Pomoc Nas 6 zatok 6 dyskow i ich konfiguracja prośba o wskazowki

Java

Passing Basics
Beginner
24 Sierpień 2017
27
1
3
45
Łódź
QNAP
TS-x53B
Ethernet
100 Mbps
Cześć

Posiadam niżej wymieniony nas. Obecna konfiguracja to:
zatoka:
- nr.1. SSD 250 Samsung na system i wirtualki
- nr. 2, 3 zamontowane 2 dyski WD RED 4TB połączone w RAID 1
- nr. 4 ----
- nr. 5 ----
- nr. 6 ----

Planuję przenieść 3 dyski WD BLUE 1TB do nas do wolnych zatok celem robienia na nich backupu/kopii plików z katalogów (Filmy z kamerek, zdjęcia, pliki dokumenty) znajdujących się na macierzy RAID1 (DataVol2)

Planowana konfiguracja to:
zatoka:
- nr.1. SSD 250 Samsung, Pojedyńczy wolumen statyczny/DataVol1(System) ==> system i wirtualki oraz ...?

- nr. 2, 3 zamontowane 2 dyski WD RED 4TB połączone w RAID1, Pula pamięci 1/DataVol2 ==> (PLiki trzymane na nas, zdjęcia, filmy video z kamer sportowych, pliki różne, programy instalacyjne, dane różne, backup systemów z kompów jakie posiadam i time machine z macbooka, który stanie się moją główną maszyną)

- nr. 4 dysk WD BLUE 1TB (czy pula?, czy możne pojedynczy wolumen statyczny, czy...?) ==> Kopia katalogu DANE (ponad 100GB) i NOWE FILMY (dalsza część katalogu FILMY ew pod nazwą KATALOG 2), kopie backupów

- nr. 5 dysk WD BLUE 1TB (czy pula?, czy możne pojedynczy wolumen statyczny, czy...?) ==> Kopia katalogu ZDJĘCIA (ok 300GB)

- nr. 6 dysk WD BLUE 1TB (czy pula?, czy możne pojedynczy wolumen statyczny, czy...?) ==> Kopia katalogu FILMY (ok 1TB).

Jak zorganizowalibyście sobie kopie w takim przypadku? Chodzi mi tu o inicjacje dysków i ustawienie wolumenów.
Proszę też o ew porady ew. w kwestiach, których tu nie poruszyłem ze względu na zapomnienie lub niewiedzę a mogą być istotne w tym względzie.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3.0262 Build 2017/07/27
Model serwera: QNAP TS-653B
 
Przenieść to trochę na wyrost powiedziane.
Dane mam skopiowane na RAID1 dyski w slotach 2,3 i chce robić ich backup na w/w dyskach w slotach 4,5,6.
Wyciągam więc dyski z desktopa i wrzucam w QNAPa sloty 4,5,6 i tu pytanie jak dodać te dyski (dane przekopiuję po dodaniu ich do systemu z DataVol2, więc ich dodanie wiąże się z formatem przez QNAP, co nie jest tutaj problemem)?

Pytanie: czy dodać je tzn tworząc pulę dla każdego dysku, czy dodać tylko kolejne pojedyncze wolumeny statyczne?

Bo nie wiem ja to Wy robicie (To moj pierwszy NAS i temat zgłębiam własnie czytając to forum, ale nie znalazłem podobnego wątku stad założyłem własny temat) i jaka jest dobra praktyka, w takim przypadku?

W załączeniu screen jak testowo zrobiłem to z jednym dyskiem DataVol3 1TB. Oczywiście mógłbym zrobić tak jak na screenie z pozostałymi, nurtuje mnie tylko pytanie czy jest ta właściwa jedyna droga, czy powinienem to zrobić w inny sposób?

apics.tinypic.pl_i_00930_6sba8q1e1g8v.jpg


Na screenie, zrobiłem na próbę pojedynczy wolumen statyczny DataVol3, czy tak mam postąpić z pozostałymi dwoma czy usunąć ten i zrobić to inaczej. Dyski te maja być tylko backupem dla folderów z DataVol2 i w zamiarze dobrze by było gdyby sobie spały a odp skryptem byłyby wybudzane przy updacie backupów i później usypiane znów. Czy to będzie wykonalne i sensowne te dyski to WD BLUE 1TB sztuk 3?
 
chce robić ich backup na w/w dyskach w slotach 4,5,6.
Czyli HybridBackupStation - poruszane na forum.

