NAS do domu

Bec

Nowy użytkownik
Noobie
29 Wrzesień 2020
4
1
3
32
QNAP
null
Ethernet
null
Witam,

Chcę kupić pierwszy NAS do domu. Potrzebuje go aktualnie do:
1. Trzymania ważnych danych jak dokumenty, prywatne zdjęcia - tu chyba najlepiej mieć jakies zabezpieczenie, RAID 1?
2. Filmy, seriale do oglądania po sieci na TV.
3. Możliwość pobierania torrentow.
4. Dostęp do plików spoza sieci LAN

W przyszłości moze mi się przydać postawienie oprogramowania do Smart Home. I podłączenie kamer IP. Wiem, że do monitoringu lepszy jest rejestrator, ale gdybym miał 1 lub 2 kamery to wolałbym mieć je podłączone do jednego urządzenia. Wiadomo jeśli będzie ich więcej to wtedy będę myślał o dedykowanym rejestratorze.

Aktualnie router mam z portami 1Gbps czy warto kupić NAS 2,5 Gbps? Ogólnie chciałbym coś na lata i wolę dołożyć trochę więcej teraz niż wymieniać cały sprzęt za jakiś czas. Wirtualek na nim stawiać nie planuje bo nie widzę sensu. Do łanów mogę sobie postawić na stacjonarne, a nie potrzebuje np. bazy danych aby mieć do niej dostęp przez Internet.

Z góry dzięki za pomoc
 
Mam TS-253A i radzi sobie z w/w założeniami, sądzę że TS-253D też da radę xD

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
 
Myślę że 4 dyskowy nas z procesorem Intela będzie dobrym wyborem. Dwa dyski w raid 1 na ważne dane (+kopia tego w chmurze), dwa pozostałe na filmy/download.

Ts-453D?

Dostęp przez internet przez adres myqnapcloud.com albo własny vps z reverse proxy.
 
Ts-453D czy tu też dobrze wsadzić dysk na M2 i zainstalować system? Rozumiem, że chodzi o system QNAPa?
Czy NAS ma jakieś zabezpieczenia przed ewentualną utrata danych przez brak prądu? W aktualnym mieszkaniu średnio mam możliwość podłączenia UPS, zresztą jeśli by brakło prądu jak mnie nie będzie w domu to i tak prędzej czy później NAS się wyłączy jak nie zdążę go zamknąć. Chodzi mi o jakieś zabezpieczenia przed utrata danych przez nagły brak zasilania.
 
Ts-453D czy tu też dobrze wsadzić dysk na M2 i zainstalować system? Rozumiem, że chodzi o system QNAPa?
Czy NAS ma jakieś zabezpieczenia przed ewentualną utrata danych przez brak prądu? W aktualnym mieszkaniu średnio mam możliwość podłączenia UPS, zresztą jeśli by brakło prądu jak mnie nie będzie w domu to i tak prędzej czy później NAS się wyłączy jak nie zdążę go zamknąć. Chodzi mi o jakieś zabezpieczenia przed utrata danych przez nagły brak zasilania.
UPS maja kabelek usb ktory wpinasz do nasa, i on sobie poradzi z zamkniecie/hibernacja nasa ;)
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
Tak, system na ssd - czy będzie to na m2 czy wsadzisz 2xsata w kieszenie to wydajnościowo chyba bez różnicy (tym bardziej że slot m2 działa jako PCIe gen2 x2).
Ja lubię na system raid 1 bo w razie awarii jednego z dysków nie trzeba wszystkiego od nowa konfigurować (jak padną oba to i tak kłopot no ale szansa mniejsza :) ).
UPS chyba obowiązkowy jeśli masz tam ważne dane. Tak jak napisał @Pawliko podpinasz po USB i można skonfigurować jak ma się nas zachowywać w razie awarii zasilania (większość jest rozpoznawana, lista tutaj: Lista kompatybilności - QNAP )
Na początek nie wsadzaj tam ważnych danych - pobaw się, po testuj, zobacz czy taka konfiguracja ci odpowiada i jak już będzie ok to wtedy ładuj dane - ja tak nie zrobiłem i potem przewalałem 3TB po sieci dwa razy :/
 
A jeśli nie ma dysku SSD to gdzie Qnap trzyma system, na wewnętrznej pamięci czy na którymś z HDD?

