NAS do domu - kilka prostych pytań na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi

Khedron

Nowy użytkownik
Noobie
5 Grudzień 2022
7
2
3
50
QNAP
null
Ethernet
null
Cześć . Od dawna zastanawiam się nad kupnem serwera nas do domu. Chciałbym któryś z modeli QNAP, ale nigdzie nie mogę dostać odpowiedzi na kilka pytań.
W domu mam fatalną sieć bezprzewodową z Plusa, ale niestety u nas na wsi inne są niedostępne. Za to połączenie wewnątrz jest realizowane przez system mesh Tenda MW12. W domu jest pięć takich punktów dostępu. Korzystają z nich różne urządzenia, od tabletów przez pralkę aż po telewizory.
Szukam serwera, który da się podłączyć do sieci mesh, tak żeby był dostępny zarówno w domu jak i z urządzeń zewnętrznych gdzieś w świecie.
Czy NAS mogę podłączyć do dowolnego routera mesh w sieci ? Zależy mi na tym, bo wówczas mogę umieścić go w kotłowni i zupełnie nie myśleć o hałasie.
Czy pliki przechowywane na NAS będą widoczne w całej sieci i dostępne bezprzewodowo nie tylko dla komputerów, telefonów i tabletów, ale przede wszystkim dla telewizorów ? U mnie to podstawowa sprawa, mam dużą kolekcję zrzuconych na dyski filmów z których chciałbym móc korzystać w każdym pokoju.
Czy podłączony do NAS przez USB dysk zewnętrzny, będzie widoczny w sieci tak jak dyski wewnętrzne i będzie można w pełni korzystać z umieszczonych na nim danych ?
Jeśli wszystko by było potwierdzone , to który z modeli polecacie 231K czy 251D-2G ?
Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam
 
Cześć,
Najlepiej byłoby wpiąć serwer bezpośrednio do routera ,który jest najbliżej telewizora i najsensowniej na kablu bo przy lepszej jakości filmu przesył po wifi może być niewystarczający. Kabel to zawsze kabel. Teoretycznie dostępny serwer powinien być dostępny po podłączeniu na kablu w całej sieci lokalnej.
Dysk USB podłączony do Nasa bedzie widoczny na urządzeniu, możesz go sobie zmapować jako udział sieciowy.
Do odtwarzania filmów na tv sugeruje - PLEX server na QNAP + Plex Client na tv - i masz temat filmów załatwiony
Osobiście brałbym 251D-2G do tego jakieś szybkie dyski Nasowe.
 
  • Lubię to
Reakcje: Khedron
Szukam serwera, który da się podłączyć do sieci mesh, tak żeby był dostępny zarówno w domu jak i z urządzeń zewnętrznych gdzieś w świecie.
Nas podłączamy kablem do gniazdka rj-45. Nie toleruję WiFi w nasie.

Czy pliki przechowywane na NAS będą widoczne w całej sieci i dostępne bezprzewodowo nie tylko dla komputerów, telefonów i tabletów, ale przede wszystkim dla telewizorów ? U mnie to podstawowa sprawa, mam dużą kolekcję zrzuconych na dyski filmów z których chciałbym móc korzystać w każdym pokoju.
Tak - ale głównym problemem będzie Wifi.

Czy podłączony do NAS przez USB dysk zewnętrzny, będzie widoczny w sieci tak jak dyski wewnętrzne i będzie można w pełni korzystać z umieszczonych na nim danych ?
Nie wiem co to znaczy w pełni w tym pytaniu - ale tak.

Tak.

Polecam zapoznać się z Emby/Plex i po ludzku odtwarzać media.
 
