Pomoc NAS 4 zatokowy - kilka pul

showview

Passing Basics
Beginner
26 Kwiecień 2020
12
1
3
46
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
1 GbE
Witam,
w tej chwili mam TS220 z dwoma dyskami. Zamierzam zmienić na coś lepszego i mam pytanie techniczne.
1) Czy gdybym kupił NAS z serii 4xx to czy mogę go uruchomić z dwoma dyskami RAID1, tymi co mam teraz? (oczywiście wcześniej zgram z nich dane i system w nowym NASie zainicjuje)
2) Czy później gdybym dokupił
a) takie same dyski to mógłbym zmienić RAID1 na RAID5 dokładając 1 lub 2 dyski?
b) inne dyski to mógłbym utworzyć z nich inną pulę danych, inny RAID1? I widziałbym 2 woluminy?

Dzięki za wyrozumiałość i odpowiedź
 
1) Czy gdybym kupił NAS z serii 4xx to czy mogę go uruchomić z dwoma dyskami RAID1, tymi co mam teraz? (oczywiście wcześniej zgram z nich dane i system w nowym NASie zainicjuje)
będzie miało to sens tylko jeśli dyski zostaną wyczyszczone do zera. Zakładam że to dyski SATA 3 , a nie dyski SATA 2 . Im większy nr tym szybsze!

takie same dyski to mógłbym zmienić RAID1 na RAID5 dokładając 1 lub 2 dyski?
tak - zakładając że to będą to dyski świeżo co zainicjowane - LEGACY nie wchodzi w rachubę.

b) inne dyski to mógłbym utworzyć z nich inną pulę danych, inny RAID1? I widziałbym 2 woluminy?
każdy inny dowolny typ: single , RAID 0 , RAID 1.
 
tak - zakładając że to będą to dyski świeżo co zainicjowane - LEGACY nie wchodzi w rachubę.
co masz na myśli? Nie słyszałem określenia LEGACY w stosunku do dysków. Czy LEGACY to używane dyski? Czy zawierające dane? Świeżo zainicjowany - zaraz po zakupie czy bez partycji?
Wybacz, że tak dopytuje ale nie znam dobrze terminologii :)

każdy inny dowolny typ: single , RAID 0 , RAID 1.
Czyli w 4 zatokach nie ma problemu mieć: 1xSSD dla systemu (jaka powinna być pojemność?), 2xHDD dla RAID1, 1xHDD jako single?
 
coś nie tak z tym komentowaniem :p

LEGACY - dyski zainicjowane w firmware <4.0

wymieniona przez Ciebie kombinacja zadziała (sam taką miałem),
SSD na system ? mocna bieda 256 GB , spoko 512GB.
Patrząc na ceny SSDków .. nie ma sensu brać 256 GB.
 
coś nie tak z tym komentowaniem :p

LEGACY - dyski zainicjowane w firmware <4.0

wymieniona przez Ciebie kombinacja zadziała (sam taką miałem),
SSD na system ? mocna bieda 256 GB , spoko 512GB.
Patrząc na ceny SSDków .. nie ma sensu brać 256 GB.
zgadza się ;) nie bardzo wiem czego użyć aby właściwie komentować. Użyłem cytatu ale chyba nie o to chodziło :)

nadal nie rozumiem LEGACY ;(

Mam TS220 co jest bardzo słabą maszyną. Do tej pory uzbierałem tam dosyć pokaźną liczbę zdjęć i dokumentów. Mam 2x4TB RAID1.
Zastanawiam się nad zmianą aby ogarnąć zdjęcia. Chcę się zawierzyć ;) QPhoto i QuMagie aby porządnie i raz na zawsze uporządkować te zdjęcia, porobić albumy, rozpoznać twarze, czasem coś komuś udostępnić. TS220 tego nie ogarnia. Zastanawiam się nad kupnem albo TS253D albo TS453B lub TS453Be (co byś doradził?) stąd te pytania o możliwości czterech zatok. Biorę pod uwagę fakt, że przełożę 2xTB do nowego NASa a stary TS220 będzie mi robił za BackUp. Mam kilka używanych dysków np. 2x2TB WDRed się znajdą to pójdą do TS220. Ale jak kupować to może już na 4 zatoki, zawsze to jakaś przyszłość ;) Mam też wolną jedną 512SSD więc też z niej skorzystam
Dzięki za wsparcie
 
nadal nie rozumiem LEGACY ;(
na jakim firmware zainstalowałeś system w QNAPie? Tak ten pierwszy raz ! Wiecej niż 2 lata temu, to raczej masz dyski LEGACY.

nie , to staruszek.

Prędzej - do tego Akcelerator Coral USB | Specyfikacja sprzętowa i bedzie QMagie lepiej działało.

Używany SSD ? Nie - pewnie jakieś dziadostwo, nie żydź kup nowego - to ma działać przez lata.
 
na jakim firmware zainstalowałeś system w QNAPie? Tak ten pierwszy raz ! Wiecej niż 2 lata temu, to raczej masz dyski LEGACY.
teraz rozumiem... tak, system chodzi już kilka ładnych lat. Dyski są z serii WD40EFRX-68WT0N082 (pewnie to można sprawdzić dokładnie)

nie , to staruszek.
Prędzej - do tego Akcelerator Coral USB | Specyfikacja sprzętowa i bedzie QMagie lepiej działało.
a model TS453B vs TS253D, co byś powiedział? Pamiętajmy, że mam TS220 jako magazyn więc może warto mieć szybszą jednostkę?

Używany SSD ? Nie - pewnie jakieś dziadostwo, nie żydź kup nowego - to ma działać przez lata.
Używane mam HDD, SSD mam nówkę :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. WOLUMINY
  2. qumagie
  3. ssd raid1 hdd dane
  4. qmagie
  5. Coral M-2,
  6. qphoto