Pomoc Na początek parę pytań początkującego...

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

tnt_gt

Passing Basics
Beginner
8 Styczeń 2015
22
7
3
45
QNAP
TS-x53A
Ethernet
10 Mbps
Do tej pory używałem WD MyBook'a jako miejsce, gdzie zbierałem muzykę, zdjęcia i filmy. Jednakże rosnący zbiór zdjęć, kazał mi się zastanowić, co się z nim stanie jak będzie awaria i tu powstała koncepcja zakupu TS-212p. Oj, naczekałem się na niego (cały miesiąc, od momentu wpłacenia pieniędzy). Nawiasem mówiąc ajbód dał ciała. To był mój pierwszy i ostatni zakup u nich.

Na razie jeszcze zastanawiam się nad zakupem dysków (pewnie będzie to WD Red 1 lub 2TB x2 oczywiście).

Mimo braku dysków, chciałem rozwiać kilka moich wątpliwości "unplugged".

1.W domu, sieć (router) pracuje tylko wtedy, kiedy jej potrzebuję. Jak nie korzystam z sieci, router i WD MyBook są wyłączone (po prostu wyłączam listwę).
Jak wyglada sprawa odłączania Qnapa od zasilania, np. poprzez wyłączenie listwy. Czy jest to dozowolone, jak wygląda procedura wyłączania zasilania NASa?

2. Na laptopie mam Windows 7, a chciałbym uruchamiać linuksa (Kubuntu) nie instalując go na dysku laptopa. Czy istnieje możliwość uruchamiania systemu z Qnap'a.

To na razie tyle "unplugged".
 
  • Lubię to
Reakcje: lewicki
1.W domu, sieć (router) pracuje tylko wtedy, kiedy jej potrzebuję. Jak nie korzystam z sieci, router i WD MyBook są wyłączone (po prostu wyłączam listwę).
Ważne: kup wtedy dyski do komputera domowego a nie dedykowane do NAS, te domowe są przygotowane do częstego wyłączania.

2. Na laptopie mam Windows 7, a chciałbym uruchamiać linuksa (Kubuntu) nie instalując go na dysku laptopa. Czy istnieje możliwość uruchamiania systemu z Qnap'a.
Musisz zakupić model który ma możliwość wirtualizacji, na procesorach Intela (jeszcze ...), ostrzegam tanio nie jest.
 
Jak rozumiem chcesz tak jak router pyk zasilanko i już. Odpowiem jednym słowem - NIEDOPUSZCZALNE ! Zawsze normalne zamknięcie systemu.

Rozumiem, że muszę zamknąć system na Qnap'ie? Dobrze myślę?
Czyli w oprogramowaniu do Qnap (QTS ???) mam uruchomić proces zamykania (podobnie jak to się robi w Windows)?

A teraz mam taką historię, mam uruchomiony router, Qnap. Z internetu korzystają dzieciaki. Kończą korzystanie, zamykają system komputera, ale niestety nie mają pojęcia o Qnap'ie. Jak zautomatyzować zamykanie Qnapa, żeby odbywało się ono równolegle z systemem komputera (niezależnie od systemu Linux / Windows)?
Chciałbym przez to uniknąć, ze dzieciaki nieświadomie doprowadzą do uszkodzenia/straty danych...?

Co w przypadku jeżeli nastąpi to NIDOPUSZCZALNE pstryk - wyłączamy zasilanko? Jakie są/mogą być konsekewncje?
Ważne: kup wtedy dyski do komputera domowego a nie dedykowane do NAS, te domowe są przygotowane do częstego wyłączania.

Jakie dyski do komputera domowego (modele) masz na myśli? WD/Seagate
 
Co w przypadku jeżeli nastąpi to NIDOPUSZCZALNE pstryk - wyłączamy zasilanko? Jakie są/mogą być konsekewncje?

Dane może szlag trafić, mieliśmy takie przypadki, często udawało się to odkręcić, ale musisz być tego świadom!

Ja zawsze proponuje UPSa z portem USB, łączysz go sobie z QNAPem i każesz mu się wyłączyć jak zniknie prąd dostarczany do UPSa.
Jak wróci prąd to QNAP może włączyć się z powrotem. I tu jedno zastrzeżenie: QNAPy są produkowane z przeznaczeniem do pracy ciągłej, gwałtowna utrata prądu prawie zawsze kończy się problemem.

To powinno wyczerpać Twoje pytania.