Jakie minimalne parametry musi mieć UPS do QNAPa?
 
Na pierwszym dysku z którym nas jest inicjalizowany (chyba z pierwszej zatoki).

Nie ma takich, jak kupisz UPS 350W / 500VA to będzie trzymał na baterii przez xx minut, jak kupisz 1000VA/700W to będzie trzymał przez prawie dwa razy tyle. UPS ma powiadomić NAS, że brakło prądu i bezpiecznie go wyłączyć aby nie utracić danych.
Mam coś takiego: CyberPower UPS Value1000ELCD-FR (1000VA/550W) - Zasilacze awaryjne (UPS) - Sklep komputerowy - x-kom.pl (tylko baterię podmieniłem bo stara umarła) trzyma ok. 40minut zależnie od tego co się na urządzeniu dzieje.
 
Masz rację, że wygodnie mieć systemowy w RAID 1 tylko z drugiej strony jak masz 2 SSD na system to zostają Ci 2 zatoki na HDD z danymi, a jak chce się mieć jeszcze RAID 1 na ważne dane to braknie miejsca na dysk na mniej ważne dane w RAID 0 jak filmy czy seriale. Chyba, że coś pokrecilem?
 
Masz rację, że wygodnie mieć systemowy w RAID 1 tylko z drugiej strony jak masz 2 SSD na system to zostają Ci 2 zatoki na HDD z danymi, a jak chce się mieć jeszcze RAID 1 na ważne dane to braknie miejsca na dysk na mniej ważne dane w RAID 0 jak filmy czy seriale. Chyba, że coś pokrecilem?
Jeśli koniecznie muszą być dyski SSD, to tanią opcją jest TS-351. Minusem są słaby procesor i podobno tandetna obudowa. Z drugiej strony nie podałeś zastosowań, gdzie te SSD faktycznie miały by sens. Ja bym kupił najnowszego czterozatokowca np 453D i wsadzał tam kolejno HDD w miarę potrzeb. I koniecznie UPS z listy kompatybilności. Qnapy nie lubią wyłączeń prądu bez ostrzeżenia.

pozdrawiam
Alt
 
Jako uzytkownik TS-351 napisze tak. Moim zdaniem to bardzo dobry sprzet dający dużo możliwości na start w swojej cenie. Przecietny kowalski dostaje poprawnie dzialajacego Intela, miejsce na 5 dyskow w tym 2 M2.nvme, pare GB ramu z mozliwoscia rozszerzenia do 16. Nie maja do niego startu cenowego takie maszyny jak 251, 451 itd. Ale niestety nie ma z kolei on startu do tych nowych maszynek jak 253D, 453D. Gdzie z kolei procek jest o wiele, wiele lepszy, ram jest juz DDR4 a nie 3, no i dostajemy 2 sieciowki po 2.5GbE a nie 1 - 1GbE.

No ale kasa. Ts-351 kosztuje ~1600zl (a czesto mozna go wyrwac za nawet 1300-1200), natomiast 453D kosztuje ~2600-2700zl (nie widzialem na razie jakichs wielkich przecen), 253D moim zdaniem nie oplaca sie kupowac - wolal bym juz dolozyc do 453D.

I to nie koniec, bo za prawie 1000 zl wiecej na starcie nie włozymy do 453D szybkiego dysku M2.nvme bo za taki przywilej bedziemy musieli zaplacic dodatkowe ~500zł (lub ~1000zl wraz z dodatkowa sieciowka). Nie wiem byc moze nie trzeba uzyc dedykowanych kart qnapa i wtedy mozna by ten koszt pewnie sporo zmniejszyc. (sam chetnie bym sie dowiedzial). Tak wiec reasumujac. Ja chetnie bym zamienil mojego TS-351 na 453D ale biorac pod uwage, ze sam kupowalem w promo cenie to musial bym dolozyc drugie tyle kasy aby tak jak mowie miec obsluge M2 - a to chyba za wiele :)
 
Wyglada ciekawie, może trochę duży, ale gdzieś go tam ukryje :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. QNAP gdzie trzyma system ?
  2. zasilacz awaryjny
  3. 1 dyskowy