Wyciągam więc dyski z desktopa i wrzucam w QNAPa sloty 4,5,6
Dyski zostaną sformatowane - dane utracone.
Potem trzeba wybrać tryb w jakim mają działać , czy pojedyńczo czy jakiś RAID

Jak chcesz mieć miejsce to -
upload_2017-9-3_19-32-6.png


Zrób tak żeby Tobie było dobrze!

zamiarze dobrze by było gdyby sobie spały a odp skryptem byłyby wybudzane przy updacie backupów i później usypiane znów.?

Co chcesz oszczędzać ? prąd ? bez sensu, urządzenia mechaniczne niszczy start/stop a nie praca.
Dyski ? i tak siądą kiedyś - wkładasz dyski do desktopa , więc sprawdzaj raz w miesiącu (przynajmniej) SMARTy i ustaw sobie alerty na maila.

Polecam UPS, unikniesz wielu niespodzianek.
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
pigers dzięki za szybką odp.

Obecnie mam coś takiego i wygląda to na jedyną realną i sensowną opcję dla tego typu rozwiązania z backupem, mam racje?

aimages.tinypic.pl_i_00930_8tgdq4pymp8u.jpg


Czyli,
sloty:
1 Statyczny wolumen pojedynczy ==> System + wirtualizacja SSD Samsung 850Evo 250GB
2 Pula pamięci 1 ==> 1/2 RAID1 WD RED 4TB
3 Pula pamięci 1 ==> 2/2 RAID1 WD RED 4TB
4 Statyczny wolumen pojedynczy ==> Backup dokumenty itp WD BLUE 1TB ==> HybridBackupStation
5 Statyczny wolumen pojedynczy ==> Backup zdjęcia WD BLUE 1TB ==> HybridBackupStation
6 Statyczny wolumen pojedynczy ==> Backup filmy z kamer pov WD BLUE 1TB ==> HybridBackupStation

Co do usypiania dysków to cóż, energia praktycznie żadna zaoszczędzona, natomiast dyski BLUE są trochę głośniejsze więc lepiej jakby sobie spały i NAS byłby praktycznie nie słyszalny. NAS stoi w pokoju w którym śpię.

Reasumując czy HybridBackupStation dla tego rozwiązania co opisałem wyżej jest tą właściwą opcją? Jeśli tak to dzięki za pomoc jeśli coś powinno być inaczej wg waszych zdań dajcie znać. Wg mojej opinii na tą chwilę to rozwiązanie jest chyba tym ostatecznym ale... mogę się mylić.

UPS zamówiony, jutro odbieram będzie to PowerWalker VI 800 SW z czysta sinusoida, zakupiony w:
Zasilacz UPS UPS Power Walker VI 800 SW - eMAG.pl
 
Mały update rzeczony UPS z tego sklepu nie ładuje baterii więc zwrot robię, poza tym w systemie go nie rozpoznają i info wyświetla dziwnie dane.

Jakieś sugestie odnośnie UPS do qnap-a z pełną sinusoidą?
Właśnie testuje CyberPower CP900EPFCLCD PFC 540 Watt w Morele.net
napisze co nie co pozniej w w/w temacie.
 
Hej obecnie kończę remont mieszkania i ups sobie leży gdzieś w pudle co do jego samego to podczas używania byłem bardzo zadowolony co prawda nie było braku prądu w sieci, lecz testowałem odłączając od gniazda i ups bez zajaknięcia podtrzymywał Qnapa oraz qnap po ok 5 min wyłączał się samoczynnie bo tak ustawiłem aby nie rozładowywać UPSa po powrocie zasilania qnap wstawał bez problemu.
Jestem z zakupu zadowolony poza tym ups podaje wiele parametrów istotnych z punktu widzenia użytkownika na wyświetlaczu i co najważniejsze qnap go rozpoznaje i ma czysta sinusoide.

Polecam ten produkt, kolega co ma qnapa 453b mieszka w okolicy gdzie zasilanie pada dość często i sprzęt spisuje mu się idealnie, jedynie gdy wyrzuci różnicówka to jakieś problemy zgłaszał ale to może wina jego instalacji elektrycznej i spore ilości sprzętu do upsa podłączonej.