Pomoc Nadmierne przypisanie i migawki

maks87

Network Architect
Q's Professional
20 Lipiec 2012
448
2
69
28
37
Warszawa
QNAP
TS-x73
Ethernet
1 GbE
"Zaczynam" przygodę z migawkami i na jednym z posiadanych QNAPów jakiś czas temu skonfigurowałem pulę pamięci oraz wolumin uproszczony/cienki. To QNAP u kolegi więc nie zaglądam tam codziennie, ale dzisiaj się zalogowałem i widzę ostrzeżenie o osiągniętym progu (czyli kończy się miejsce na wolumenie).
Zacząłem sprawdzać i wszystko wskazuje na to, że miejsce jest zajęte przez migawki.
We właściwościach wolumenu widać, że w użyciu jest ok. 30%, dostępne miejsce to pozostałe 70%. Ale 63% stanowi nadmierne przypisanie co powoduje osiągnięcie progu ostrzeżenia (screen nr1).
1 nadmierne_przypisanie.jpg


We właściwościach puli pamięci użyta kopia migawkowa zajmuje aż 2TB (screen nr2).
2 pula pamięci.jpg


Ponieważ było zapisane aż 55 migawki (jedna dziennie, czyli z ostatnich 55 dni) to zmieniłem ustawienia aby były przechowywane migawki tylko z ostatnich 31 dni.
QNAP sam usunął stare migawki i użyta kopia migawkowa zajmuje już mniej, bo 1.16TB (screen nr3).
3 pula pamięci v2.jpg


We właściwościach wolumenu widać, że nadmierne przypisane spadło i teraz zajmuje 1.06TB (screen nr4).
4 nadmierne_przypisanie v2.jpg


I tutaj mam do Was pytania:
1. Co to znaczy nadmierne przypisanie? Czy pod tym kryją się migawki czy coś więcej?
2. Dlaczego migawki zajmują aż tyle miejsce? Faktyczne dane to niecały 1TB (dokładnie to 923GB). Dane te nie były od początku istnienia QNAPA kasowane, a stopniowo kopiowane z komputerów/dysków USB na QNAPa. Czy w takim przypadku migawki nie powinny zajmować "prawie nic"?
 
Wygląda dobrze, mógłbyś podpowiedzieć jak sobie z tym poradziłeś ? Ja miałem ok 4 tb danych na dyskach i po próbie zmiany z woluminu uproszczonego na wolumin pełny odłączyło mi pulę pamięci i pokazuje niby 10 TB kopi migawkowej... i nie mogę przywrócić puli pamięci... Sprawdzanie też nic nie pomaga...
 
  1. Przejdź do ustawień zapisywanie migawek.
  2. Sprawdź, czy masz możliwość dostosowania częstotliwości migawek. Istnieje opcja ustawienia inteligentnych migawek np. jednej migawki dziennie lub kilku. Tak samo tygodniowych i miesięcznych. Ustawia się to w Menager kopi migawek.
  3. Jeśli masz limit miejsca na migawki i chcesz zapobiec jego przekroczeniu, warto regularnie usuwać starsze migawki, które nie są już potrzebne. Możesz to zrobić ręcznie lub skonfigurować automatyczne usuwanie migawek po osiągnięciu określonej liczby.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. nadmierne przypisanie
  2. użyta kopia migawkowa
  3. gwarantowane miejsce na migawki
  4. migawki
  5. użyta kopia migawkowa w puli
  6. kopia migawkowa
  7. migawki usuwanie
  8. wolumin pełny