Co do HDD - Recommended :: TS-259 Pro+ :: 3.5 HDD :: Compatibility list :: QNAP wsio co jest oznaczone DESKTOP, to tylko przykład ...
 
Rozumiem, że muszę zamknąć system na Qnap'ie? Dobrze myślę?
Czyli w oprogramowaniu do Qnap (QTS ???) mam uruchomić proces zamykania (podobnie jak to się robi w Windows)?
TAK
o w przypadku jeżeli nastąpi to NIDOPUSZCZALNE pstryk - wyłączamy zasilanko? Jakie są/mogą być konsekewncje?
Jak napisał @pigers Prędzej czy później rozleci się system.
Tak na marginesie jest lekka sprzeczność pomiędzy przeznaczeniem urządzenia a zastosowaniem . NASy przeznaczone sa do pracy ciągłej a ty potrzebujesz żeby pracował jak zwykły pc. Dlatego musisz oswoić się z myślą, że na 100% nigdy nie będzie to dobrze działać w sposób jaki zakładasz. Co do wyłączania albo jak pisał @pigers albo podłączyć do niezależnego zasilania i ustawić usypianie. Jak nie będzie potrzebny uśpi się jak coś odwoła się do danych automatycznie się uruchomi.
 
W domu używam tylko laptopa i chciałem zrobić sobie dysk sieciowy, na którym będę odkładał sobie moje dane z jednoczesnym zabezpieczeniem ich na wypadek awarii dysku w laptopie.

Taki rozwiązaniem był WD MyBook, tylko że jest to jeden dysk i jak padnie, to mam problem.
Dlatego też zakupiłem Qnapa TS-212p, żeby mieć możliwość odzyskać dane w przypadku padnięcia jednego z dysków.

Niestety, albo stety, sieć (router, WD MyBook) u mnie w domu nie działa non stop, tylko kiedy jej potrzebuję, czyli jak jestem w domu.
Dlatego też nie chcę, aby NAS działał non stop, bo niczemu to nie służy.

Stąd też będę musiał potestować sobie moją nową sieć z Qnap'em, żeby dopasować jego właściwości do mojej aktywności i potrzeb.
Prawdopodobnie, NAS będzie włączany tylko wtedy, kiedy ja będę używał sieci, żeby dzieciaki albo żona nie spowodowały awarii NAS'a i niepotrzebnej utraty danych.
Teraz już wiem, że nie jest to optymalna praca, ale jak mi nie będzie to odpowiadało,to trzeba będzie to zmienić.

Na razie stoję przed dylematem zakupu dysków i... miało być prosto (WD Red) jednakże pigers trochę mi zamieszał.
Czy zastosowanie dysków WD Green byłoby odpowiednie w moim przypadku, przy okazji oszczędziłbym parę złotych?

Jeżeli dobrze pamiętam to w WD MyBook mam WD Greena 1TB i nie narzekam na jego pracę, chociaż ludzie w różnych miejscach w interneci piszą, że może być problem z częstym parkowaniem głowic, i że to szybko wykończy dysk (ale chyba przy pracy 24/7). Chociaż podobno parkowanie można wyłączyć.
Jak to się ma do mojej konfiguracji?
 
Nadal się zastanawiam po co wyłączać NAS. Kurde procedura wyłączania i włączania zmęczyła mnie by po jednym dniu.
Mój leży na podłodze pod telewizorem. Kurde wszyscy tam chodzą, czołgają się itp i nawet robot odkurzacz tam wali nonstop i nic mi się nie stało nigdy czy to z serwerem QNAP czy też wcześniej S ( ponad 3 lata ). Jakie masz obawy że Twoja żona lub dziecko coś zniszczy ??
Kurde nawet mój chomik nie gryzie kabli od serwera, które są na zewnątrz a te co idą w ścianę próbuję od kilku miesięcy WTF !!

2 dyski mam Seagate Green i dwa Redy WD i jakoś na moje zastosowania nie odczułem przy jednym czy przy drugich większego poboru prądu czy też mniejszego. NAS mało bierze nawet jak jest mocno obciążony. Jeśli nie korzystasz to śmiem twierdzić że Twój TV więcej weźmie na uśpieniu.


