Pomoc myqnapcloud i cloudlink - o co w tym w ogóle chodzi?

maks87

Network Architect
Q's Professional
20 Lipiec 2012
448
2
69
28
37
Warszawa
QNAP
TS-x73
Ethernet
1 GbE
Próbuję rozgryźć różne sposoby zdalnego dostępu do QNAPa i już się w tym wszystkim pogubiłem. Czy jest ktoś w stanie prosto wyjaśnić co to jest myqnapcloud i cloudlink oraz jak jedno jest powiązane z drugim?
Co daje samo myqnapcloud a co dodatkowo można uzyskać dzięki włączeniu cloudlink?
Do tej pory miałem zarejestrowanego qnapa w myqnapcloud oraz włączoną usługę cloudlink. Działał dostęp przez stronę www myqnapcloud a także działały aplikacje na androidzie (Qfile, Qmanager itd) - oczywiście nie po LAN/WIFI ale w osobnych sieciach.
W tej chwili testowo wyłączyłem myqnapcloud i cloudlink, QNAP zniknął na stronie myqnapcloud w zakładce urządzenia (logiczne) ale dostęp na telefonie z poziomu np. Qfile jest cały czas. Jak więc telefon uzyskuje dostęp do QNAPa skoro ten nie jest zarejestowany w myqnapcloud?
 
Wiesz co bez obrazy, ale QNAP to serwer... te wszystkie pośrednie usługi jak myQNAPcloud czy CloudLink służą do czegoś innego - i choć QNAP używa najlepszej "chmury" do tzw. połączeń P2P firmy TUTK, to jednak połączenie z serwerem jest zawsze ale to zawsze przez IP.
 
Te dwa linki i opisy znam, ale jakoś ich "nie czaję". No bo jak zarejestruję qnapa w myqnapcloud ale nie odpalę cloudlink to przez www się zdalnie nie dostanę? To co daje mi samo myqnapcloud bez cloudlinka?

No własnie, jak QFile się łączy z qnapem, skoro on nie jest zarejestrowany w myqnapcloud oraz jest w sieci bez publicznego IP?
 
No w telefonie to nawet jak wybiorę aby połączył się poprzez WAN IP (a nie mam publicznego IP) to się łączy. Tak samo jak wybior poprzez myqnapcloud albo cloudlink, to pomimo, że na qnapie obie te rzeczy są wyłączone, to telefon i tak się łączy z nim - zanim tutaj napisałem to wszystko to dokładnie przetestowałem i "zgłupiałem" dlatego pytam. Bo logika podpowiada, że jak qnap nie jest zarejestrowany w myqnapcloud to nie powinno być do niego dostępu z zewnątrz, a tu się okazuje, że jednak jest. No chyba, że po takim wyrejestrowaniu z myqnapcloud trzeba po prostu kilka godzin poczekać, więc po prostu jutro do południa sprawdzę czy dalej QFile będzie się łączył z qnapem.
 
Miałeś rację, po kilku minutach od wyłączenia na QNAPie również przestałem widzieć urządzenie na stronie myqnapcloud oraz nie mogę się dostać przez np. QFile.
Ale teraz ponownie na QNAPie uruchomiłem, najpierw myqnapcloud, urządzenie od razu się pojawiło na liście urządzeń na stronie www (w myqnapcloud) ale nie ma do niego dostępu. Pomyślałem, że to zapewne kwestia braku cloudlink, również to uruchomiłem, ale minęło już zapewne z pół godziny, i ani przez www ani przez apki na telefonie, nie mogę zalogować się na QNAPa. Więc albo znowu potrzeba sporo czasu żeby coś tam po stronie myqnapclud się odświeżyło, albo już kompletnie nie rozumiem jak to ma działać:)
 
Tak, wyświetla się, że cloudlink jest połączony więc teoretycznie działa, ale w praktyce tak jak pisze, ani przez www ani przez telefon dostępu nie ma.
@pigers nie uwierzysz, ale restart QNAPa pomógł :) No tego się nie spodziewałem, ale nic innego nie przychodziło do głowy. Po restarcie wszystko działa. No ale muszę od nowa wyłączyć obie usługi (myqnapcloud i cloudlink), zrestartować, włączyć pierwszą, zrestartować i sprawdzić co mi daje samo myqnapcloud. Bo wydaje mi się, że bez cloudlink żaden zdalny dostęp nie będzie możliwy.
 
myqnapcloud to domena ktora wskazuje na twoj adres ip. Jest to jednoczesnie "panel" do zarzadzania/podgladu/udostepniania plikow na nasie. ALE tylko gdy
rowniez masz zainstalowany i wlaczony cloudlink.

Mozesz uzywac ich niezaleznie. Ja tak np robie. Uzywam tylko myqnapcloud jako wlasnej domeny, cloudlink mam wylaczonego bo jest mi do niczego nie potrzeby.
 
