem. Katalog z muzyka odchodzi w niebyt i Squeezebox nic nie widzi. Zapewne chodzi tu o prawa dostepu i z tym mam problem. Jak powinien byc zmodyfikowany powyzszy wpis tak by udostepnione udzialy z NASa byly widoczne dla desktopa.
W manualu do Qnapa jest napisane jeszcze o takiej formie montowania udzialow NFS:
Kod:
m o u n t - t  n fs  1 9 2.16 8.0.1 :/ public  / mnt/ pub
- jako root oczywiscie.

Jednakze mi chodzi o zautomatyzowanie (autostart) tej funkcji i nie bardzo wiem jak ten problem rozwiazac

Zastanawiam sie rowniez jak u siebie macie pomontowane udzialy sieciowe. W sumie w Linuksie dopiero startuje i jednak sporo rzeczy jest dla mnie jeszcze niejasnych. Podrzuccie jakies pomysly jak najlepiej poradzic sobie z tym problemem.
Pozdrawiam
 
Teoretyzuje... może nfsmount nie jest w stanie (w wersji, która jest w Twoim distro) prawidłowo współpracować z acl na poziomie ext4 ?? Spotkałem się gdzieś , że bywają z tym problemy, ale nie wiem jak teraz to wygląda..
 
jarlath napisał:
Teoretyzuje... może nfsmount nie jest w stanie (w wersji, która jest w Twoim distro) prawidłowo współpracować z acl na poziomie ext4 ?? Spotkałem się gdzieś , że bywają z tym problemy, ale nie wiem jak teraz to wygląda..

A w jaki sposob Ty masz u siebie zamontowane udzialy?
 
chwilowo nie wprowadziłem ACL na QNAP'ach w pracy... jadę na AD i generalnie nie jest mi to potrzebne, bo NFS używają tylko serwery. Zniechęcił mnie m.in. fakt, że z ext4, acl, i nfs sprawiają problemiki... jak będę miał czas to zobaczę jaki jest status obsługi w/w przez najnowsze nfsutils.
EDIT:
Jeszcze jedna sprawa, czy Twoje distro ma w kernelu obsługę ACL w nfs ??
Do weekendu raczej nie wrócę do tematu z powodu braku czasu. W czasie weekendu postaram się zobaczyć co jest grane. Podaj jakiej dystrybucji używasz i jaki system plików jest na QNAP'ie...
 
jarlath napisał:
chwilowo nie wprowadziłem ACL na QNAP'ach w pracy... jadę na AD i generalnie nie jest mi to potrzebne, bo NFS używają tylko serwery. Zniechęcił mnie m.in. fakt, że z ext4, acl, i nfs sprawiają problemiki... jak będę miał czas to zobaczę jaki jest status obsługi w/w przez najnowsze nfsutils.
EDIT:
Jeszcze jedna sprawa, czy Twoje distro ma w kernelu obsługę ACL w nfs ??
Do weekendu raczej nie wrócę do tematu z powodu braku czasu. W czasie weekendu postaram się zobaczyć co jest grane. Podaj jakiej dystrybucji używasz i jaki system plików jest na QNAP'ie...


Umknal mi Jarek ten post stad odpowiedz dopiero teraz. Problem nadal jest. System plikow na Qnapie to Ext4 a dystrybucja Linuksa to Elementary OS (czyli w skrocie wariacja na temat Ubuntu).

Nie mam pojecia jak sprawdzic czy distro ma obsluge ACL w kernelu. Jesli mnie naprowadzisz jak to sprawdzic zrobie to.

Pozdrawiam