Jeśli nadal chcesz wyłączać kup najprostszy ups CyberPower i ustaw po ilu minutach ma się włączyć procedura wyłączania serwera. Plus dodatkowo ustawić aby serwer wstawał po otrzymani dawki prądowej :) - ups na alledrogo około 220 zł
 
Nie chce mi sie 2 raz tego klepac ;-)
Co to jest BackUp prosze przeczytaj Pomoc - TS-212P - inicjalizacja dysku, backup a archiwizacja danych - różnice
Odnosnie oszczednosci:
Wiedza - Zużycie pradu przez NAS a oszczednosci
ta oszczednosc z gory Ci mowie bedzie pozorna, a prawdopodobienstwo uszkodzenia danych wzrasta proporcjonalnie do ilosci wlaczen/wylaczen.
Dla Ciebie proponowalbym inwestycje w dyski zewnetrzne albo USB Stick podlaczony do Routera i udostepniony w otoczeniu sieciowym, jako udzial :]
W ten sposob, bys mial swoja oszczednosc i pstrykanie listwa (przy USB Stick'u).
 
Na razie stoję przed dylematem zakupu dysków i... miało być prosto (WD Red) jednakże pigers trochę mi zamieszał.
Czy zastosowanie dysków WD Green byłoby odpowiednie w moim przypadku, przy okazji oszczędziłbym parę złotych?
Z greenami był problem w konkretnej partii z konkretnym biosem. Nie kupił bym Greenów z jednego powodu - są głośne. Po jakimś czasie drapią aż zęby wykręca :) Miałem 2szt i się pozbyłem. Ja bym przy takim założeniu poszedł w wersje blue lub jeszcze lepiej black.
 
Kurde po co wyłączać coś co ma być włączone nonstop. Po to przecież to służy.
Jak wychodzisz z domu i potrzebujesz ściągnąć nie wiem ważny dokument prywatny, film dla wnuczka itp no to łączysz się do serwera i działasz.
A tak co zrobisz ?? lol

Wcześniej już zostało napisane że jeśli chcesz jednak wyłączać musisz spójrz na dyski i to że awaryjność Ci wzrasta z ilością włączeń/wyłączeń.
 
Kurde po co wyłączać coś co ma być włączone nonstop. Po to przecież to służy.
Jak wychodzisz z domu i potrzebujesz ściągnąć nie wiem ważny dokument prywatny, film dla wnuczka itp no to łączysz się do serwera i działasz.
A tak co zrobisz ?? lol

Wcześniej już zostało napisane że jeśli chcesz jednak wyłączać musisz spójrz na dyski i to że awaryjność Ci wzrasta z ilością włączeń/wyłączeń.

Akurat wyłączyłem sobie dostęp do swojego nasa z netu, jakoś nie jestem przekonany, że potrafię go odpowiednio zabezpieczyć przed niepowolanym dostępem :)

Zostawiam go właczonego, kupiłem dysk do pracy w NAS, więc nie ma sensu, żebym go wyłączał, skoro tak mówicie. Dzięki :)
 
A ja kupiłem WD Green 1TB i mój NAS nie będzie pracował non stop. Nie potrzebuję jego 24-godzinnej pracy, bo używam go tylko w domu.
Zobaczę jak będzie sprawował się NAS w moim przypadku. Robię tzw. "research" :)

Sprawdzałem mojego WD MyBook Live i siedzi tam WD Green. Mam go do chyba 2 lat i jestem zadowolony. Jest cichy, a prędkości nie mierzyłem, bo ograniczeniem jest chyba hardware/software w MyBook'u. Do magazynowania danych/zdjęć itp. jest wystraczająca.
Stąd też wybór Green'ów do NAS'a. Po drugie - CCC.
Wczoraj załadowałem do mojego NASa dwa dyski WD Green 1TB.
Uruchomiłem NASa i skonfigurowałem (większość konfiguracji automatyczna).
Wszystko działo się na laptopie z Kubuntu. Obawiałem się, że pod linuksem będą problemy, ale wszystko poszło gładko.

Jeżeli chodzi o głośność pracy, to wydaje mi się, że jest cicho. NAS stoi na parapecie razem z routerem w dużym pokoju. Zobaczymy jak będzie się sprawował przy dłuższej eksploatacji.

Pierwsze wrażenia z uruchomienia pozytywne. To co mnie zaskoczyło, to że po załączeniu zasilnia NAS nie włącza się samoczynnie (jak mój stary WD MyBook Live), tylko trzeba go włączyć przyciskiem włączania zasilania na obudowie (nie wiedziałem o tym). Dla mnie dobra wiadomość, bo nie muszę pilnować NASa, jak sieć będą włączały dzieciaki czy żona.

Na szybko przetestowałem DLNA z Marantzem i nie ma żadnych problemów z odtwarzaniem FLACów.

Teraz muszę poznać interfejs i zapoznać się z instrukcją.
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.