@pigers, wiem, dlatego napisałem o tym restarcie w formie żartu:)

@Pawliko napisałeś, że można używać niezależnie. To ja dopiszę, że można używać samego myqnapcloud bez cloudlinka, ale nie można używać samego cloudlinka, bez myqnapcloud. No i właśnie stąd jest moje początkowe pytanie. No bo jedno + drugie daje to, że mam do QNAPa dostęp z zewnątrz, zarówno przez www jak i przez aplikację na telefon (w moim wypadku android). Ale nie bardzo rozumiem co daj samo myqnapcloud. Piszesz, że używasz to jako domenę, bez cloudlinka, czyli i tak nie masz dostępu do QTS czy FileStatio? Dobrze rozumiem, że np. masz serwer www który jest widoczny pod tym adresem? Czy jeszcze jakieś inne zastosowanie?
 
@pigers, wiem, dlatego napisałem o tym restarcie w formie żartu:)

@Pawliko napisałeś, że można używać niezależnie. To ja dopiszę, że można używać samego myqnapcloud bez cloudlinka, ale nie można używać samego cloudlinka, bez myqnapcloud. No i właśnie stąd jest moje początkowe pytanie. No bo jedno + drugie daje to, że mam do QNAPa dostęp z zewnątrz, zarówno przez www jak i przez aplikację na telefon (w moim wypadku android). Ale nie bardzo rozumiem co daj samo myqnapcloud. Piszesz, że używasz to jako domenę, bez cloudlinka, czyli i tak nie masz dostępu do QTS czy FileStatio? Dobrze rozumiem, że np. masz serwer www który jest widoczny pod tym adresem? Czy jeszcze jakieś inne zastosowanie?

Mam odblokowanie odpowiednie porty na routerze, i mam dostep do panelu logowania qnapa z kazdego miejsca na ziemi, po podaniu mojej domeny.
Do filestatio na andoidzie loguje sie uzywajac domeny > ktora wskazuje na ip mojego serwera, i uwierzytelniam sie loginem i haslem.
Inaczej mowiac schemat dzialania samego myqnapclouda jako domeny jest taki:
Domena wkasuje na adres ip serwera > łączysz sie bezposrednio ze swoim serwerem.

W przypadku cloudlinka jest o tyle inaczej ze jest to taki "pośrednik" miedzy toba, a twoim serwerem w domu.
Ty > cloudlink > twoj serwer.
To dziala wtedy kiedy np. nie masz publicznego IP, a chcesz uzyskac dostep do swojego nasa.
 
@Pawliko - dzięki wielkie, teraz wreszcie zrozumiałem tą różnicę. Mój "główny" QNAP jest w sieci bez publicznego IP więc wyłączenie cloudlinka powoduje, że kompletnie nie mam żadnego dostępu do niego. Stąd testowanie samego myqnapcloud było bez sensu, bo nic wtedy mi nie działało.
Ale u rodziców stoi drugi QNAP, tam jest publiczne IP i właśnie to przetestowałem, faktycznie (oczywiście mając przekierowane porty na routerze) działa dostęp nie tylko po adresie IP (bo to działa zawsze bez względu na myqnapclud) ale również własnie po nazwie domenowej abc.myqnapcloud.com. Plus tego rozwiązania jest taki, że można się łączyć po https z wykorzystaniem np. darmowego Let's Encrypt. A tak przy okazji, jeśli bym nie chciał korzystać z adresu abc.myqnapcloud.com tylko łączyć się po samym IP, to można zrobić to przez https? Jak wtedy wykorzystać certyfikat?
To jeszcze kolejne pytanie, bo w tym QNAPie z publicznym IP, wyłączyłem cloudlink oraz ustawiłem na routerze przekierowanie portu tylko 433 a także na QNAPie wygenerowałem certyfikat Let's Encrypt. W aplikacjach na androida zaznaczyłem łączenie przez SSL i kiedy chcę się połączyć to pojawia się komunikat "Bieżące połączenie SSL może korzystać z niesprawdzonego certyfikatu. Czy chcesz kontynuować i zapamiętać ten certyfikat?" Jak potwierdzę to połączenie działa, kolejny raz już się ten komunikat nie pojawia, ale na telefonie nie widzę żadnego certyfikatu Let's Encrypt, QNAP etc.
Jest OK czy jednak połączenie nie jest szyfrowane?
 
Ja osobiście korzystałem tylko z qnaplinka na początku jak miałem od dostawcy zmienne IP i czasem mi przypisywało jakieś lewe adresy za podwójną ścianą, wtedy link sie przydawał i spisywał wyśmienicie :) Ale odkąd mam statycznego to odeszło do lamusa.
 

Mogą Cię zainteresować

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ustawienia Qfile pro