Najlepiej byłoby wpiąć serwer bezpośrednio do routera ,który jest najbliżej telewizora i najsensowniej na kablu bo przy lepszej jakości filmu przesył po wifi może być niewystarczający. Kabel to zawsze kabel. Teoretycznie dostępny serwer powinien być dostępny po podłączeniu na kablu w całej sieci lokalnej.
Dysk USB podłączony do Nasa bedzie widoczny na urządzeniu, możesz go sobie zmapować jako udział sieciowy.
Do odtwarzania filmów na tv sugeruje - PLEX server na QNAP + Plex Client na tv - i masz temat filmów załatwiony
Osobiście brałbym 251D-2G do tego jakieś szybkie dyski Nasowe.
Bardzo dziekuje za odpowiedzi. Wteszcie czegos dowiedzialem sie na ten temat. Transfery po wi-fi wewnatrz sieci domowej mam na poziomie od kilkunastu do kilkuset Mb/s. Nie ma problemu z odtwarzaniem Netflixa w 4K wiec tym bardziej powinno dac rade z filmami FHD z kolekcji. Sam NAS tez powinien bez problemu podac taki transfer nawet do dwoch - trzech zrodel.
O Plex nawet wczesniej nie slyszalem, ale tym bardziej jestem Wam wdzieczny za napisanie o tej aplikacji. Jak rozumiem to cos w rodzaju Roona z audio tylko, ze nikt nie chce by placic za ta aplikacje 4 tys zl.
W zwiazku z tym pytanie - licencja obejmuje jedno urzadzenie czy caly system? Tzn place za kazda instalacje, czy raz i instaluje na wszystkim (Tizen, Windows, Android) w ramach jednego konta?
Połączono posty:

Nas podłączamy kablem do gniazdka rj-45. Nie toleruję WiFi w nasie.


Tak - ale głównym problemem będzie Wifi.


Nie wiem co to znaczy w pełni w tym pytaniu - ale tak.


Tak.

Polecam zapoznać się z Emby/Plex i po ludzku odtwarzać media.
Jak wspomnialem wyzej transfery wewnatrz sieci mam niezle, powinna dac rade. I bardzo dziekuje za zwrocenie uwagi na Plex/Emby. Przejrzalem kilka artykulow i faktycznie wydaja sie znakomitym rozwoazaniem. Da sie tam tworzyc wspolne biblioteki w ramach zrodel tak roznych jak Netxlif, Disney+ i pliki z NAS?
 
Podstawowa wersja plex jest za free. Ale w większości zastosowań wystarczy. Dodatkowo do odtwarzania lokalnie pomyślałbym o kodi + PlexKodiConnect.
 
To moze, tak dla pewnosci poszukam czy gdzies nie da sie wypozyczyc interesujacego mnie NASa i wtedy sprawdze jak wszsystko dziala w praktyce. Nie chce kupowac i w razie czego odsylac bo to jednak narazanie sprzedawcy na straty.
Połączono posty:

Da się dodawać źródła zewnętrzna w plex tu masz krótkie info:
Plex dodaje nowe funkcje przeglądania zawartości

W temacie transferów zrobisz to się okaże :)
Otoz to. Teoria i praktyka lubia sie rozmijac.
 
To moze, tak dla pewnosci poszukam czy gdzies nie da sie wypozyczyc interesujacego mnie NASa i wtedy sprawdze jak wszsystko dziala w praktyce. Nie chce kupowac i w razie czego odsylac bo to jednak narazanie sprzedawcy na straty.
Ja traktuję moje zasoby jako najważniejsze, świata nie zbawisz - blokujesz co najwyżej swoje środki :p
Połączono posty:

plex ma ciekawe licencje - Plex Pass | Plex
no i jeszcze na komórke : What are the features and limitations without unlocking the app? | Plex Support
1670327900833.png


dlatego wolę emby - Emby
jedna licencja dla 25 urządzeń .. póki co ledwo 10 urządzeń przekroczyłem (mam lifetime'a).
 
Rozejrze sie i cos zdobede. Z tego co widze funkcjonalnosc urzadzenia jest tak ogromna, ze szkoda go nie miec z wielu wzgledow.
Warto doplacic 50% do 253D zamiast 231K?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts-253d
  2. KODI
  3. 251d
  4. Qnap TS-231K
  5. TS-251D
  6. 253D
  7. Wifi
  8. QNAP TS-251D
  9. Szukam
  10. dysk zewnętrzny usb
  11. zadania w tle
  12. ts-253d ram
  13. bezprzewodowa
  14. dysk zewnętrzny
  15. dysk na system i aplikacje
  16. emby
  17. Tizen